Zöldség

Régi-új kedvelt zöldségünk, a spenót

Agrofórum Online

A spenót (Spinacia oleracea.L.) a Chenopodiaceae családból származik, az egyik legrégebben termesztett zöldségnövényünk. VIII-IX. században már ismert volt Ázsiában és Kínában. Termesztése gyorsan elterjedt az arab országokban, Magyarországra Szírián és Törökországon keresztül került. Fehérje-, ásványianyag- és vitamintartalma magas. Ásványi anyagokat tekintve különösen magas vasban, magnéziumban, káliumban és kalciumban. A benne lévő vitaminok közül az A- és C-vitamin-tartalma a legmagasabb. A spenót napjaink egyik kiemelkedő kedvencévé vált, felkapottsága – többek között – a bébi spenót alakkörnek köszönhető.

A spenót egyéves, kétlaki növény. A nővirágúak hosszabb életűek, mint a hím virágúak. A hím virágúak virágzás után nem sokkal elszáradnak, elpusztulnak. A növényen két egymástól eltérő alakú levél található, amit heterofilliának neveznek. A tőlevelek – amelyeket baby leaf termesztés esetén gazdasági értelemben termésnek nevezünk – kerekded vagy tojás alakúak, melyeknek a csúcsi és válli részük lekerekített. A levél felülete sima, színe a zöld minden árnyalata lehet. A hagyományos spenóttermesztésnél a levélnyélnek nagy szerepe van a szedésnél, a hosszú levélnyél előnyösebb gépi betakarításkor. Levélállása a gépi betakarítás esetében fontos, ebben az esetben a felálló levelű fajtákat kell választanunk. A rövidebb nyelű szárlevelek, amik a magszáron képződnek, háromszög, dárda vagy egészen hosszúkás levelek is lehetnek, ezek felülete kisebb és erősen rostosak.

A hidegtűrő növényekhez soroljuk, mert a növekedéshez 15-16 °C körüli hőmérsékletre van szüksége. Az eltérő fajták hidegtűrése között különbség tapasztalható. A bébi spenót termesztésének fellendülése miatt, már melegtűrő fajtákkal is találkozhatunk. Általában a mínusz 4-5 °C-t is elviselik károsodás nélkül, de az áttelelő fajták mínusz 15 °C-os hidegben sem roncsolódnak. A hidegtűrő spenótok a gyors felmelegedést követően magszárat hoznak.

A hajtatott fajtáknál nem szokott öntözési probléma lenni, azonban késői vetéseknél csak öntözött körülmények biztosítanak megfelelő terméshozamot.

A fajtaválasztás szempontjai: a spenótot mind feldolgozóipari, mind friss fogyasztásra termeszthetjük. Friss piaci felhasználásnál a levél színe nem meghatározó fontosságú, közép- és sötétzöld között változhat. Az ipari célra azonban a sötétzöld színű, ovális, illetve a kerek, hólyagos levelű fajtákat részesítik előnyben, amelyek jól tartják a színüket is. A friss piac és az ipar számára is elengedhetetlen az egészséges lombozat, így nagyon fontos a fajták betegségekkel szembeni ellenállósága. Fajtaválasztásnál a termesztési időszakokat is figyelembe kell venni. A vetőmagot forgalmazó cégek kínálatában vannak:

  • Őszi fajták: hosszú nappalok hatására gyorsan magszárat fejlesztenek, a szárazságot nem bírják, de a lehűléséket elviselik.
  • Nyári fajták: nehezen mennek magszárba, a szárazságot viszonylag jól tűrik, a hideget és a lehűlést nem bírják.
  • Áttelelésre termeszthető fajták: a gyengébb fényviszonyokat is elviselik, hidegtűrőek, magszárképzésre hosszú nappalos körülmények között nagyon hajlamosak.
  • Hajtató fajták: közepesen hidegtűrők, gyengébb fényviszonyok között is fejlődnek, magszárképzésre hosszú nappalos körülmények között is hajlamosak.

Az ipari spenót esetében a rövid tenyészideje miatt mindenképp fontos a foszfor és a kálium műtrágyák őszi kijuttatása. Nitrogént csak akkor adunk, ha sok a tarlómaradvány. Tavasszal elkészítjük a magágyakat, a vetéssel megvárjuk a talaj ülepedését, ami a talaj kötöttségétől függően lehet akár két hét is.

Nagyüzemi, feldolgozóipari felhasználásra gabona sortávolságra vetjük. Házikertekben 25-30 cm-es sortávot is tarthatunk. A vetés mélysége 2-3 cm, de ez függ a talaj kötöttségétől. Tőtávolsága 3-5 cm.

A bébi spenótról általánosságban a következőket mondhatjuk el.

Bébi spenót esetében a sor- és tőtávolság kisebb, mint a hagyományosan termesztett spenótnál. Eltérően a többi zöldségfélétől, sok vasat és magnéziumot vesz fel a talajból. A gépi betakarítás esetében egy alkalommal szedik a bébi leveleket, míg házikertekben több alkalommal is szedhetjük kézzel .
A hagyományos zöld spenóton (1. kép) kívül megjelent pár éve a vörös erezetes spenót is (2. kép), ami dekoratívabb. Jól felhasználható húsokhoz díszítőelemként, párolva, sütve és tésztafélékhez is rendkívül jól mutat.

