Mi károsítja a bodza levelét?

Agrofórum Online

Bodzám levelei elhalványodnak, sárgás foltok jelennek meg rajtuk. Van olyan is amelyiknek a széle kezd el száradni. Mi okozhatja ezt és hogyan védekezhetek ellene?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Érdeklődő!

Az Ön által küldött képeken a takácsatkák (Tetranychus urticae) által előidézett károsítás látható. A szabad szemmel aligha látható kártevőnek több száz gyom- és kultúrnövény tartozik a gazdanövénykörébe, gyümölcsfajok (alma, szilva) zöldségnövények (uborka, dinnye, paprika), valamint dísznövények is. Főként száraz években számíthatunk intenzív károsításukra. Szívogatásuk következtében a leveleken kezdetben apró világos foltok jelennek meg. A foltok később összeolvadnak és az egész levél felületére kiterjednek, így bronzos színűvé válik. A levelek érköze megsárgul, az erezete viszont zöld színű marad. A fonáki oldalon alig észrevehető, finom pókhálószerű képlet található. Súlyosabb fertőzés esetén a levelek száradása, korai lehullása is bekövetkezhet. Kártételéből adódóan a növény fejlődésében zavar támad. A levelek zöld színtestének elhalása miatt a termést már nem növelik, tápanyagokat nem szállítanak. Az atkáknak évente több nemzedéke alakul ki. Kifejlett alakban telelnek, első nemzedékük különböző gyomnövényfajokon fejlődik. A bodzában tavasszal csak elvétve találunk a leveleken takácsatkákat, egyedszámuk június vége felé indul erőteljes növekedésnek és július végén éri el maximumát.

Védekezés: a rendszeres, időben elvégzett gyomirtás, mint az elsődleges táplálkozó helyének megszüntetése, mérsékli a takácsatkák felszaporodásának esélyét. A súlyos kártétel kialakulását kémiailag elsősorban speciális atkaölő készítmények felhasználásával előzhetjük meg a vegetációs időszakban (hexitiazox). A széles hatásspektrumú rovarölő készítmények amellett, hogy a természetes ellenségeit (katicabogarakat és ragadozó poloskákat) sem kímélik, az atkák ellen is hatástalanok. A hatóanyagok közül a kén alkalmazásával sem követünk el nagy hibát, hiszen ennek atkagyérítő hatása is van. A permetezés megfelelő hatékonyságnak elérése érdekében fontos a jó permetlé fedettség, mivel a kártevő a levél fonákán él és szívogat. A védekezéssel ne késlekedjünk, már az első tünetek megjelenésekor ajánlatos permeteznünk, ugyanis így előzhető meg káros mértékű felszaporodásuk, valamint továbbterjedésük!

Mi okoz elváltozást a cukkini levelén és termésén?

2019. augusztus 28. 06:37

R. Erika kérdése: Cukkini levelein szokatlan elváltozásokat vettem észre, világoszöld rajzolatok jelentek meg a fiatal leveleken. A termés is torzult. Mitől lehet?

Hányszor és mikor kell permetezni a kerti gyümölcsfákat?

2020. március 2. 15:18

K. Tamásné kérdése: Kertemben sok gyümölcsfa található. Hányszor és mikor kell permetezni a kerti gyümölcsfákat?

Hogyan védekezzünk az aranka ellen?

2020. június 18. 13:16

Utcánkban a kerítés előtt sárgás színű, vékony, fonálszerű növényeket láttam a gyomokon, korábban soha. Mik ezek, mit tehetek?