Hogyan védekezhetünk a körte ventúriás varasodása ellen?

Agrofórum Online

P. Katalin kérdése: Varasodás jelent meg a körtémen. Mit tegyek?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A körte ventúriás varasodása (Venturia pyrina) az egyik legjelentősebb körtebetegség. A betegség súlyos lombvesztést okoz, a gyümölcsök pedig értéktelenek lesznek. Csapadékos évben akár országos járvány is kialakulhat. A betegség ellen még száraz évjáratban is rendszeresen, megelőző jelleggel védekezni szükséges.

A tünetek a levél színén és fonákán is megtalálhatóak. A levélen enyhén kidomborodó sárgászöld foltokat találunk melyen később bársonyos gyep látható. A hajtásokon kerek vagy ovális sárgászöld foltok jelennek meg, melyek gyakran felhólyagosodnak és felszakadnak. A virágokon kör alakú barna bársonyos gyep található. A gyümölcsökön is kialakulnak a varas foltok, deformálódnak, növekedésben visszamaradnak, a termések héja parásodik. Erős fertőzöttség hatására nagymértékű lombhullás következhet be, ami a fák további gyengüléséhez vezet. A kórokozó fontos fertőzési forrása a vesszőn kialakult varas foltok, valamint a beteg lehullott levelek is. A kórokozó csak a fiatal hajtásokat képes megfertőzni, a fásodott vesszőket már nem.

A védekezés az alma ventúriás varasodásához képest annyiban különbözik, hogy míg az alma esetén a fertőzés forrása csak a lehullott levelek, addig a körte esetében a fás részek is a fertőzés forrásai. Emiatt nem csak a lehullott lomb megsemmisítése fontos feladat, hanem a körtefák rügypattanás előtti rezet tartalmazó készítménnyel történő lemosásszerű permetezése is. A fertőzés ugyanis már rügypattanást követően megkezdődhet.

A rügypattanás előtt végzett permetezésekkel a gombacsírákat pusztíthatjuk. A levelek megjelenésétől virágzásig legalább 2-3-szor az időjárás figyelembevételével szükséges a kémiai védekezést elvégezni. Az intenzív hajtásnövekedés időszakában, azaz áprilistól júniusig a felszívódó (penkonazol, tebukonazol) és kontakt (klórtalonil) szerek kombinált használata ajánlott. A tünetek megjelenésekor 5-7 naponta végzett kezelés ajánlatos a javulás érdekében. A szüret után is érdemes a fák permetezését felszívódó készítményekkel elvégezni, így a növények megfelelő felkészülését, kondícióját biztosíthatjuk a téli fagyokra. A telepítéskor figyelembe vehetjük a fajták eltérő varasodás fogékonyságát is. A fogékony fajták közé tartoznak a Kálmán körte, Vilmos körte, Téli esperes, Bosc kobak és Hardenpont téli vajkörte is.

A Syngenta kalászos gombaölő szer portfóliója 2020-ban is maximális védelmet biztosít a levél és kalászbetegségekkel szemben

2020. március 14. 08:24

A sikeres és nyereséges kalászos gabonatermesztés magas szintű és szakszerűen kivitelezett termesztéstechnológiát igényel, ennek szerves részét képezi a gyomnövények, kártevők és kórokozók ellen kivitelezett okszerű növényvédelem.

Inváziós kártevők: a burgonyabogár

2019. január 25. 04:36

Az inváziós kártevők című sorozatunkban ez alkalommal a burgonyabogár (Leptinotarsa decemlineata) rendszertani helyét, morfológiáját, földrajzi elterjedését, tápnövényeit és az ellene való védekezés lehetőségeit mutatjuk be.

A kukorica gombás betegségei és ellenük való védekezés – A kukorica csövét károsító betegségek (2/1.)

2019. június 8. 04:36

A kukorica a legnagyobb területen termesztett, egyben legfontosabb takarmánynövényünk, bár az elmúlt években változást mutat a felhasználás szerkezete. Az élelmiszeripari hasznosítása fokozatosan nő, jelenleg mintegy 2,7 millió tonna, ezzel ellentétben takarmányként egyre kevesebbet (2,3 millió tonna) használunk fel. A hazai piacra szánt kukoricánál a deoxinivalenol (DON), és az aflatoxin mennyiségét kell tanúsítvánnyal igazolni, míg az exportra szánt tételeknél akár 4-5 féle toxinra is kérhetnek vizsgálatot.

Veszélyes kártevők: a keresztesvirágúak földibolhái

2019. szeptember 16. 04:36

A káposztabolhák legjelentősebb kártételét a kora tavasszal előjövő imágók okozzák, ami akár a csíranövények pusztulását is okozhatja. Kártételük az úgynevezett „lyuggató hámozás”.


Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/digitalnomads/public_html/staging/releases/20240911215937/public/cms/wp-includes/functions.php on line 5420