Már támad a vértetű is

Agrofórum Online

G. Krisztina kérdése: Kedves Marietta! A csatolt képeket nem nálam fotóztam, de rá két hétre a saját almafámon is megtaláltam, kevésbé súlyos formában. Fehér, nedves pamacsok, szabad szemmel nem látni, mi van bennük?

Aki válaszol:

Dr. Sallai-Harcsa Marietta, mezőgazdasági szaktanácsadó, növényorvos.

Kedves Kriszta!

Ezek a vattaszerű pamacsok az almafa vértetű telepei. Az alma hajtásait, ágait, sőt még a gyökerét is szívogatja. Kártételének következménye, hogy a megtámadott hajtásokban, ágrészekben, gyökerekben szövetburjánzás indul meg, ami tápanyag-utánpótlási zavarokat okoz. A vértetű jellemzően legyengült állapotú almafákon jelenik meg, talajban (gyökérnyakon, gyökéren) telelnek, majd tavasszal-nyáron feljebb vándorolnak a hajtások/repedések felé, jellemzően egy-egy sebzés (metszési heg, ágtörés) környékén telepednek meg.

Az almafák tavaszi tisztogatása, fasebkezelése és lemosó permetezése fontos megelőzési módszer a későbbi fertőzés elkerüléséhez.

Kiskertben pirimikarb (Pirimor) hatóanyagú készítménnyel, vagy olajos permetszerekkel (pl. Vektafid R) egy-egy telep esetén célzottan szórópisztollyal odairányítva védekezzünk!

Milyen rezisztens almafajtát választhatunk a kertünkbe?

2019. december 20. 08:27

K. Ilona kérdése: Hallottam, hogy kaphatók már rezisztens gyümölcsfák a faiskolákban. Tudnának ajánlani ilyen almafákat? Érdemes ezeket ültetni?

Alma- és körteültetvények pollenadó nélkül?

2019. március 20. 07:39

Alma- és körteültetvényekben porzófajták alkalmazása nagyobb mértékű gyümölcskötődést eredményez, de fokozhatja a kötődött termések heterogenitását is, illetve nehezítheti a termésritkítás kivitelezését. Porzófajták nélkül megfelelő méhkaptár elhelyezésével sikeres lehet az almatermesztés. Körteültetvényekben pedig porzófajta hiánya esetében a megfelelő metszés, növénykondicionálás és gibberellinek alkalmazásával segített terméskötődés eredményezhet megfelelő termésmennyiséget.

A monília elleni védekezés virágzáskor

2020. március 31. 08:17

Csonthéjas gyümölcseink esetén kiemelt figyelmet kell fordítani a virágzáskor fertőző kórokozók, köztük a legveszélyesebb: monília elleni védekezésre. Ráadásul most az időjárás is hajlamosít a járvány kialakulására, hiszen a melegebb napokat hűvösebb, csapadékosabb, párás napok váltogatják, ami nagyon kedvező a monília számára.

A tavaszi fagyok miatt szálltak el a gyümölcsárak

2020. szeptember 20. 08:20

A katasztrofális tavaszi időjárás miatt drágultak a gyümölcsök tavalyhoz képest - mondta a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara kertészeti és beszállítóipari osztályának elnöke.