Amióta létezik paradicsomtermesztés, a gazdálkodók egyik legnagyobb problémája, hogy folyton növő, vagy bokorparadicsomot termesszenek. Mindkét típusnak megvannak a maga előnyei és hátrányai, lássuk, kinek melyik típus termesztése javasolt.
A paradicsom az egyik legkedveltebb kertészeti növény, finom, zamatos termését az emberek többsége nem tudja visszautasítani. A Dél-Amerikából származó növény termése kezdetben csak piros színben pompázott, mára azonban a szivárvány legtöbb színében találni paradicsomot a boltok polcain. A termesztők sok szempont szerint választhatják ki a számukra ideális, termesztendő fajtát vagy fajtákat. Az egyik fő szempontot a növény növekedése, hozama szokta jelenteni.
Az egyik kategóriába az úgynevezett determinált fajták tartoznak. Ezek sajátossága, hogy a növény növekedése leáll, amikor a fajtára jellemző magasságot eléri és virágzásnak indul majd termőre fordul. Ezeket a fajtákat másnéven bokorparadicsomnak is nevezzük. Előnyük elsősorban méretükben rejlik. Termesztőik a palantázás pillanatában tisztában vannak azzal, hogy növényük maximálisan mekkorára fog nőni, így igazán dekoratív és rendezett ültetvényt lehet a determinált fajtákból létrehozni. Bokorparadicsomot a tornácon, erkélyen, dézsában a hobby kertészek is szívesen termesztenek kompakt méretük és kis helyigényük miatt.
Termésmennyisége a determinált fajtáknak kisebb, mint a folyton növő fajtáké, de aki egyszerre szeretne több termést betakarítani, az biztos, hogy bokorparadicsomot fog termeszteni. Ennek oka, hogy a determinált fajták termése egyszerre érik be, lényegében egy bokorról egy hónap alatt az összes termés leszedhető.
Determinált fajta például a Kecskeméti 3 F1, amely egy igen korai érésű fajta (júniustól júliusig szedhető). Termését korán piacra lehet vinni, a közepes méretű bogyói a szállítást jól bírják. Kedvelt bokorparadicsom még a Marmande fajta, amelyet elsősorban befőzésre lehet felhasználni. A nagyméretű, lapos-gömb alakú termést júliustól egészen szeptemberig lehet szedni. A Balkonstar egy kifejezetten erkélyre, teraszra kinevelt fajta, amely balkonládákban érzi magát a legjobban. Nagyon apró, tűzpiros termését júliustól szeptemberig lehet szedni, a növény rendszeres öntözést igényel!
Egészen más a helyzet azonban a nem determinált, más néven folyton növő paradicsomok esetében. Ahogyan a nevében is benne van, ezek a növények nem állnak le a növekedéssel az adott idényben, így megtörténhet, hogy a növény egyszerre növekszik, hoz virágot és nevel termést. Ezek a növények akár 5 méter magasra is nőhetnek, ezért aki a termesztésükkel kíván foglalkozni valamilyen támrendszert kell biztosítson a paradicsomoknak.
A folytonnövő fajták előnye, hogy folyamatosan van rajtuk érett paradicsom az idény során, így konyhakerti termesztésre kiválóan alkalmasak. Megfelelő támrendszerrel nem feltétlenül foglalnak nagy helyet, így a konyhakertek ékessége lehet egy-egy folyton növő paradicsom bokor.
A legismertebb ilyen fajta a Lugas F1, melyet előszeretettel termesztenek konyhakertekben. Termése pici, kemény húsú, megfelelő támrendszer mellett akár az őszi első fagyokig is folyamatosan teremhet. Hasonló fajta a Mini sárga, ami egy fürtös koktélparadicsom. Termésének színe középsárga, szeptember végéig folyamatosan érnek apró bogyói. A támrendszer megléte esetében is elengedhetetlen a sikeres termesztéshez.