Mi bántja a mandula termését?

Agrofórum Online

F. Klára kérdése. Mézgásodást figyeltem meg mandulám termésein, melyek sajnos idő előtt le is hullanak. Mi bánthatja a terméseket?

Aki válaszol:
Dr. Mikulás József, címzetes főiskolai tanár, növényorvos, a mg.-i tudományok kandidátusa

Kedves Olvasó!

A keleti gyümölcsmoly kártétele látható a mandula termésén. Ez a kártevő nagy termésveszteségeket okozhat. A molyok április végétől kezdenek rajzani. Kártétele tavasszal a hajtásokon szembetűnő és a barackmolyéhoz hasonló. Az első tavaszi molyrajzás tojásaiból kikelő kis hernyók május folyamán a mandula hajtáscsúcsain keresztül behatolnak a hajtásokba és azok belsejében lefelé haladó járatot készítenek. A hajtások elhervadnak, a befurakodás helyén mézgafolyás látható, később a hajtáscsúcson levő levelek kis szárrésszel együtt leszáradnak. Kártételével utat nyithat a moníliás betegségnek, mely a mandula virág- és ágelhalásával súlyos károkat okozhat. A monília virágzáskor fertőz, a fertőzött hajtások elpusztulnak. A fás részeken rákos sebek keletkeznek. Sárga mézga jelenik meg a fertőzés helyén. A gyümölcsön szürke kinövések találhatók. Nagyobb ágak pusztulását is okozhatja. Fertőzési forrás az előző évi fertőzött maradványok, talajon lévő gyümölcsmúmiák.

Keleti gyümölcsmoly miatti hajtásszáradás

A keleti gyümölcsmoly lárva a csonthéj kialakulását követően a gyümölcsbe hatol, melyet mézgafolyás kísér. A termés kényszerérett, lilás színű lesz. A mag környékén a félig érett, puha gyümölcsben lárvák és felgyülemlett ürülék található. A fertőzött termés hamar lehullik, és monília fertőzés is kialakulhat. Évente 4-5 nemzedék fejlődik. A keleti gyümölcsmoly elleni védekezést az első lepkék megjelenése utáni 12-14. napra kell tervezni rovarölő készítménnyel.

Keleti gyümölcsmoly kártétele

A védekezés akkor a leghatásosabb, ha a tojásból kikelő kis hernyók ellen irányul. Ez az időszak a lepkék rajzásmenetének megfigyelésével meghatározható. Kártételt követően, a fonnyadó hajtásvégek eltávolításával és megsemmisítésével hatékonyan lecsökkenthetjük a későbbi utódnemzedék mennyiségét. Ősszel a keleti gyümölcsmoly hernyói a fatörzsekre kihelyezett hullámpapírövekbe vonulnak telelőre. A hullámpapírövek tavaszi összegyűjtése és elégetése ugyancsak gyéríti az egyedszámot.

Most a mandula, a kajszi és az őszibarack megelőző védelme a legfontosabb feladat

2020. március 9. 12:30

Most a csonthéjasok moníliás virág- és hajtásfertőzésének a megakadályozása kell, hogy legyen a fő csapásirány a gyümölcsösök növényvédelmében.

Megnőtt a tűzelhalás és a varasodás fertőzésének veszélye almástermésűeknél

2019. május 14. 04:36

Az időjárási körülmények miatt a tűzelhalás és a varasodás veszélye is megnőtt az almásokban és körtésekben. Továbbra is szükségesek az almafa lisztharmat elleni kezelések.

Miért kell eltávolítani metszéskor a gyümölcsmúmiákat?

2020. február 17. 14:21

L. Zsuzsanna kérdése: Cseresznyefámon számos aszalódott, csomóban összeragadt termés maradt, nem hullottak le. Csak az elmúlt 2 évben figyeltem meg, korábban nem voltak. Ezek is gyümölcsmúmiák?

Mit tehetünk az egészséges mogyorótermésért?

2019. szeptember 5. 04:36

F. Mihály kérdése: Mogyoróbokrom évek óta csak romlott mogyorót ad, többnyire már nyáron lehullanak a beteg termések. Mit tegyek, hogy egészséges mogyorót tudjak a következő évben betakarítani?