Egyszerű, de nagyszerű anyagok – növényvédelem káros hatások nélkül

Agrofórum Online

L. Ferencné kérdése: Vannak-e olyan anyagok, melyek nem növényvédő szerek, ennek ellenére növényvédelmi céllal használhatók? Engem különösen házi kerti alkalmazásuk érdekelne.

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus  

Kedves Kérdező!

Ismertek olyan anyagok, melyeket élelmezési, háztartási vagy gyógyászati célra forgalmaznak, és alkalmaznak, emellett bizonyítottan növényvédelmi hatással is rendelkeznek. Az ökológiai termesztést folytatók, hobbikertészek házi kertekben, ahol a vegyes növényállományok gyakoriak, régóta használták, használják. Előnyük, hogy a javasolt felhasználási körülmények között sem a környezetre, sem az emberi egészségre nem jelentenek kockázatot. Az Európai Unió az úgynevezett egyszerű anyagok listájában sorolja fel ezeket, és ismerteti ajánlott alkalmazásukat. Jelenleg 14 anyagból áll a lista.

Ételecet

Néhány az anyagokból: a mezei zsurló főzete és a csalánlé különböző gombabetegségek ellen hatásos, a szódabikarbóna-oldat lisztharmatok és gyümölcsök tárolási betegségei ellen ajánlott. A tejsavó lisztharmatok ellen és csigacsapdában hasznosítható. Lecitin lisztharmatok és egyéb gombabetegségek ellen hatásos. Napraforgóolaj lisztharmat gomba elleni hatással is rendelkezik. Eszközök fertőtlenítésére hidrogén-peroxid, háztartási ecet vált be, de magvak csávázására is felhasználhatóak. A mésztej a gyümölcsfák kéregvédelmére ajánlott.

Szódabikarbóna

A konyhasóoldat szőlőnél gombabetegségek és rovarkártevők ellen bizonyított. A répacukor, gyümölcscukor oldatok erősítik a növények, rovarok elleni védelmi mechanizmusát. Gabonamagvak betegségei ellen a mustármag őrlemény vált be. Csigacsapdákban a csalogatást a hígítás nélküli sör biztosítja.

A felsorolt anyagok felhasználásának részletes leírása a https://portal.nebih.gov.hu/-/okologiai-gazdalkodasban-hasznalhato-egyszeru-anyagok file-on olvasható. Az egyszerű anyagok hatását már a gyakorlat régóta ismeri, elterjedten alkalmazták is sikerrel, de hivatalos elismerésük csak az elmúlt évben történt meg. Jellemző, hogy megelőzésképpen (fertőzés előtt) és rendszeres gyakorisággal (7-10 naponta) kell permetezni velük a megvédendő növényeket, hatásukat csak így tudják kifejteni.

Tejsavó

Érdemes az ökológiai gazdálkodásban engedélyezett készítményeket is megismerni, házi kerti alkalmazásuk – az előírt feltételek betartásával – veszélytelen.

Elérhetőségük: https://portal.nebih.gov.hu/web/guest/-/az-okologiai-gazdalkodasban-felhasznalhato-forgalomba-hozatali-es-felhasznalasi-engedellyel-rendelkezo-novenyvedelmi-celu-keszitmenyek-es-termesnovelo.

Kockázatok és nehézségek a repce tavaszi klórpirifoszos kezelésének időzítésében

2019. február 26. 09:44

Az őszi káposztarepce tavaszi növényvédő szeres kezelései során gyakran használunk olyan rovarölő szert, ami a méhekre mérsékelten, vagy éppen kifejezetten veszélyes. Ezeknek a készítményeknek az engedélyokirata a kijuttatás legutolsó időpontját is meghatározza.

Piretroid rezisztencia – Repcefénybogár

2019. március 29. 11:37

A rezisztencia tesztek alapján Magyarországon 2017-ben a vizsgált repcefénybogár populációk több mint 91%-a (a tesztelt 35 mintából 32 minta) rezisztens, vagy kifejezetten rezisztens besorolású.

Mi lesz az állományszárítással? - Újabb növényvédő szereknek inthetünk búcsút

2018. december 11. 09:04

Az EU rendeletek értelmében a tirámmal csávázott vetőmagok 2020. január 30-ig forgalmazhatók és vethetők el, a dikvát készítmények felhasználásának végső határideje pedig 2020. február 4.

A repce őszi kártevőközösségének sajátságai

2018. november 4. 08:30

A repcét károsító kártevők közössége rendkívül népes, de ezek közül is az ún. juvenilis, őszi vegetációs periódusban támadók a legfajgazdagabbak. A csoport legjelentősebb kártevői, kártevő csoportjai a keresztesek földibolhái, a kis káposztalégy, a nagy repcebolha és a keresztesek levéldarazsai. A polifág kártevőként a mezei pocok, míg kisebb jelentőségű fajokként a repce-gubacsormányos és a honvédbogár említhetők.