Zöldség

Fagyvédelem a zöldségtermesztésben

Agrofórum Online

Nemcsak tavasszal a kései, de ősszel a korai fagy is gondot jelent. Rendszerint az első lehűlés nem kifejezetten nagy hideg formájában jön, mindössze egy-két fokos mínusszal érkezik, ez mégis pont elég ahhoz, hogy a még termő paprika, paradicsom vagy kabakos elfagyjon.

Elviekben az éjszakai, pontosabban hajnali lehűlések, a -1, -2 oC-os hidegek ellen a fóliatakarás biztos védelmet nyújt, azonban sok esetben ennek ellenkezőjét tapasztalják a kertészek. Sőt, az a jelenség is ismert, hogy a fólia alatt a növények elfagynak, de a szabadban megmaradnak.

A polietilén fóliatakaró – ellentétben az üveggel, amely a nagyobb hullámhosszú sugarakat visszatartja (üvegházhatás) – a talajról visszaverődő sugarakat átengedi, ebből adódóan a fólia alatt hideg van. Azonban, ha a fólia alatt a talajt nedvesen tartjuk (öntözünk), a fólia belső falán páraréteg képződik, amely az üveghez hasonlóan az infravörös sugarakat (hősugarakat) visszatartja, azaz szigetel. Minél vastagabb a páraréteg, a szigetelő hatás annál jobb.

Az öntözés másként is véd a fagy ellen. A nedves talajnak nagyobb a fajhője, délben, ha felmelegszik, jobban és tovább tartja a meleget, mint a száraz közeg, azaz a kritikus hajnali órákban „fűt”.

Hogyan fordulhat elő, hogy a fólia alatt elfagy a növény, a szabadban pedig átvészeli a hideget?  Száraz talaj esetén a nem öntöző gazdák a fóliával gyakorlatilag egy „fagyzugot” képezek a növény körül, míg szabadban egy enyhe szélmozgás hatására keveredik a levegő, nem alakul ki a fagy.  Így fordulhat elő, hogy a gondosan betakart krizantém tönkre megy, míg a szabadban lévő átvészeli a hajnali lehűlést.

(Terbe István – Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A metrafenon hatása a csiperketermesztésben megjelenő gomba kórokozókra

2020. május 29. 04:36

Magyarországon a legnagyobb mennyiségben csiperkegombát fogyasztunk, aminek nagy előnye, hogy nem szezonális termék, termesztése az év 12 hónapjában folyamatosan zajlik. Ez a termesztési mód azonban kedvez a gomba károsítóinak a felszaporodásban.

Kisalagutas fóliatakarás a zöldségtermesztésben

2020. május 28. 07:37

A gyakorlati termesztésben elsősorban a görög- és sárgadinnye, étkezési paprika, cukkini, spárgatök és a csemegekukorica intenzív termesztésénél alkalmazunk kisalagutas takarást.

A póré: kellemes ízű, sokoldalúan felhasználható, egészséges zöldségkülönlegesség

2020. május 21. 07:39

A póréhagyma (Allium ampeloprasum L. var. porrum) az Alliaceae (hagymafélék) családjába tartozó, kétéves, lapos levelű, hagymatestet nem fejlesztő hagymaféle.

Támrendszeres konzervuborka termesztése III. - Tápanyagellátás

2020. május 17. 04:36

Az uborka – más zöldségfélékhez, pl. paprika vagy paradicsomhoz hasonlítva – sok nitrogént és valamivel kevesebb káliumot, továbbá egészen kevés foszfort igényel.

Nem látni, meddig drágulhat az alma

2020. szeptember 16. 11:02

Tíz százalék felett drágult a tojás, a 2,8 százalékos és a 1,5 százalékos pasztőrözött ESL tej, a félbarna kenyér és a zsemle is.

2021: a Gyümölcsök és Zöldségek Nemzetközi Éve lesz

2020. január 7. 06:38

Az élelmiszer-biztonság nemcsak elegendő mennyiségű, hanem megfelelő összetételű táplálékot jelent, amiben nagy szerepük kellene, hogy legyen a zöldségeknek és gyümölcsöknek.

Paradicsomot termelő üvegházat adtak át Győrben

2019. május 27. 09:47

A győri üvegházban 150-200 ezer paradicsomtő található, és négy fajta paradicsomot termesztenek, klasszikus fürtös paradicsomot, koktélparadicsomot, cherry és datolya cherry paradicsomot.

Megjelent a Nufarm új termékkatalógusa

2019. december 3. 09:02

Letölthető a Nufarm növényvédelmi megoldások 2020, amelyből részletesen tájékozódhat cégünk termékpalettájáról, és az egyes növényvédő szerek pontos használati útmutatóját is megismerheti.