Mi legyen a tetves, atkás leanderrel?

Agrofórum Online

S.Sándor kérdése: Leanderem levelei ragacsosak, itt-ott sárgulnak, és az egész növény "kókadt" annak ellenére, hogy folyamatosan öntözöm, tápoldatozom. Mi okozhatja ezt?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A küldött képek alapján két kártevő által okozott tüneteket is lehet találni. Az egyik kártevő, ami jól látható a hajtások végén, a levéltetű. A másik pedig a levéltünetek és apró szövedékek alapján a takácsatka.

A takácsatkák szívogatásuk következtében a leveleken apró világos pontok, szúrásnyomok jelennek meg, amik a levéllemez ezüstös elszíneződését okozzák. Jelenlétüket emellett még a pókhálószerű szövedék is jelzi a leveleken. Kifejezetten a meleg, napos, száraz helyek kedveznek felszaporodásuknak. A felszaporodásunk kb. júniusban szokott elkezdődni és júliusban már súlyos kártételre lehet számítani. A forró nyári napokon a levegő párásításával, a lombozat nedvesítésével az atkák szaporodása csökkenthető. A legjobb eredményt viszont az első takácsatka telepek megjelenésekor végzett permetezéssel érhetünk el.

Atkák ellen csak a speciális atkaölő szerek hatnak. Dísznövényeknél az atkák ellen a hexitiazox és etoxazol hatóanyagú szerek engedélyezettek. Permetezésnél a legjobb hatást akkor érhetjük el, ha a levélzet mindkét oldalát egyenlően éri a permetlé. A még jobb hatás érdekében pedig tapadás fokozó adalékanyag használata is javasolt.

A sárga színű oleander levéltetű mellett a fekete répa-levéltetű, a zöld őszibarack-levéltetű is gyengítheti szívogatásával a leandereket. A gondot nem csak szívogatásával okozza. Az általuk ürített mézharmaton hamar megtelepszik a fekete színű korompenész, ami amellett, hogy elcsúfítja a növényeket, még az asszimilációs felületet is lecsökkenti.

MA levéltetvek vírusos betegségeket is terjesztenek, ezért amint a hajtásvégeken észleljük az első levéltetű-telepeket, védekezzünk ellenük. Szerencsére a leanderen megtelepedő levéltetvek viszonylag könnyen elpusztíthatóak. Abban az esetben, ha még csak néhány levéltetű jelent meg a növények levelén, elegendő egy ronggyal letörölni őket, vigyázva a hajtások és bimbók épségére. A növényvédőszerek közül pl. az acetampirid; deltametrin hatóanyagú készítmények eredményesen használhatóak.

Az időjárás kedvez a burgonyavész előretörésének

2020. július 1. 04:36

A sok csapadék kedvezett a kórokozók fellépésének napraforgóban is, elsősorban a fakórothadásnak, valamint az alternáriás szár- és levélfertőzésnek, burgonyában a burgonyavész előretörésével kell számolni.

Rohamosan szaporodnak a zöld vándorpoloskák

2020. augusztus 9. 14:47

Takácsatkára szinte minden növénykultúrában számítani lehet, ha szükséges inkább most védekezzünk, nehogy a későbbiekben felszaporodjon a kártevő.

Lisztharmat, tűzelhalás, varasodás - Ezek ellen is védekezni kell a napokban

2018. július 5. 20:01

Szőlőben a fürtök záródása miatt fontos a mostani védekezés, főként a lisztharmat ellen, de a fiatal hajtásokon újabb peronoszpórás olajfoltok jelentek meg.

Az alma növényvédelmének sarkalatos pontjai

2018. május 23. 04:30

Az almáról nem csak azért kell külön beszélnünk, mert a legnagyobb jelentőségű gyümölcsünk, hanem mert meglehetősen sok kórokozója, kártevője van. Emiatt az almát átlagosan évente 10-12 permetezéssel javasolt kezelni, ha piacos terméket szeretnénk elérni