K. Ernő kérdése: A tyúkhúrról úgy tudtam korábban, hogy egy közönséges gyomnövény. Az utóbbi időben viszont többször is hallottam, hogy az ültetvényekben kedvező hatásai lehetnek. Mi az igazság? Hasznos vagy káros a tyúkhúr a szőlő- és gyümölcsültetvényekben?
Aki válaszol:
Dr. Mikulás József, címzetes főiskolai tanár, növényorvos, a mg.-i tudományok kandidátusa
Kedves Olvasó!
A tyúkhúr (Stellaria media) a legtöbb kertben megtalálható, ami miatt sokan csak gazként tekintenek rá. A tyúkhúr azonban nagyon sok esetben hasznos növény, rendkívül tápláló, egészséges, és nagyon finom is. Egyéves, de ősszel csírázva áttelel. Vékony karógyökerével, és heverő szárának csomóiból eredő bojtos gyökereivel szilárdan kapaszkodik a földbe. Egy növény mintegy 15 000 magot terem. Igazi kozmopolita növény, amely az öt világrész majdnem minden táján megtalálható. A magvak 2 °C-on már csíráznak a talajban, csírázóképességüket 25 évig is megtarthatják. Kora tavasztól késő őszig virágzik, gyakran enyhe téli napokon, így most is virágzik.
Számos gyógyhatását is ismerjük: az epe- és veseműködést segíti, teájának, vesekőoldó hatása is van. Egyike azon ritka gyógynövényeknek, melyek a vérben lévő koleszterinszintet csökkentik. Külföldön több engedélyezett gyógyszer is van forgalomban, melyek alapanyaga tyúkhúr.
Az elmondottak alapján a tyúkhúr olyan növény, aminek örülnünk kell vagy kellene, ha kertünkben van. A gyümölcs- és szőlőültetvények talajának takarására is nagyon ajánlott. Ha nem pusztítjuk el mechanikai vagy kémiai eszközökkel ületvényünkben, már ősszel takarja a talajt, felveszi a versenyt a többi növénnyel, az igazi gyomnövényekkel. Véd az erózió és defláció ellen. A talaj felmelegedését igen jelentős mértékben mérsékli. Stresszhelyzetben rövidül az életciklusa, gyorsan magot tud érlelni. Amennyiben nem írtjuk ki, akkor egész évben takarja a talajt. Ha egyszer megtelepszik, nagy mennyiségű maghozama miatt nem kell többé vetni.
Meg kell említenünk, hogy a tyúkhúrnak is van természetes ellensége, mely közül a legjelentősebb a peronoszpóra (Peronospora alsinearum) 2. és 3. ábra. Ez a gomba kárt tesz a növényben, de az egész tyúkhúrállományt nem pusztítja el.