Borostyán: szép, hasznos vagy káros?

Agrofórum Online

S. László kérdése: Kertünkben a borostyán felkúszott a fákra. A látvány különösen télen szép, de félek, hogy hosszabb távon a fák károsodásához, pusztulásához vezet. Hagyjam burjánzani vagy le kell szedni?

Aki válaszol:
Dr. Mikulás József, címzetes főiskolai tanár, növényorvos, a mg.-i tudományok kandidátusa

Kedves Olvasó!

Gyakran felmerülő kérdés, hogy a borostyán hasznos és szép, mint örökzöld növény „gyepfelület” -ként vagy kerítésen stb. vagy gondot okoz és károsítja fákat. Véleményem szerint a borostyán közvetlenül nem károsítja a fákat, de hosszútávon, közvetve sok gondot okoz, károsítja a cserjéket és fákat is. A borostyán ugyanis a fákat és cserjéket támasztéknak használja, azért is, hogy minél több fényhez jusson, igyekszik feljutni a lombkorona legfelsőbb részére. Tápanyagot és vizet von el a támasztékot adó fáktól. Ezenkívül a fától jelentős fényt vesz el, ami a fa korai pusztulását okozhatja. A kapaszkodó borostyán tömege főleg a hó segítségével összeroppanthatja a támasztó növény koronáját.

Amennyiben a borostyán a fákat nagymértékben beborítja, gátolja a fák fejlődését, ezért a borostyánt a faállomány megvédése érdekében vissza kell szorítani, illetve el kell pusztítani, mely eredményeképpen a parkokban kevesebb fát kell idő előtt eltávolítani, kivágni.

A gond megoldása érdekében sok helyen a borostyán hajtásait elvágják a fa töve körül, borostyán a vágás felett leszárad, ez is bizonyítja, hogy nem élősködő, mert ha élősködő növény lenne, akkor a fából nyert táplálékkal a borostyán életbe tudná magát tartatni. Eddigi tapasztalat szerint, a hajtás elvágásával nem oldjuk meg a gondot, mert az érintetlen gyökérből újból kihajt.

A megoldás érdekében a borostyánt gyökerestől kell elpusztítani, ehhez olyan gyomirtó szer és módszer szükséges, ami a fákat nem károsítja, csak a borostyánt, illetve az pusztul el. Kutatásom és vizsgálataim szerint, amennyiben a borostyánt a talaj közelében visszavágjuk, akkor újból kihajt. Ha a hajtások csúcsleveleit (5-6) hormonhatású, vagy szisztemikus gyomírtó készítmény tömény oldatával kezeljük (ecseteljük), a gyomírtószerek a növényben felülről lefelé szállítódnak. A herbicid elpusztítja a borostyán gyökérzet egy részét, vagy akár az egészet. Rész eredmény esetén az előjövő hatások felső 5-6 levelét az eredményes védekezés érdekében újra kezelni kell.

Milyen méhkímélő megoldás létezik puszpángmoly ellen?

2020. április 3. 05:37

F. Anna kérdése: Virágzik a puszpángbokrom, és szeretném lepermetezni puszpángmoly ellen. Mivel kezelhetem, hogy a bokor virágait látogató méheket ne pusztítsam el?


Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/digitalnomads/public_html/staging/releases/20240911215937/public/cms/wp-includes/functions.php on line 5420