A rózsabogár kártétele igen súlyos lehet

Agrofórum Online

Körtefám törzsén tömegesen jelentek meg zöld színű, nagy bogarak. Mit tegyek ellenük, tegyek-e egyáltalán? Tavaly is károsították a körtefa lombját, nagyon erősen megrágták. Mi ez a bogár?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus 

Kedves Olvasónk!

A csatolt képen, a fatörzsön a rózsabogarak tömege látható. A rózsabogár káros vagy hasznos mivoltával kapcsolatban nagyon megoszlanak a vélemények. A rózsabogár, a kifejlett alakja bizony károsít, alkalmi kártevőnek tekinthető, mivel gyümölcsfák virágzatát, annak bibéjét, porzóit eszi, azt kirágja, így azokból a virágokból nem fejlődhet termés. Esetenként megjelenése, kártétele igen súlyos lehet.

A gyümölcsfélék (őszibarack, kajszibarack) érőben lévő termését is gyakran megrágja, az okozott seb nyomán a moníliás rothadás szokta a gyümölcsöt megtámadni. A rózsabogár lárvái korhadék lakók, a komposzt alkotó elemeinek lebontási folyamatában vesznek részt, abban fejlődnek, május-júniusban bújnak elő a kifejlett bogarak.

A komposzt készítés hasznos tevékenység, a kerti zöld hulladékból szerves anyagot készítenek a komposztban élő rovarok és mikroorganizmusok, azok közössége. Figyelembe kell venni, és számítani kell arra, hogy a komposzt készítés során felszaporodnak a rózsabogarak, mivel a komposztba rakják tojásaikat, azok ott fejlődésükhöz kedvező életfeltételeket találnak. A komposztot évente szét szokták szedni, amikor a beérése megtörtént, ekkor felhasználják a talajok dúsítására.

Ezt az alkalmat lehet felhasználni – a komposzt átrostálásakor – a lárvák kiválogatására. A rózsabogár kifejlett lárvái-2-4 cm nagyok, csontszínűek, a komposzt megmozgatásakor élénk mozgásba kezdenek, feltűnőek, könnyen észrevehetők. Aki a lárvák eltávolítását nem végzi el, következő évben fokozott rózsabogár invázióra számíthat. Az aranyos rózsabogarat a kék szín vonzza, virágzáskor és a barackfélék érésekor kék színű, erjedő gyümölcslével feltöltött tálkákkal számos egyedét össze lehet fogni.

A rózsabogarak a leveleket nem rágják meg. Vannak viszont hasonló méretű és zöld színű cserebogár fajok – zöld cserebogár, kunsági zöld cserebogár, melyek a gyümölcsfák leveleit rágják meg. Az utóbbi években különösen nagy kártételt okoztak: nagy tömegben, rajokban szállnak a fákra és feltűnő gyorsasággal „csipkésre” rágják a leveleket, csak a levél-erek maradnak érintetlenül.

Mindkét bogár fajra kifejlesztettek és kereskedelmi forgalomban kaphatók feromon csapdák, felszerelésükkel a bogarak rajzása nyomon követhető, mellette a bogarak egyedszámát is csökkentik.

Lótetű a kertben - mit tehetünk?

2020. április 27. 10:01

Készítem a kertemben a veteményest, és lótetűknek vélt állatokat találtam a földben. Több cm –esek, járataik vannak. Eddig még nem voltak, tanácstalan vagyok, mit tehetek ellenük?

Mi okozhat mézgafolyást a csonthéjas gyümölcsfáknál?

2019. november 27. 12:17

K. Dezső kérdése: Csonthéjas gyümölcsfáimon gyantafolyást vettem észre. Esetleg növényvédelmi probléma okozza? Mi a teendőm vele?

Fehér foltok a levelek fonákján - mi lehet ez?

2020. július 22. 10:03

Veteményesemben gyomlálás közben a disznóparéjon furcsa foltokat vettem észre, minden tő ilyen volt: fehér, kissé kiemelkedő foltok, de csak a levelek hátán, nem mozognak, nem rovarok. Mi ez? Megfertőzheti a veteményesem növényeit is?