Mi károsítja még késő ősszel is a hagymát?

Agrofórum Online

S. Attila kérdése: Őszi vetésű áttelelő vöröshagymám foltokban, sorra fonnyad el és pusztul ki. A kipusztult hagymák tövénél fekete bábokat találtam, melyek ferdén kilógtak a hagyma tövéből. Mi károsítja még ilyen késő ősszel is a hagymát?

Aki válaszol:

Tóth János kertészmérnök, okleveles növényorvos, szaktanácsadó

Kedves Attila!

A kártétel leírása alapján én a hagymalégy (Delia antiqua) 3. nemzedékének késői kártételére gyanakszom, az idei ősz rendkívül melegnek és száraznak bizonyul, mely megnöveli az ilyen késői kártétel valószínűségét.

hagymalégy

A hagymalégy leggyakrabban a vöröshagymában és a fokhagymában károsít, a lárvák a hagymafejben táplálkoznak. A kártételre sárguló, fonnyadó levelek hívják fel a figyelmet. A kelésben lévő, vagy alig fejesedő hagymák a kártétel következtében zömében elszáradnak.

a hagymalégy károsításának jelei

A kifejlett légy kb. 6 mm hosszú, színe sötét árnyalatú, szürke. A pete kissé hosszúkás, fehér színű, nyűve fehér, kissé hengeres alakú. Tonnabábja fénylő, sötétbarna, 6 mm-es. Évente 3 nemzedéke fejlődik ki, a talajban báb alakban telel át. A legyek a hagyma levelei közé, kisebb csoportokban petéznek.

hagymalégy peték

A lárvák a levél irányából hatolnak a hagymafejbe, táplálkozásuk a növény sorvadását, a hagymafej elrothadását eredményezi. Az első nemzedék rajzása április végén, május elején, a másodiké június végétől július közepéig, a harmadik pedig augusztus hónapban van. Itt jegyezném meg, hogy a szóban forgó kártételt valószínűleg egy csonka 4. nemzedék, vagy egy kései 3. nemzedék okozza, az ilyen meleg őszi időjárás esetén.

hagymalégy lárvák

A hagymalégy ellen vegyszeresen permetezéssel és talajfertőtlenítéssel védekezhetünk. A permetezés időzítéséhez a legyek rajzását kell megfigyelni, melyre a világoskék tálcsapdákat használhatjuk.

A talajfertőtlenítés preventív módszer, a vetéssel vagy a dugványozással egy menetben végezhető el, melyre egyedül a teflutrin hatóanyagú készítmény alkalmazható. Hatása a későbbi nemzedékekre nem terjed ki, ezért indokolt lehet az állománypermetezés is, melyre cipermetrin és a deltametrin tartalmú kontakthatású készítmények használhatóak.

Tapasztalatok szerint a kontakt-készítmények is hatásosak a hagymalégy ellen, ugyanis a betelepülő legyek a párosodást, petézést megelőzően, szívesen tartózkodnak a talajon. Habár a hagymalégy elleni védekezésre nincs engedélyezve, de jó mellékhatással bírhat a felszívódó hatású dimetoát tartalmú rovarölő készítmény is.

Ha gondban van a hatóanyag nevekkel, az alábbi cikkben hatékony segítséget kaphat a megfelelő készítmény megtalálásához:

https://dev.agroforum.hu/szaktanacsadas-kerdesek/hogyan-keressunk-megfelelo-novenyvedo-szert/

Mi okozza vörösbarna foltok kialakulását a korallberkenye levelein?

2020. február 21. 05:38

H. Franciska kérdése: Korallberkenye bokromon vörösbarna foltok szaporodtak el, ezek a levelek le is hullanak. Mi okozza?

Veszélyes kártevők: Kukoricamoly

2019. június 18. 10:56

A kukoricamoly elsődleges tápnövényei az egyszikűek osztályába tartoznak. Több mint 240 növényfaj ismert, amelyen képes a kártevő lárvája kifejlődni, melyek közül kiemelkedik a kukorica.

Milyen kártevők ellen kell most megvédeni a szilvafákat?

2020. április 7. 04:36

R. Miklós kérdése: A kertemben több szilvafa is található. Milyen tavaszi kártevők ellen kell most megvédeni a szilvafákat?

A tafrinás levélfodrosodás járványveszélyét hozta vissza a lehülés

2020. március 24. 14:06

Az őszibarack esetében a moníliás fertőzés mellett a tafrinás levélfodrosodás járványveszélyét hozta vissza a hideg és csapadékos időjárás.