Keleti gyümölcsmoly vagy barackmoly károsít?

Agrofórum Online

S. László kérdése: Lehet, hogy a keleti gyümölcsmoly támadta meg az őszibarackomat? Mit tegyek ellene? Hogyan különböztethetem meg a barackmolytól?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A keleti gyümölcsmoly (Grapholita molesta) Magyarországon az őszibarack és a kajszi kártevőjeként ismert. A lárva a hajtáson és gyümölcsön is kártételt okoz.lárvák májusban a hajtásokba rágnak, melynek következtében azok elhervadnak, leveleik elszáradnak. Ez a hajtáskártétel nagyon hasonló a barackmoly okozta kártételhez, viszont míg a barackmoly lárvái áprilisban pár cm-es hajtásokat, addig a keleti gyümölcsmoly lárvái a 8-10 cm-es hajtásokon károsítanak. Ez alapján a két kártevő elkülöníthető, de későbbiekben már nincs eltérés az okozott hajtáskártétel között. A gyümölcs esetében a hernyók főként a kocsány körül rágnak be a termésbe. Kezdetben a lárva a gyümölcs héja alatt rágcsál, majd idővel a mag felé mozog, szabálytalan üregeket rágva. A gyümölcsök egy része lehull, ill. az így fertőző kórokozók hatására rothad.

Kifejlett lepkéi 6–7 mm hosszúak. Az elülső szárnyuk szürkésbarna, a szárny belső részén halvány tükörfolt látható. A hátulsó szárny sötétbarna, fehér rojtokkal. A lárvája kb. 1 mm nagyságú, fekete fejű, színe fehér; krémszínű. Később teste sárgásrózsaszínű, feje barna sötét foltokkal, a kifejlett lárva pedig hússzínű. Lárvája a barackmolyétól könnyen megkülönböztethető, hiszen a barackmoly lárvája sötét húsvörös esetleg barna színű, a szelvények között okkersárga, így a hernyó csíkozottnak látszik.

A keleti gyümölcsmolynak hazánkban 3 teljes és egy 4. részleges nemzedéke fejlődik. Lárvái telelnek át, majd áprilisban kezdődik a lepkék rajzása. A lárvák májusban kelnek ki és kezdik meg a károsítást a hajtásokon. A második nemzedék rajzása kb. június közepén van, ekkor a lárvák már a zöld gyümölcsöt is károsítják. A harmadik rajzás július végén, a negyedik augusztus végén, szeptember elején kezdődik.  A védekezés kis területen eredményes lehet az első hernyónemzedék kátételének (hajtáskártétel) megjelenésekor a fonnyadó hajtásvégeket levágásával, ezek megsemmisítésével a bennük táplálkozó hernyók is elpusztíthatóak.

A keleti gyümölcsmoly esetében is, mint számos más kártevőnél a rajzás követésére rendelkezésünkre állnak szexferomon csapdák. A vegyszeres védelem alapja ezáltal a lárvakelés rajzásmegfigyelésen alapuló előrejelzése.

Mondja el véleményét és formálja a mezőgazdaságot!

2020. március 23. 15:32

A Kleffmann Group alapítása óta elkötelezett híve volt az elsőrangú mezőgazdasági piackutatásnak és szaktanácsadásnak. Az elmúlt több mint 25 év során teljes körű piackutatási szolgáltatást nyújtottunk, amely során kulcsfontosságú információkat biztosítottunk ügyfeleinknek a mezőgazdasági ágazatokkal kapcsolatosan.

Miért szaporodott el hazánkban a betyárkóró, mit lehet tenni ellene?

2019. július 25. 05:36

Gy. Adrienn kérdése: Az elmúlt időszakban nagymértékben elszaporodott a betyárkóró az ültetvényeinkben. Miért tört előre ennyire ez a gyomnövény? Mit tehetünk ellene?


Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/digitalnomads/public_html/staging/releases/20240911215937/public/cms/wp-includes/functions.php on line 5420