Hogyan savanyíthatjuk a talajt a körte számára?

Agrofórum Online

Sz. Balázs kérdése: Segítségüket szeretném kérni. Hogyan lehet csepegtető öntözéssel savanyítani a talajt ahhoz, hogy megfelelő legyen a ph értéke a körtének a kedvező tápanyag-felvételhez.

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A körte a középkötött, mélyrétegű, jó vízgazdálkodású, tápanyagban gazdag, vályog és agyagos talajokon érzi jól magát. Gyengébb talajokon a gyümölcse apró marad, húsában pedig kősejtek képződnek, vagyis termése kövecses lesz. Meszes talajokon, főleg, ha birs alanyú az ültetvény, egyes tápanyagok (cink, bór) felvétele akadályozott. A legnagyobb gondot azonban a vas felvételének és szállításának gátlása okozza, mely a növényeken klorózis formájában jelenik meg. Erősen savanyú talajokon a foszfor és magnézium hiánytünetei jelentkeznek a leggyakrabban.

A talaj kémhatása (pH) a talaj savasságát vagy lúgosságát jelző szám. A pH 0-14 között változó értéktartomány, a 7 a semleges kémhatást jelöli, 7 alatt savas kémhatásról, 7 fölött bázikus kémhatásról beszélünk. A körtefák optimuma a pH tekintetében 6,2 és 8,2 között van.

A talaj kémhatásának megállapításához a laboratóriumi vizsgálat a legtisztább megoldás, ez az otthon elvégzett gyors analízissel (pl. ecetpróba) össze nem hasonítható, önmagában az egyszerű mérés nem elegendő. Abban az esetben végezzünk bármiféle talajjavító beavatkozást, amennyiben talajunk pontos pH-értékét ismerjük!

A lúgos vagy meszes-szódás szikes talajokat kimondottan savanyú hatóanyagokkal, pl. a gipsszel, a kalciumkloridos tőzeggel tudjuk javítani. A finom porrá őrölt gipszet fel lehet oldani és az öntözővízzel ki lehet kijuttatni, de lehetséges a gipszet a talaj felszínére is szórni. A gipsz bizonyítottan jó ásványianyag-forrás, és javítja a talaj szerkezetét is. A műtrágyák közül az ammóniumsók és a karbamid savanyítják a talajt, de savanyító hatásuk eltérő mértékű. A növény ültetésekor a megásott gödörbe szórhatunk tőzeget, de ennek hatása nem nyújt hosszú távú megoldást. A talajjavítás komoly beruházást, szakértelmet igényel a vizsgálattól a kivitelezésig.

Talajt javítani vizsgálati eredmény, valamint szakértői közreműködés nélkül még saját erőből sem szabad! Ezzel kapcsolatban minden esetben kérjük ki szakember véleményét!

 

 

Érdemes beáztatni a magokat vetés előtt?

2020. március 26. 04:38

K. Csaba kérdése: Azt tanácsolták ismerőseim, hogy vetés előtt áztassam be a magokat. Mi az előnye, érdemes-e csinálni?

Szolnoki Precíziós Gazdálkodási Nap: a Magtár GPS Kft. és az Agro Aim Hungária Kft. szervezésében

2019. június 21. 12:38

Az előadások elsődlegesen a precíziós gazdálkodásról szóltak, de a szakemberek e témakör mellett az egyre nagyobb jelentőséggel bíró talajjavításról, belvízzel veszélyeztetett területek megoldási javaslatairól, valamint az öntözési lehetőségekről is beszéltek.

A megfelelő növényt a megfelelő helyre! I. rész – a talaj kémhatása

2019. január 9. 08:07

Hogy is szokott zajlani a legtöbb esetben az udvarunkba, kertünkbe kerülő növények megvásárlása? Elmegyünk a kiválasztott/bejáratott árudába félig kiforrt elképzelésekkel arról, hogy mit is szeretnénk, majd a meglátni és megszeretni varázsában a kosarunkba, majd kertünk talajába kerül a növény.


Warning: Unknown: Write failed: No space left on device (28) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/cpanel/php/sessions/ea-php81) in Unknown on line 0