Mi okozhatja sárga színű foltok megjelenését a szeder szárán?

Agrofórum Online

K. Ildikó kérdése: Tüskétlen szeder zöld szárain élénksárga, kissé kiemelkedő foltokat látok. Mik lehetnek ezek?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Érdeklődő!

A tüskétlen szedernek viszonylag kevés betegsége van. Közülük csupán egy okoz az áttelelt szárakon sárga színű foltokat, a szeder sárgarozsda, de nevezik szeder szár- és levélrozsdának is. Kórokozó neve: Kuehneola albida. Csak a tüskétlen szedret fertőzi, tüskés (vadon előforduló) szeder nem gazdanövénye.

Áttelelt spóratelepek

A rozsdagombákra jellemző, hogy több spóraformát fejlesztenek fejlődésük során. Ha minden – 5 féle – spóra kialakul, teljes fejlődésmenetű kórokozóról van szó. A sárgarozsda esetében hiányzik a második spóraforma (ecidio spóra), tehát hiányos fejlődésmenetű rozsdagomba a károsító. A kórokozó elsősorban a fertőzött, megfásodott vesszőkön telel át. Korán tavasszal, a levelek kihajtásakor a vesszőkön ovális alakú 2-3 cm hosszú foltokban élénksárga spórák képződnek, kiemelkedőek, a folt felett a vessző bőrszövete hosszirányban felreped. A kiszóródó spórák később a leveleket is megfertőzik, azok színén sárga vagy barna apró, 1 mm körüli mozaikfoltok láthatók. Ugyan ezeknek a leveleknek hátoldalán citromsárga uredo spóratelepeket hoznak létre. Több ciklusban megismétlődik a spóraképzés és a fertőzés. Spórák terjedését a szél, a légmozgás segíti. Zöld hajtásokat is megfertőzik és a levélnyeleket is. Ősszel – még tél előtt – kifejlődnek a telio/teleuto spórák, melyek fehéres, fakó sárgás színűek, és a levelek hátoldalán helyezkednek el.

Spóratelepek a levelek hátoldalán

A gomba áttelelése a fertőzött, talaj felszínére lehullott levelekkel és fertőzött vesszők segítségével történik.

Agrotechnikai és kémiai védekezés

Ősszel a rozsdafertőzött lehullott leveleket forgassuk be a talajba. A letermett vesszőket tőből vágjuk ki, ezt a munkát a szüret után mielőbb végezzük el. Az áttelelt vesszőket, amint a rozsdafoltok láthatóvá válnak, kezeljük le. A gombaölő hatás eléréséhez feltétlenül szükséges tapadásfokozó hozzáadása. Nyáron a leveleken kialakuló rozsdatelepek megjelenésével a lombozat többszöri permetezése is szükségessé válhat. A szedernél engedélyezett gombaölő szerek közül az azoxistrobin, a ciprodinil, a mankoceb és a piraklostrobin hatóanyagúak nyújtanak megfelelő ölő hatást a rozsdagombára, ezek közül javasolt választani. A szeder botrítiszes termésrothadása ellen is hatásosak az azoxistrobin, a ciprodinil és a piraklostrobin tartalmú készítmények, a két betegség egyidejű fellépésénél érdemes ezt figyelembe venni.

A Syngenta kalászos gombaölő szer portfóliója 2020-ban is maximális védelmet biztosít a levél és kalászbetegségekkel szemben

2020. március 14. 08:24

A sikeres és nyereséges kalászos gabonatermesztés magas szintű és szakszerűen kivitelezett termesztéstechnológiát igényel, ennek szerves részét képezi a gyomnövények, kártevők és kórokozók ellen kivitelezett okszerű növényvédelem.

Szőlő gombaölőszeres kezelések

2020. augusztus 18. 09:30

A Kleffmann és Partner Kft. független piackutató cég, mely 1995 óta tevékenykedik Magyarországon. Kizárólag a gazdálkodóktól származó információk alapján méri fel a vetőmag, műtrágya, valamint növényvédő szer piacot. Alábbi összeállításunkkal is szeretnénk köszönetet mondani mindazoknak, akik bármelyik kutatásunkban segítségünkre voltak.

Elatus Era – maximális védelem levél- és kalászbetegségekkel szemben, garancia a magas terméshozamhoz

2020. április 3. 15:40

Az intenzív kalászos gabonatermesztés során a korábbi termesztési gyakorlatokkal ellentétben újfajta megközelítésre, innovatív szemléletre van szükség. Arra kell törekednünk, hogy a lehető legmagasabb betakarított terméshozam mellé megfelelő minőségi beltartalmi paraméterek társuljanak.


Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/digitalnomads/public_html/staging/releases/20240911215937/public/cms/wp-includes/functions.php on line 5420