Mi károsítja a menta leveleit?

Agrofórum Online

Sz. Renáta kérdése: Menta bokrok levelein apró, kerek, barna foltok jelentek meg, szinte mindegyik levélen. Teának nevelem, most szüreteltem volna. Mi okozhatja?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus 

Kedves teakedvelő Érdeklődő!

Valamennyi mentafaj leveleit, gyakran a hajtásait is megfertőzi a mentarozsda nevű gomba (Puccinia menthae). Gyakran előforduló kórokozó, az év bizonyos szakaszában rendszeresen megjelenő kártételt okoz. Mentafélék évelő növények, több évig ugyanazon a területen termesztik, a kórokozó felszaporodását ezek a tények segítik.

A rozsdagombára jellemző, hogy több féle spóraformája fejlődik ki egymást követően meghatározott sorrendben, és azok tünetei eltérőek, jellegzetes alakúak, színűek. A tavaszi spórák (ecidiospórák) sárga színű, csészéhez hasonló apró képletekben fejlődnek a hajtásokon, amin megvastagodást, görbülést, deformációt okoznak. Azt követik a nyári spórákat képező rozsdabarna, apró, 1 mm körüli, kör alakú uredo telepek a levelek hátoldalán, ritkán a színén. Az apró telepeket sárga gyűrű övezheti. A fertőzött levelek elsárgulnak, elszáradnak, lehullanak a talajra, ahonnan a gomba újra fertőzi a növényt. Hosszú ideig vannak jelen a növényeken. Nyár végén, ősszel kifejlődnek a téli (telio) spórák telepei, színük sötétbarna, a gomba telelését biztosítják.

Puccinia menthae spórái

A gomba különböző alakjai végig kísérik a növény fejlődését, a teljes vegetációs időszakot. Kártétele összetett: a leveléért nevelt növény felhasználható lombozata csökken a lehulló fertőzött levelek révén, a növény növekedése gyengül, a sarjképződése redukálódik, és a levelek illóolaj tartalma alacsonyabb, mint az egészséges növényé.

Mentarozsda kártétele

Védekezés a gomba ellen nehezen végrehajtható. A tavaszi hajtásfejlődés kezdetén, és későbbiekben is, a levágást követő új hajtások növekedésekor hatékony a lomb megelőző célú permetezése, figyelembe véve az alkalmazott gombaölő szer élelmezésügyi várakozási idejét. Gyógynövények rozsdabetegségei ellen az azoxistrobin, difenokonazol és mankoceb hatóanyagú gombaölő szerek nyújtanak védelmet. A gomba felszaporodását a talaj felszínére hullott beteg levelek is fokozzák. Az onnan induló fertőzési nyomást talajba forgatásukkal, vagy a lombpermetezéssel együtt végzett kezelésükkel is csökkenthetjük. Rozsdagombával fertőzött mentaleveleket teakészítéshez ne használja fel!

A szárazság nem kedvez a betegségek terjedésének - károsítanak a vetésfehérítő bogarak és a gabonapoloskák

2019. április 23. 07:18

A tartós szárazság miatt a szántóföldi növények gombabetegségei alig jelentkeznek, hiszen életfeltételeik nem segítik ezt elő. Kártevők közül a vetésfehérítő bogarak és lárváik mellett már feltűntek a vetésekben a gabonapoloskák. Létszámuk egyelőre alacsony, de folyamatos a kártevők betelepedése.

Inváziós kártevők: a pettyesszárnyú muslica

2019. március 22. 05:36

A földrészek közötti személy- és áruforgalom ugrásszerű növekedése következtében folyamatosan telepednek meg korábban nem ismert idegenhonos károsítók Európában, újabb és újabb kihívást jelentve a növényvédelmi szakemberek számára.

A duzzadó vagy fakadó rügyekben fagykárokkal lehet számolni

2018. március 18. 23:35

Az őszi kalászos gabonák és a káposztarepce már szinte mindenütt megkapta az első fejtrágyát, ez meg is látszott a határ képén, hiszen a vetések üdítően zöldellenek. Most ezt a kedvező képet zavarta meg a visszatérő télies idő.

Méhkímélő növényvédelem

2020. április 8. 14:48

A növényvédelmi munkálataink során kiemelt fontosságú a beporzó rovarok védelme, melynek szabályait a 43/2010 FVM rendelet 15. §-a szabályozza hazánkban. Ez alapján a növényvédő szerek felhasználását szabályozó engedélyokiratban is külön tételként felsorolják az adott készítmény méhekre gyakorolt hatását, besorolását, ezek az adatok a szerek csomagolásán olvashatók.