Mi károsítja még késő ősszel is a hagymát?

Agrofórum Online

S. Attila kérdése: Őszi vetésű áttelelő vöröshagymám foltokban, sorra fonnyad el és pusztul ki. A kipusztult hagymák tövénél fekete bábokat találtam, melyek ferdén kilógtak a hagyma tövéből. Mi károsítja még ilyen késő ősszel is a hagymát?

Aki válaszol:

Tóth János kertészmérnök, okleveles növényorvos, szaktanácsadó

Kedves Attila!

A kártétel leírása alapján én a hagymalégy (Delia antiqua) 3. nemzedékének késői kártételére gyanakszom, az idei ősz rendkívül melegnek és száraznak bizonyul, mely megnöveli az ilyen késői kártétel valószínűségét.

hagymalégy

A hagymalégy leggyakrabban a vöröshagymában és a fokhagymában károsít, a lárvák a hagymafejben táplálkoznak. A kártételre sárguló, fonnyadó levelek hívják fel a figyelmet. A kelésben lévő, vagy alig fejesedő hagymák a kártétel következtében zömében elszáradnak.

a hagymalégy károsításának jelei

A kifejlett légy kb. 6 mm hosszú, színe sötét árnyalatú, szürke. A pete kissé hosszúkás, fehér színű, nyűve fehér, kissé hengeres alakú. Tonnabábja fénylő, sötétbarna, 6 mm-es. Évente 3 nemzedéke fejlődik ki, a talajban báb alakban telel át. A legyek a hagyma levelei közé, kisebb csoportokban petéznek.

hagymalégy peték

A lárvák a levél irányából hatolnak a hagymafejbe, táplálkozásuk a növény sorvadását, a hagymafej elrothadását eredményezi. Az első nemzedék rajzása április végén, május elején, a másodiké június végétől július közepéig, a harmadik pedig augusztus hónapban van. Itt jegyezném meg, hogy a szóban forgó kártételt valószínűleg egy csonka 4. nemzedék, vagy egy kései 3. nemzedék okozza, az ilyen meleg őszi időjárás esetén.

hagymalégy lárvák

A hagymalégy ellen vegyszeresen permetezéssel és talajfertőtlenítéssel védekezhetünk. A permetezés időzítéséhez a legyek rajzását kell megfigyelni, melyre a világoskék tálcsapdákat használhatjuk.

A talajfertőtlenítés preventív módszer, a vetéssel vagy a dugványozással egy menetben végezhető el, melyre egyedül a teflutrin hatóanyagú készítmény alkalmazható. Hatása a későbbi nemzedékekre nem terjed ki, ezért indokolt lehet az állománypermetezés is, melyre cipermetrin és a deltametrin tartalmú kontakthatású készítmények használhatóak.

Tapasztalatok szerint a kontakt-készítmények is hatásosak a hagymalégy ellen, ugyanis a betelepülő legyek a párosodást, petézést megelőzően, szívesen tartózkodnak a talajon. Habár a hagymalégy elleni védekezésre nincs engedélyezve, de jó mellékhatással bírhat a felszívódó hatású dimetoát tartalmú rovarölő készítmény is.

Ha gondban van a hatóanyag nevekkel, az alábbi cikkben hatékony segítséget kaphat a megfelelő készítmény megtalálásához:

https://dev.agroforum.hu/szaktanacsadas-kerdesek/hogyan-keressunk-megfelelo-novenyvedo-szert/

Hatékony növényvédelmi kezelés repce-fénybogarak ellen

2020. május 7. 10:11

Amikor a sárgatálas előrejelzés indokolttá teszi és virágzatonként 1-3 repce-fénybogarat észlelünk, a jól időzített, zöldbimbós állapotban történő permetezés kiemelten fontos.

Kalászfuzáriózis és vörösrozsda: járványveszélyes a helyzet őszi búzában

2019. május 19. 08:59

A kalászfuzáriózis és a vörösrozsda fertőzés veszélye mellett nem elhanyagolandó a többi kórokozó elleni védelem sem. A gabonalisztharmat és a levélfoltosság betegségek, valamint a szeptóriás levél- és kalászfertőzés kórokozói számára is kedvezően alakulnak a további fertőzés feltételei.

Na habozzon! – Válassza az eredetit – Reglone Air

2019. június 18. 10:23

Magyarország napraforgó termesztése világviszonylatban kiemelkedő. A magas terméshozam egyik kulcsfontosságú eleme a megfelelő hibrid kiválasztása, ehhez a Syngenta Kft. 2019-ben 12 hibridből álló portfóliójával járul hozzá. Emellett kiemelten fontos minden olyan agrotechnikai vagy növényvédelmi művelet, ami akár egy kilogramm hektáronkénti termést is képes megmenteni.

Milyen állapotban vannak az őszi vetésű növények?

2020. május 6. 15:37

Az idei tavasz nem kíméli az ősszel vetett szántóföldi kultúrákat. A gabonaféléknek és a repcének is hiányzott a téli hótakaró, a tavaszi fagy viszont már kevésbé. Most pedig a száraz időben a kártevők elleni védekezésre kell alaposan felkészülniük a termelőknek.