Hogyan lehet a zöld cserebogár ellen védekezni szőlőben?

Agrofórum Online

K. Vilmos kérdése: Szőlőmben zöld színű bogarak rágják a leveleket. Mit tehetek ellenük?

Aki válaszol:
Dr. Mikulás József, címzetes főiskolai tanár, növényorvos, a mg.-i tudományok kandidátusa

Kedves Olvasó!

A szőlőinkben sok cserebogár okozhat kárt, áprilisi cserebogár, májusi cserebogár, közönséges cserebogár, kalló cserebogár stb. Ezek a szőlőben elsősorban lárváikkal tesznek kárt. A zöldszínű cserebogarak pedig elsősorban a lombozatot károsítják. A zöldszínű cserebogarak közül a szőlőinkben találkozhatunk a rezes cserebogárral, a kunsági zöld cserebogárral és a zöld cserebogárral.

Zöld cserebogár rágása

A zöld cserebogár a közönséges rózsabogárhoz hasonló, de a zöld cserebogár háta nem sima, hanem domború. A zöld cserebogár hazánkban a homokos területek lakója. A zöld  cserebogarak tojásaikat a talajba rakják le. Két évig a talajban fejlődnek a lárvák, eleinte csak a humuszt esznek, később a növények gyökereit károsítják. A pajorok a talajban telelnek át, június második felében és júliusban rajzanak.

Közönséges rózsabogár

Jó hír, hogy a feromoncsapdák érzékenyen jelzik a kártevő megjelenését, így a fertőzési gócok könnyen behatárolhatók, majd felszámolhatók. A többi cserebogártól eltérően ezek nem este, hanem nappal repülnek. Varsás csapda nagy tömeg hím bogarat képes befogni. A csapdázás könnyebben kivitelezhető, mint a bogarak hajnali lerázása és megsemmisítése, amit egyébként javasolnak. E módszer azért is nehézkes, mert más cserebogaraktól eltérően a lerázott bogarak azonnal a talajba fúrják magukat, vagy elrepülnek. A megfogott bogarak a háztáji gazdaságokban baromfieledelként is hasznosíthatók.

Zöld cserebogarak csapdakörüli tevékenysége

A feromoncsapdákat (pl. szőlőmoly) általában az ültetvényekben, vagy közvetlen közelében helyezzük el. A zöld cserebogár esetében nem szabad az ültevényben elhelyezni, mert, ha a szőlőültetvényben helyezzük el a csapdát vagy csapdákat, akkor a csapdához repülő bogarak a szőlőtökén „megpihennek” és „haláluk előtt” még egyszer jóllaknak a szőlő lombjával, így a csapda kihelyezője nem védi meg az ültetvényt, hanem „lelegelteti” azt. Ezért azt javaslom, hogy a zöld cserebogarak feromoncsapdáit 5-10 méterre helyezzük az ültetvénytől.

Megjelent a szőlő aranyszínű sárgaság betegsége a Hajós-Bajai borvidéken

2019. november 4. 14:08

Első ízben jelent meg Magyarország Dunától keletre eső területén, konkrétan a Hajós-Bajai borvidéken a szőlő súlyos, aranyszínű sárgaság betegségét okozó FD fitoplazma.

Január közepétől igényelhető a szőlőültetvények szerkezetátalakítási támogatása

2019. december 30. 10:46

A jövő év elején, január 15. és 28. között igényelhető az úgynevezett szerkezetátalakítási, vagyis a szőlőültetvények modernizálását megcélzó támogatást.

Szőlő szentek, kápolnák a Balaton régióban

2019. szeptember 14. 04:36

A Balaton környékén a szőlőtermesztés már több mint 2000 éves múltra tekint vissza. Az emberek a kezdetektől próbálták megjósolni az időjárást, s így keletkeztek a különböző népszokások és rigmusok, illetve védelemért fohászkodtak Istenhez és a különböző szentekhez; tiszteletükre szakrális építményeket állítva.

Csökkennek a hazai borászatok adminisztratív terhei

2018. augusztus 4. 11:07

A július végén életbe lépett változásoknak köszönhetően többek közt egyszerűsödik a melléktermékek felhasználásáról és az ültetvények megújításához igényelhető támogatásról szóló szabályozás.