Hogyan védhetjük meg a fákat taplógomba-fertőzés ellen?

Agrofórum Online

R. Sándor kérdése: A fák törzsén fehér színű taplógombát figyeltem meg. Mi ez a károsító? Hogyan védhetjük meg a fákat?

Aki válaszol:
Dr. Mikulás József, címzetes főiskolai tanár, növényorvos, a mg.-i tudományok kandidátusa

Kedves Olvasó!

A fákat többféle taplógomba fertőzheti. Ezen a fán a hasadt lemezű taplógomba (Schizophyllum commune) látható. A fehéres színű, kicsi kagylókhoz hasonló termőtestei általában fiatal oltványokon fejlődnek. Előfordulhatnak idős, repedezett fák kérgein is. Ez a taplógomba sebparazita. A fiatal fát az alany visszavágásának helyén, az idős fát pedig a kéregsérüléseken keresztül fertőzi. A termőtestek alsó felén látható „hasadt lemezeken” bazidiospórák tömege fejlődik, ezek aztán a szél segítségével jutnak be a nem kezelt sebfelületekbe. Ha még nem fejlődtek ki a termőtestek, akkor fűrésszel vagy metszőollóval könnyen továbbvihetjük a gombafonal darabkáit, amelyek a sebfelületre kerülve tovább fertőznek.

Hasadt lemezű gombával fertőzött fakéreg

A taplógombák abban különböznek a közönséges kalaposgombáktól, hogy sokszor nincsen nyelük, csak kalapjuk, az is féloldalas, ahogy a fa kérgéhez hozzá vannak tapadva. Eleinte a gombát nem látjuk a fán, csak a fa gyengülése és sínylődése árulja el a gomba jelenlétét. A taplógombák gombafonala (micéliuma) ugyanis behatol a fa testébe, felbontja annak anyagait, azokból táplálkozik, a szállítóedényeket elpusztítja. Ezzel részlegesen, vagy teljesen akadályozza a vízszállítást.

Hasadt lemezű gomba felülről nézve

A gombák a tápanyagelvonáson kívül mikotoxin termelésével is károsítják, mérgezik a növényt. Ennek következtében a fa szöveteiben bomlás, korhadás, revesedés kezdődik és alakul ki, amely különböző színelváltozással jár. A taplógombák kalapjában kifejlődött spórák csak sebképződéseken, repedéseken tudnak a fán megtelepedni, de ép kérgen nem.

Hasadt lemezű gomba alulról nézve

Védekezés:

A fák bármilyen jellegű sebképződését, sérülését lehetőség szerint kerüljük el. A fákon található termőtesteket, kalapokat, mihelyt azokat észrevettük, azonnal ki kell vágni úgy, hogy a fa egészséges részéből 1-2 cm-nyit hozzá kell faragni, mivel már ezekbe a részekbe is behatolt a gomba micéliuma. A taplógombás ágakat legjobb azonnal eltávolítani a koronából, a súlyosan taplógombás fát pedig legjobb kivágni, mert azt úgysem lehet megmenteni. A metszéskor keletkezett sebfelületeket és a fa repedéseit, ágtöréses részeit, simára kell lefaragni, és sebzáró anyaggal (fasebkátránnyal, oltóviasszal) be kell kenni, hogy a taplógombák fertőzésének elejét vegyük.

 

Egyszerű, de nagyszerű anyagok - növényvédelem káros hatások nélkül

2019. november 18. 05:38

L. Ferencné kérdése: Vannak-e olyan anyagok, melyek nem növényvédő szerek, ennek ellenére növényvédelmi céllal használhatók? Engem különösen házi kerti alkalmazásuk érdekelne.

Milyen lárva károsítja a füge termését?

2019. november 11. 15:02

Cs. Jenő kérdése: A füge termésében apró, fehér lárvákat találtam. Milyen kártevő lehet ez?

Mi károsítja a menta leveleit?

2019. szeptember 10. 09:10

Sz. Renáta kérdése: Menta bokrok levelein apró, kerek, barna foltok jelentek meg, szinte mindegyik levélen. Teának nevelem, most szüreteltem volna. Mi okozhatja?