Hogyan lehet a zöld cserebogár ellen védekezni szőlőben?

Agrofórum Online

K. Vilmos kérdése: Szőlőmben zöld színű bogarak rágják a leveleket. Mit tehetek ellenük?

Aki válaszol:
Dr. Mikulás József, címzetes főiskolai tanár, növényorvos, a mg.-i tudományok kandidátusa

Kedves Olvasó!

A szőlőinkben sok cserebogár okozhat kárt, áprilisi cserebogár, májusi cserebogár, közönséges cserebogár, kalló cserebogár stb. Ezek a szőlőben elsősorban lárváikkal tesznek kárt. A zöldszínű cserebogarak pedig elsősorban a lombozatot károsítják. A zöldszínű cserebogarak közül a szőlőinkben találkozhatunk a rezes cserebogárral, a kunsági zöld cserebogárral és a zöld cserebogárral.

Zöld cserebogár rágása

A zöld cserebogár a közönséges rózsabogárhoz hasonló, de a zöld cserebogár háta nem sima, hanem domború. A zöld cserebogár hazánkban a homokos területek lakója. A zöld  cserebogarak tojásaikat a talajba rakják le. Két évig a talajban fejlődnek a lárvák, eleinte csak a humuszt esznek, később a növények gyökereit károsítják. A pajorok a talajban telelnek át, június második felében és júliusban rajzanak.

Közönséges rózsabogár

Jó hír, hogy a feromoncsapdák érzékenyen jelzik a kártevő megjelenését, így a fertőzési gócok könnyen behatárolhatók, majd felszámolhatók. A többi cserebogártól eltérően ezek nem este, hanem nappal repülnek. Varsás csapda nagy tömeg hím bogarat képes befogni. A csapdázás könnyebben kivitelezhető, mint a bogarak hajnali lerázása és megsemmisítése, amit egyébként javasolnak. E módszer azért is nehézkes, mert más cserebogaraktól eltérően a lerázott bogarak azonnal a talajba fúrják magukat, vagy elrepülnek. A megfogott bogarak a háztáji gazdaságokban baromfieledelként is hasznosíthatók.

Zöld cserebogarak csapdakörüli tevékenysége

A feromoncsapdákat (pl. szőlőmoly) általában az ültetvényekben, vagy közvetlen közelében helyezzük el. A zöld cserebogár esetében nem szabad az ültevényben elhelyezni, mert, ha a szőlőültetvényben helyezzük el a csapdát vagy csapdákat, akkor a csapdához repülő bogarak a szőlőtökén „megpihennek” és „haláluk előtt” még egyszer jóllaknak a szőlő lombjával, így a csapda kihelyezője nem védi meg az ültetvényt, hanem „lelegelteti” azt. Ezért azt javaslom, hogy a zöld cserebogarak feromoncsapdáit 5-10 méterre helyezzük az ültetvénytől.

Sűrűn kelt vetés ritkítása is porondon van májusban - kertészeti tippek a hónapra

2019. május 23. 04:37

Elérkezett hát a május, a zöldségeskertek egyik legfontosabb és legmozgalmasabb időszaka, ugyanis ebben a hónapban kell kiültetni a paradicsompalántákat szabadföldbe - persze, ha a hőmérséklet engedi azt.

A károsító helyzet alakulása 2019-ben és várható következményei (6. rész)

2019. december 18. 10:02

Az amerikai szőlőkabóca 2006-ban jelent meg először hazánkban. Felbukkanása azért volt veszélyes, mert a szőlő aranyszínű sárgaság fitoplazma (Grapevine flavescence dorée) terjesztője, vektora.

70. évfordulóját ünnepli Európa második legnagyobb szőlő génállomány-gyűjteményének fenntartója

2019. május 31. 12:47

Kiállítással és tudományos konferenciával ünnepli fennállásának 70. évfordulóját Európa második legnagyobb, 1600 tételből álló szőlő génállomány-gyűjteményének fenntartója, a Pécsi Tudományegyetem Szőlészeti és Borászati Kutatóintézete júniusban.

Idén is igényelhető támogatás az amerikai szőlőkabóca elleni védekezéshez

2020. március 5. 17:02

A szőlő aranyszínű sárgaságát okozó fitoplazma a szőlő egyik legveszélyesebb kórokozója, amely súlyos fenyegetést jelent a hazai szőlő- és borágazat számára.


Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/digitalnomads/public_html/staging/releases/20240911215937/public/cms/wp-includes/functions.php on line 5420