Mi bántja a mandula termését?

Agrofórum Online

F. Klára kérdése. Mézgásodást figyeltem meg mandulám termésein, melyek sajnos idő előtt le is hullanak. Mi bánthatja a terméseket?

Aki válaszol:
Dr. Mikulás József, címzetes főiskolai tanár, növényorvos, a mg.-i tudományok kandidátusa

Kedves Olvasó!

A keleti gyümölcsmoly kártétele látható a mandula termésén. Ez a kártevő nagy termésveszteségeket okozhat. A molyok április végétől kezdenek rajzani. Kártétele tavasszal a hajtásokon szembetűnő és a barackmolyéhoz hasonló. Az első tavaszi molyrajzás tojásaiból kikelő kis hernyók május folyamán a mandula hajtáscsúcsain keresztül behatolnak a hajtásokba és azok belsejében lefelé haladó járatot készítenek. A hajtások elhervadnak, a befurakodás helyén mézgafolyás látható, később a hajtáscsúcson levő levelek kis szárrésszel együtt leszáradnak. Kártételével utat nyithat a moníliás betegségnek, mely a mandula virág- és ágelhalásával súlyos károkat okozhat. A monília virágzáskor fertőz, a fertőzött hajtások elpusztulnak. A fás részeken rákos sebek keletkeznek. Sárga mézga jelenik meg a fertőzés helyén. A gyümölcsön szürke kinövések találhatók. Nagyobb ágak pusztulását is okozhatja. Fertőzési forrás az előző évi fertőzött maradványok, talajon lévő gyümölcsmúmiák.

Keleti gyümölcsmoly miatti hajtásszáradás

A keleti gyümölcsmoly lárva a csonthéj kialakulását követően a gyümölcsbe hatol, melyet mézgafolyás kísér. A termés kényszerérett, lilás színű lesz. A mag környékén a félig érett, puha gyümölcsben lárvák és felgyülemlett ürülék található. A fertőzött termés hamar lehullik, és monília fertőzés is kialakulhat. Évente 4-5 nemzedék fejlődik. A keleti gyümölcsmoly elleni védekezést az első lepkék megjelenése utáni 12-14. napra kell tervezni rovarölő készítménnyel.

Keleti gyümölcsmoly kártétele

A védekezés akkor a leghatásosabb, ha a tojásból kikelő kis hernyók ellen irányul. Ez az időszak a lepkék rajzásmenetének megfigyelésével meghatározható. Kártételt követően, a fonnyadó hajtásvégek eltávolításával és megsemmisítésével hatékonyan lecsökkenthetjük a későbbi utódnemzedék mennyiségét. Ősszel a keleti gyümölcsmoly hernyói a fatörzsekre kihelyezett hullámpapírövekbe vonulnak telelőre. A hullámpapírövek tavaszi összegyűjtése és elégetése ugyancsak gyéríti az egyedszámot.

Virágzáskor csak méhkímélő technológiával védekezhetünk

2020. április 7. 12:45

A fák és az aljnövényzet virágzása miatt csak méhkímélő növényvédelmi technológiával permetezhetünk az ültetvényekben.

A károsító helyzet alakulása 2019-ben és várható következményei (11. rész)

2020. január 15. 12:51

A cseresznyére és a meggyre már évek óta oly veszélyes, virágfertőző meggy monília szempontjából járvány közeli helyzet alakult ki a májusi csapadékos időben.

Töretlenül terjeszkedik az almafa vértetű

2020. június 25. 04:36

Az almafa vértetű a dús lombozat védelmében folyamatosan terjeszkedik a vesszőkön és a hajtásokon. A szívogatás nyomán, a fiatal vesszőkön sejtburjánzás indul el, amit a viaszbevonat most még eltakar.

Virágzás idején is fertőzhet a monília?

2020. március 18. 04:36

G. Vilmosné kérdése: Virágzás idején is fertőzhet a monília? Mely gyümölcsfákat érinti a betegség? Hogyan védekezzünk?


Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/digitalnomads/public_html/staging/releases/20240911215937/public/cms/wp-includes/functions.php on line 5420