Mi okozhatja fehér csomók kialakulását a szőlővesszőkön?

Agrofórum Online

H. Antalné kérdése: A szőlő vesszőin fehér színű, puha csomókat vettem észre. Milyen kártevő okozhatja a vattaszerű képletek kialakulását? Hogyan védekezhetek a károsító ellen?

Aki válaszol:
Dr. Mikulás József, címzetes főiskolai tanár, növényorvos, a mg.-i tudományok kandidátusa

Kedves Olvasó!

Ezek gyapjas pajzstetvek. A gyapjas pajzstetvek (más néven kósza pajzstetűnek, vagy vándor pajzstetűnek is nevezik) tápnövénykörük igen széles, szőlőn kívül a gyümölcsfák és egyéb növények lehetnek tápnövényei. Pajzsuk fehér, vattaszerű, méretük 3-4 mm. Egy vattacsomóban több ezer tojás lehet.

Gyapjas pajzstetű szőlővesszőn

Miután június-júliusban kikeltek a tojásból, a lárva és a kifejlett alak is helyváltoztatásra képes. A pajzstetvek a levelek szívogatásával gyengítik a szőlő kondícióját, gyenge növekedést, levélsárgulást, korai lombhullást okoznak. Táplálkozás közben mézharmatot ürítenek, melyen korompenész telepszik meg.

Fejlődésük egyéves, de az áttelelés miatti megszakítással fejlődésük két egymás utáni évre esik. A kifejlődött és már megtermékenyített nőstény telel át, a hím még ősszel elpusztul. A nőstény tojásait tavasszal füzérekben kezdi lerakni. A tojásrakás nyár kezdetéig tart. Május-júniusban már a tojászsákban 3000-4000 hamvas felszínű tojás van, amelyek hamvasságuk miatt nem tapadnak egymáshoz. Az alacsony peszticid terhelésű üzemekben jelentős lehet előfordulásuk.

Gyapjas pajzstetű tojások

Védekezés: leghatékonyabb módszer ellenük a mechanikai védekezés. A pajzstetvek elleni védekezésre már a metszéskor kell gondolni. Ilyenkor a csercsapon és az idősebb részeken felfigyelhetünk a nőstény pajzstetvekre. A pajzstetves vesszőket le kell vágni, a nyesedéket pedig elégetni. A nőstény pajzsa alól júniusban másznak ki a lárvák. A levélerek mentén, a szőlő levelein vándorolnak, táplálkoznak. Ebben a fejlődési fokozatban a gyapjas pajzstetű lárvák nem nagyon feltűnőek, még nincs pajzsuk.

Gyapjas pajzstetű lárva

Védekezés a levélen szívogató lárvái ellen felszívódó készítményekkel a szőlőmolyok elleni védekezéssel egybekötve (tapadásfokozót) tartalmazó rovarölő szerrel áztatásszerűen június végén, július elején végezzünk. Sok természetes ellensége van, a fűrkészdarazsakon kívül a madarak (cinkék, fakúszók) is pusztítják.

Parazitált gyapjas pajzstetvek

Már hullanak a levelek, itt az idő a lemosó permetezésre!

2019. október 17. 11:05

Szüret után sok termesztő elfeledkezik a fák további növényvédelmi kezeléséről, és néhány hét után meglepődve tapasztalja növényein a korai lombhullást.

Gondolatok a szüretről Tokaj-Hegyalján - interjú Balassa Istvánnal

2018. október 16. 02:37

Összességében elmondható, hogy egy nagyon meleg, változatos csapadékeloszlású, korai éréssel dúsított évjárat áll mögöttünk, ami komoly kihívások elé állította mind a szőlészeket, mind a borászokat.

Itt a Furmint Február! De milyen is egy jó furmint? - interjú Szabó Zoltánnal

2019. február 20. 04:36

Tokaj egymaga a furmint termőterületeink 95 százalékát bírja, így sajnos a maradék csak kuriózumszámba megy. Egyszerre több Tokaj létezik, műanyag hordóban árult félédes folyóborok ugyanúgy piaci szereplők, mint a jó nevű termelő mádi csúcsdűlős tétele. Nehéz így kommunikálni, egységes arculatot, közös marketinget kialakítani a furmintnak.

Szőlő szentek, kápolnák a Balaton régióban

2019. szeptember 14. 04:36

A Balaton környékén a szőlőtermesztés már több mint 2000 éves múltra tekint vissza. Az emberek a kezdetektől próbálták megjósolni az időjárást, s így keletkeztek a különböző népszokások és rigmusok, illetve védelemért fohászkodtak Istenhez és a különböző szentekhez; tiszteletükre szakrális építményeket állítva.


Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/digitalnomads/public_html/staging/releases/20240911215937/public/cms/wp-includes/functions.php on line 5420