Hogyan védekezzek az őszibarackon megjelenő levélfodrosodás ellen?

Agrofórum Online

V. Csaba kérdése: Rendszeres probléma az őszibarack levélfodrosodása kertemben. Hogyan védekezhetnék ez ellen?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Az őszibarackfák legveszedelmesebb betegsége a tafrinás levélfodrosodás (Taphrina deformans). A fertőzés hatására a levél felületének egy része, vagy az egész levéllemez megnagyobbodik, ráncosodik, fodrosodik. Színük sárgászöld, majd sárgásbarna, végül piros lesz.

A beteg levelek nagy része később lehullik a fáról, súlyos esetben a fa a fiatal levelinek többségét elveszti és felkopaszodik. A hajtásokon és a vesszőkön is megfigyelhető kisebb megvastagodás, deformáció. A termés héja hólyagosodik, alakja torzul, húsa foltokban vagy egészben rothad.  A fertőzés forrása az előző évben rügypikkelyek közé húzódott és a vesszők felületén fennmaradó gombaképletek, levelek.

Rügypattanástól május elejéig fertőz 4-14 °C közötti léghőmérséklet esetén. Járványszerű kártételére nedves időjárás után számíthatunk: a tartósan csapadékos, ködös, magas páratartalmú időszak kedvez felszaporodásának. A jellegzetes tünetek a fertőzés után 1-2 héttel jelentkeznek, tehát a védekezéssel a tünetek megjelenéséig nem lehet várni. A kórokozó ellen csak megelőzéssel lehet hatékonyan védekezni.

Nagy a jelentősége a különböző fajták érzékenységének is. A sárgahúsú közép- vagy kései érésű fajták, illetve nektarinok a legérzékenyebbek. A fehérhúsúak jobban ellenállnak a tafrinának, fertőzés esetén a betegség csak ritkán okoz nagyobb lombveszteséget.

A védekezést már metszéskor elkezdhetjük az alaktalan beteg vesszővégek eltávolításával, megsemmisítésével.  A rezes lemosó permetezésnek is fontos szerepe, mivel a gomba a fa ágain, vesszőin telel át. Rügypattanás előtt a réztartalmú készítmények használata ajánlott (rézszulfát, rézhidroxid), ezután réztartalmú készítménnyel nem szabad permetezni a zöld részek rézérzékenysége miatt.

A hajtások egérfüles állapotában kell a megelőző védekezést kezdeni (március vége; április eleje). Ezután még három alkalommal pirosbimbós állapotban, virágzás végén és terméskötődéskor kell védekezni. A permetezés legkésőbb május első dekádjában befejezhető. Kontakt szerek (pl. kaptán) hatékony védelmet biztosítanak, amikor még nagyon kicsi a levélfelület. A lomblevelek megjelenésekor már használhatóak a hosszabb hatástartamú felszívódó készítményeket (pl. difenokonazol).

Gyümölcsöző volt az idei év? - évértékelés dr. Apáti Ferenccel, a FruitVeb alelnökével

2018. október 25. 03:48

Magyarországon a 2018. évi gyümölcstermés fajonként változóan, de mennyiségileg összességében jól alakult: a jelentősebb gyümölcsfajok közül jó vagy kifejezetten jó termést realizáltunk a cseresznye, meggy, szilva, bodza, alma és körte esetében

Hazánkban közel 36,3 ezer hektáron van gyümölcsös az Eurostat adatai szerint

2019. február 21. 12:33

A 2017-es adatokat összegző jelentés szerint a magyarországi gyümölcsösökben valamivel több, mint 25 ezer hektáron almafák találhatók, sárgabarack 5,4 ezer hektáron, őszibarack 3,5 hektáron, körte pedig 2,3 hektáron.

Hogyan ajánlott az őszibarack levélfodrosodása ellen védekezni?

2020. március 28. 04:36

F. Mária kérdése: Mikor, hányszor ajánlott az őszibarack levélfodrosodása ellen védekezni? Vannak-e új szerek ellene?

Ez már igazi növényvédelmi szezon a szántókon és a gyümölcsösökben is

2018. április 20. 06:54

A meleg idő országszerte robbanásszerűen virágba borította az őszi káposztarepce táblákat és a gyümölcsös kerteket. A természet igyekszik behozni lemaradását.