Mi okozhatja fehér csomók kialakulását a szőlővesszőkön?

Agrofórum Online

H. Antalné kérdése: A szőlő vesszőin fehér színű, puha csomókat vettem észre. Milyen kártevő okozhatja a vattaszerű képletek kialakulását? Hogyan védekezhetek a károsító ellen?

Aki válaszol:
Dr. Mikulás József, címzetes főiskolai tanár, növényorvos, a mg.-i tudományok kandidátusa

Kedves Olvasó!

Ezek gyapjas pajzstetvek. A gyapjas pajzstetvek (más néven kósza pajzstetűnek, vagy vándor pajzstetűnek is nevezik) tápnövénykörük igen széles, szőlőn kívül a gyümölcsfák és egyéb növények lehetnek tápnövényei. Pajzsuk fehér, vattaszerű, méretük 3-4 mm. Egy vattacsomóban több ezer tojás lehet.

Gyapjas pajzstetű szőlővesszőn

Miután június-júliusban kikeltek a tojásból, a lárva és a kifejlett alak is helyváltoztatásra képes. A pajzstetvek a levelek szívogatásával gyengítik a szőlő kondícióját, gyenge növekedést, levélsárgulást, korai lombhullást okoznak. Táplálkozás közben mézharmatot ürítenek, melyen korompenész telepszik meg.

Fejlődésük egyéves, de az áttelelés miatti megszakítással fejlődésük két egymás utáni évre esik. A kifejlődött és már megtermékenyített nőstény telel át, a hím még ősszel elpusztul. A nőstény tojásait tavasszal füzérekben kezdi lerakni. A tojásrakás nyár kezdetéig tart. Május-júniusban már a tojászsákban 3000-4000 hamvas felszínű tojás van, amelyek hamvasságuk miatt nem tapadnak egymáshoz. Az alacsony peszticid terhelésű üzemekben jelentős lehet előfordulásuk.

Gyapjas pajzstetű tojások

Védekezés: leghatékonyabb módszer ellenük a mechanikai védekezés. A pajzstetvek elleni védekezésre már a metszéskor kell gondolni. Ilyenkor a csercsapon és az idősebb részeken felfigyelhetünk a nőstény pajzstetvekre. A pajzstetves vesszőket le kell vágni, a nyesedéket pedig elégetni. A nőstény pajzsa alól júniusban másznak ki a lárvák. A levélerek mentén, a szőlő levelein vándorolnak, táplálkoznak. Ebben a fejlődési fokozatban a gyapjas pajzstetű lárvák nem nagyon feltűnőek, még nincs pajzsuk.

Gyapjas pajzstetű lárva

Védekezés a levélen szívogató lárvái ellen felszívódó készítményekkel a szőlőmolyok elleni védekezéssel egybekötve (tapadásfokozót) tartalmazó rovarölő szerrel áztatásszerűen június végén, július elején végezzünk. Sok természetes ellensége van, a fűrkészdarazsakon kívül a madarak (cinkék, fakúszók) is pusztítják.

Parazitált gyapjas pajzstetvek

A klimatikus körülmények a lisztharmat és a varasodás kórokozói számára is kedvezőek

2018. június 13. 04:30

A folyamatos rajzás alapján indokolt a 10-12 naponkénti rovarölő szeres permetezés a molykártétel elkerülése érdekében.

Idén 656 hektárnyi új borszőlő telepíthető

2019. április 5. 10:48

Megjelent az új borszőlőültetvény-telepítések számára engedélyezhető terület nagyságáról szóló tájékoztatás.

Mitől kanalasodnak a szőlő levelei?

2020. május 26. 12:45

Királyleányka szőlőm levelei kanalasodnak, sárgulnak. A képen látható tőke idén, a szomszéd tőke tavaly is ilyen volt, az most még rosszabb állapotú. Én atka kártételére gondoltam, idén két ízben is védekkeztem ellene, de semmi javulás. Ha tudnak kérem segítsenek! Segítségüket előre is köszönöm.

A biológiai növényvédelem jelenlegi helyzete, a szőlő biológiai növényvédelmének lehetőségei

2019. november 12. 10:38

A Növényvédelmi Klub 399. ülésén Péter Zoltán, a Biocont Magyarország Kft. munkatársa tartott előadást november 4-én a vendégeknek a világ és hazánk biológiai növényvédelmének vonatkozásairól és a szőlő biológiai növényvédelmének lehetőségeiről.