Hogyan védekezzünk az uborka peronoszpóra ellen?

Agrofórum Online

K. Balázs kérdése: Idén nyár végén a családom fogyasztásra nevelt uborkákat tönkretette a peronoszpóra. Jövőre szeretném elkerülni a betegséget. Hogyan készüljek fel, hogyan védekezzek ellene?

Aki válaszol:

Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus 

Kedves érdeklődő!

Az uborka peronoszpóra elleni védekezés a megfelelő fajta kiválasztásával kezdődik. Nem említette, hogy csemege uborka, saláta vagy kígyóuborka fajtát szokott termeszteni. Mindegyik fajtacsoportban vannak már kereskedelmi forgalomban hazai és külföldi nemesítésű peronoszpóra rezisztens fajták. Ez a tulajdonság a fajták csomagolásán olvasható, érdemes tanulmányozni. Rezisztens fajták 1-2 (csak a kritikus időszakokban alkalmazott) fungicides kezeléssel biztonsággal termeszthetők.

Az uborka peronoszpóra betegség (kórokozó Pseudoperonospora cubensis) az uborka levelét fertőzi meg. Azokon megjelenő foltok sárgászöldek, 3-5 mm-esek, szegletesek, levél erek által határoltak, de a foltok széle elmosódott, nincs szegélyük.. A foltokban a levelek hátoldalán lilás-szürkés gombabevonat fejlődik, ami nehezen észlelhető A foltok végül barnán elhalnak. Az első foltok megjelenése után védekezés hiányában a betegség elhatalmasodik, teljes levélpusztulást okoz. Hasonló nagyságú, alakú szegletes levélfoltosodást okoz az uborka baktériumos betegsége (kórokozó Pseudomonas syringae pv. lachrymans), együttes előfordulásuk is gyakori. A baktériumos foltok kezdetben vizenyősek, majd hamar vagy fehér vagy barna színnel halnak, száradnak el a foltok. Nem ritka a foltok mentén fellépő levélszakadozottság, töredezettség.

A peronoszpóra gombák fertőzésének feltétele néhány órás nedves levélfelület. A levelekre kerülő gomba sporangiumok a vízben kicsíráznak, és a légzőnyílásokon a levelekbe hatolnak. A fertőzést elindító sporangiumok szél segítségével, légáramlással több száz km-es távolságra is terjednek.

Védekezés lehetőségei

A peronoszpóra rezisztens fajta kiválasztása mellett fontos a növényállomány levegőzésének, lég-átjárhatóságának biztosítása. Kerülni kell a sűrű ültetést, a sűrű lombot. Az uborkahálóra futtatott növényekkel ezeket a feltételeket biztosítani lehet. Az uborka gyakori öntözést igényel, az öntözés a növényt és a talajt is vizessé teszi. A hajnali, reggeli öntözéssel – a lomb gyors felszáradása révén – elkerülhető vagy lerövidíthető a növények vizes periódusa. Járványos időszakban az uborkaperonoszpóra ellen a következőkben ismertetett engedélyezett szerek valamelyikével védekezhetünk.

Kontakt hatású szerek hatóanyagai: réz-hidroxid, réz-oxiklorid, réz-szulfát, klórtalonil, mankoceb, a felszívódó hatású hatóanyagok: azoxistrobin, foszetil, propamokarb.. A peronoszpóra kórokozónak rezisztenssé válásának megelőzésére kombinált (két) komponensű gombaölő szereket is forgalmaznak, melyek egyik komponense szisztemikus, a másik pedig kontakt hatású. Újdonság a Pythium oligandrum parazita gomba preparátum, házi kertekben különösen ajánlott. A réz tartalmú szerek a baktériumos betegség ellen is hatásosak. A kontakt hatású fungicideknél nagyon fontos, hogy a levelek mindkét oldalát be kell vonni a permetlével, különben nem biztosítják a várt védő hatást.

Támrendszeres konzervuborka termesztése III. - Tápanyagellátás

2020. május 17. 04:36

Az uborka – más zöldségfélékhez, pl. paprika vagy paradicsomhoz hasonlítva – sok nitrogént és valamivel kevesebb káliumot, továbbá egészen kevés foszfort igényel.

Az uborka peronoszpóra gyógyítása

2018. július 26. 17:51

Noha a bizonytalan piac, és a nagy kézimunkaerő-igény miatt a konzervuborka termőfelület drasztikusan visszaesett, vannak bátor vállalkozók, akik évről évre megpróbálkoznak az uborka termesztésével.

Óriásberuházás valósulhat meg Mosonmagyaróvár térségében

2019. május 20. 08:17

Ha a beruházás a tervek szerint elkészül, s jelentősen megnő a paprika-, paradicsom- és az uborkatermelés, az nemcsak a magyar piacot látja el egész évben, de magas hozzáadott értékű áruként jóval jövedelmezőbb, mint a gabonanövények értékesítése.

Támrendszeres konzervuborka termesztése II. - Kémiai talajtulajdonságok

2020. május 16. 04:36

Gyakran szokott a talaj sótartalmával gond lenni, amire az uborka különösen érzékeny. Bár a zöldségféléket sóérzékeny növények kategóriájába soroljuk, de az uborka ezen belül is a különösen érzékenyek csoportjába tartozik.