Zöldség

A szaporítóföldek hibája

Agrofórum Online

Noha gyorsan terjed a kőgyapotos termesztés a palántanevelésben is, és egyre többen vásárolják a palántát, mégis szép számmal vannak, akik még mindig maguk próbálkoznak a zöldség-szaporítóanyag előállításával. Ebből adódóan számos szaporítóföld és tápkocka földkeverék-recept van közkézen, esetenként minőségük növényhigiéniai, szerkezeti és tápanyag-ellátottság szempontokból meglehetősen vitatható.

Talán a legnagyobb hiba, hogy ugyanazt a közeget használják a csíráztatásra (szaporítóföld), mint amibe később tűzdelnek (tápkockaföld). Míg a szaporítóföld minőségét alapvetően szerkezeti tulajdonságok határozzák meg, addig a tápkockaföldek esetében előtérbe kerül a tápanyag-összetétel és -koncentráció is.

A mag csírázáskor az endospermiumból táplálkozik, vagyis a csírázás ideje alatt a talaj tápanyagtartalmának nincs jelentősége, a kelést ilyen vonatkozásban nem befolyásolja. Viszont kifejezetten káros lehet azáltal, ha túl magas a tápanyagtartalom (túltrágyázás) – mint ahogy a rossz minőségű, szikesítő hatású öntözővíz használata is, ugyanis az ozmózis törvény értelmében, minél magasabb a közeg koncentrációja, minél magasabb a talajoldat tápanyag-koncentrációja, azaz minél több tápanyagot tartalmaz a magvető föld, annál rosszabbak a csírázási feltételek.

A jó szaporítóföld tápanyagban szegény, alacsony az EC értéke, a magvakat kelésig pedig tiszta vízzel kell öntözni. Tápoldatozásra csak a csírák megjelenése után van szükség, ekkor is kezdetben egészen híg (2-3 mS/cm) oldatra. Különösen nagy jelentősége van a foszfornak, amely tápanyagot a palánta (lombtömegéhez képest) nagyobb mennyiségben hasznosít, mint a kifejlett növény. A foszfor elősegíti a gyökeresedést, a virágrügyek differenciálódását, később a virágzást és a terméskötődést.

Helytelen, káros az a szemlélet, amely a magvető föld tápanyag-tartalmának növelését, műtrágyázását javasolja. Egészen más a tápkockaföldek, azaz a tűzdelt palánták tápanyagellátása, ahol a tápanyagtöménység mellett a tápanyag-formának és tápanyag-arányoknak is nagy szerepe van.

Dr. Terbe István

(Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A metrafenon hatása a csiperketermesztésben megjelenő gomba kórokozókra

2020. május 29. 04:36

Magyarországon a legnagyobb mennyiségben csiperkegombát fogyasztunk, aminek nagy előnye, hogy nem szezonális termék, termesztése az év 12 hónapjában folyamatosan zajlik. Ez a termesztési mód azonban kedvez a gomba károsítóinak a felszaporodásban.

Kisalagutas fóliatakarás a zöldségtermesztésben

2020. május 28. 07:37

A gyakorlati termesztésben elsősorban a görög- és sárgadinnye, étkezési paprika, cukkini, spárgatök és a csemegekukorica intenzív termesztésénél alkalmazunk kisalagutas takarást.

A póré: kellemes ízű, sokoldalúan felhasználható, egészséges zöldségkülönlegesség

2020. május 21. 07:39

A póréhagyma (Allium ampeloprasum L. var. porrum) az Alliaceae (hagymafélék) családjába tartozó, kétéves, lapos levelű, hagymatestet nem fejlesztő hagymaféle.

Támrendszeres konzervuborka termesztése III. - Tápanyagellátás

2020. május 17. 04:36

Az uborka – más zöldségfélékhez, pl. paprika vagy paradicsomhoz hasonlítva – sok nitrogént és valamivel kevesebb káliumot, továbbá egészen kevés foszfort igényel.

Vessen és szüreteljen párhuzamosan augusztusban

2019. július 16. 05:36

A hagymafélék mellett sok más zöldségnövényt lehet betakarítani augusztusban, például a paradicsom, a paprika, a cukkini is ebben az időszakban érik a legintenzívebben

A chilik csodálatos világa I. - Származás, jelentőség, környezeti igények

2020. január 27. 04:39

Megfelelő állományfenntartás mellett szép eredménnyel termeszthetők e növények hazánkban, melyek egyébként erős ízük és kiváló egészségmegőrző szerepük mellett komoly díszítőértékkel is rendelkeznek.

Gyakori gond az öntözés során a szórófejek eltömődése

2019. július 2. 07:37

Az öntözési technika fejlődése, a precíziós öntözés, egyre szigorúbb követelményeket támaszt a vízminőséggel szemben. Pontos víz- és tápoldat-adagolásnál használatos szórófejek és csepegtető testek rendkívül érzékenyek a vízminőségre, gyorsan eldugulnak, használhatatlanná válnak.