Mi fertőzi meg a muskátlikat?

Agrofórum Online

Ék alakban sárguló, kissé száradó foltokat találtam a muskátli leveleken. A tünetek csak pár levél esetében fedeztem fel. Mi fertőzhette meg a muskátlimat?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Érdeklődő!

A xantomonászos betegség (Xanthomonas campestris pv. pelargonii) a muskátli elterjedt, nagyon gyakori betegsége, mely levélfoltosságot és szárrothadást is okozhat. A kezdetben kialakult foltok kör alakúak és vizenyősek, melyek idővel 3-5 mm nagyságúvá válnak, közepük megbarnul vagy barnás-fekete lesz, szegélyük pedig sárga marad. A foltok fokozatosan összefolynak, majd a levél hamarosan elszárad. Esetenként a folt az érközökben található, és a levelek érközi sárgulása, majd nekrózisa következik be. A baktérium főként nagyobb mennyiségű csapadék és nyári meleg hatására a virágzati szárat is fertőzheti. A száron ebben az esetben vizenyős, egyre növekvő, sötétbarna, majd fekete, foltszerű elhalások láthatók. Az elhalás a teljes szárrészre is kiterjedhet, ezáltal a szár nedvesen, nyálkásan elrothad, majd ráncosan összetöpped, megfeketedik és elszárad.

A kórokozó a beteg növényeken és a talajon elfekvő növénymaradványokon tud fennmaradni. A növények között a baktérium felfröccsenő öntözővízzel is terjedhet, valamint átvihető a fertőzött vágóeszközökkel is. A fertőzésnek kedvez a magas páratartalom, a sok csapadék és a magas hőmérséklet. A baktérium optimális hőigénye 24–27 °C, kedvező viszonyok esetében a tünetek már 2-4 nap alatt megjelenhetnek.

A védekezés a megelőzésen alapszik. Szaporításra csak baktériummentes anyanövények használhatóak. A növényeket a dugványozás során kézzel törjük, ha kést használunk a rendszeres fertőtlenítés elengedhetetlen! Öntözővizet lehetőleg a talajra kell juttatni, a növények levelét ajánlatos szárazon tartani.  A tüneteket mutató leveleket távolítsuk el a növényekről. A bakteriális fertőzés megelőzése érdekében réztartalmú szerekkel permetezhetünk. Az edényben nevelt növényeket erősen csapadékos időszakban lehetőség szerint tegyük olyan helyre, ahol az eső nem éri. A növények alatti tálcát ilyen időjáráskor érdemes eltávolítani, így a felesleges víz akadálytalanul tud elfolyni.

Tripszes lehet a szegfű!

2020. június 11. 10:45

Szegfű növényeket vásároltam, több fajtát, és az egyik piros fajtánál a sziromleveleken fehér karcos jellegű foltokat látok, csak egyes töveknél. Mitől lehet ez, nem fognak ezek elpusztulni, ha kiültetem? Lehet védekezni ellene?

Metszés tavasztól télig III. rész – mit metsszünk nyáron?

2019. július 26. 05:36

Nyáron sem pihenhet egy növényfajokban gazdag kertet karbantartó metszőolló. Dísz- és haszonnövényeink közül is sokakat kell kezelésbe vennünk az év legmelegebb hónapjaiban. Mire figyeljünk a nyári metszési munkálatoknál? Mely növényeket kell felvennünk a nyári listára?

Nincs ősz, de már hullik a hársfa levele. Miért?

2019. június 24. 10:13

Hársfám levelei kanalasodnak, száradnak, sok már le is hullott, mint ősszel. Mi okozhatta, megmenthetem még?

Milyen betegség okozza a szobai dísznövények levelének foltosodását?

2020. február 5. 12:32

H. Anikó kérdése: Szobámban a vitorlavirágomon és a flamingóvirágomon is viszonylag nagyméretű barna foltok láthatók. Ismerősöknél is láttam már hasonlókat, az árusított virágoknál is. Mi okozza ezt a betegséget?