1. kép: Hagyományos bébi spenót (fotó: Sándor Viktória, 2017)

 

2. kép: Vörös erezetes bébi spenót (fotó: Sándor Viktória, 2017)

A vörös erezetes spenót textúrája puha, íze kellemes. Hazánkban jól termeszthető, a meleget kevésbé bírja, magszárat fejleszt a szárazabb, melegebb időjárás hatására (3. kép). Heterofillia jellemzi ezt a fajtát is, mint minden más spenótot, többek között ez az egyik oka annak, hogy a bébi spenótot nagyüzemekben egy alkalommal szedik. A további okokhoz tartozik, hogy így a levélfoltosságokat okozó kórokozóktól megóvják a növényeket a termesztés során. A gépi szedés következtében a kisebb leveleket a gép félbevágja, ami esztétikai romláshoz vezetne a következő levélgenerációnál.

3. kép: Vörös erezetes spenót magszárba szökése (fotó: Sándor Viktória, 2017)

A spenót felhasználását tekintve fontos ipari növény a mélyhűtőipar, a szárítóipar és a konzervipar számára. Friss fogyasztásra sokkal kevesebbet használunk, mint a feldolgozóipar. Felhasználják olasz tésztás ételekben, de gyakori még párolva, sütve és főzeléknek. Találkozhatunk spenótos rétessel és pogácsákkal is. A bébi spenótot lehet frissen fogyasztani, nem szükséges leforrázni így bátran használhatjuk turmixokhoz is.

A spenótfajták között korábban csak peronoszpóra ellenálló és rezisztens fajtáink voltak, de ma már uborkamozaik-vírus toleráns fajták is jelen vannak a vetőmagkínálatban. Találunk még spenót rozsda rezisztens és Colletotrichum, Stemphylium, Fusarium sp. ellenálló fajtákat is.

Egészségre gyakorolt hatása: Régóta tudják, hogy magas tápértékű étel, ami gazdag folsavban, A-, C-, K-vitaminban, amelyeknek fontos szerepe van a véralvadásban, és segíti még a csontok megfelelő épülését. A spenótlevelek gazdagok vasban, magnéziumban, káliumban. A kifejlett, nagy méretű spenótlevelek keményebbek, keserűbbek, ezért is szükséges forrázni. Azonban a hő hatására csökken a tápértéke, ezért van jelentősége a bébispenót leveleknek, amelyek puhábbak, lágyabbak, és elég édesek ahhoz, hogy nyersen fogyaszthatók legyenek. A téli és átmeneti időszakban, amikor még kevésbé változatos a zöldségfogyasztás lehetősége, kiváló vitaminfeltöltést nyújt szervezetünknek.

 

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A metrafenon hatása a csiperketermesztésben megjelenő gomba kórokozókra

2020. május 29. 04:36

Magyarországon a legnagyobb mennyiségben csiperkegombát fogyasztunk, aminek nagy előnye, hogy nem szezonális termék, termesztése az év 12 hónapjában folyamatosan zajlik. Ez a termesztési mód azonban kedvez a gomba károsítóinak a felszaporodásban.

Kisalagutas fóliatakarás a zöldségtermesztésben

2020. május 28. 07:37

A gyakorlati termesztésben elsősorban a görög- és sárgadinnye, étkezési paprika, cukkini, spárgatök és a csemegekukorica intenzív termesztésénél alkalmazunk kisalagutas takarást.

A póré: kellemes ízű, sokoldalúan felhasználható, egészséges zöldségkülönlegesség

2020. május 21. 07:39

A póréhagyma (Allium ampeloprasum L. var. porrum) az Alliaceae (hagymafélék) családjába tartozó, kétéves, lapos levelű, hagymatestet nem fejlesztő hagymaféle.

Támrendszeres konzervuborka termesztése III. - Tápanyagellátás

2020. május 17. 04:36

Az uborka – más zöldségfélékhez, pl. paprika vagy paradicsomhoz hasonlítva – sok nitrogént és valamivel kevesebb káliumot, továbbá egészen kevés foszfort igényel.

Mikor fejtrágyázzuk zöldségnövényeinket?

2019. június 9. 05:38

Szakcikkünk a trágyázás időzítésének és a tápanyagok megosztásának fontosságát ismerteti a szabadföldi zöldségtermesztésben.

Kevesebb zöldség és gyümölcs termett

2020. augusztus 24. 08:03

2019-ben az előző évinél negyedével kevesebb, 63 ezer tonna meggy termett, 2012 óta a legkevesebb. A szőlő mennyisége tizedével mérséklődött.

Burgonyaválság Európában!

2018. október 29. 14:26

Az aszályos és forró nyarat követően szeptember 26-án a német mezőgazdasági minisztérium bejelentette, hogy az idei burgonyatermés 25 százalékkal marad el a szokásostól, és a gumók sokkal kisebbek a vártnál.

Szabadföldi zöldségtermesztés a hétvégi telkünkön talajtakarással

2018. április 25. 14:40

Községeink határában elterülő, családi tulajdonban lévő kisebb telkek sok lehetőséget rejtenek magukban. Többek között megteremhet rajta számos zöldség- és gyümölcsféle is a család szükségletének kielégítésére.


Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/digitalnomads/public_html/staging/releases/20240911215937/public/cms/wp-includes/functions.php on line 5420