Mi okozza a fagyal levelén megjelenő foltokat?

Agrofórum Online

K. Mihály kérdése: A fagyal levelén különböző méretű foltok jelentek meg. Mi okozza a megbetegedést? Hogyan védekezhetek ellene?

Aki válaszol:
Dr. Mikulás József, címzetes főiskolai tanár, növényorvos, a mg.-i tudományok kandidátusa

Kedves Olvasó!

A fagyalon nemcsak kártevő állatok (levéltetű, tripsz), hanem gombabetegségek is okozhatnak gondot. Gombabetegségek lehetnek vastagabb ágakon (törzsön), de a leveleken is. A fagyal levelén megjelenő foltokat különböző nemzetségből és fajból származó gombák okozhatják. A foltok alakja, mérete, színe eltérő a gomba fajától függően. Lehet szabálytalan, kör alakú, ovális, a foltok átmérője is ingadozik, az egyedül állók mérete 2-5 mm, de gyakran összeolvadnak. A foltok színe lehet sárga, barna, vagy akár szürke is.

Ezeken a fagyalleveleken a foltokat cerkosspórás levélfoltosság (Cercospora ligustri) betegség okozta. A tüneteit a levél színén és a fonákán is megtaláljuk. A foltokat sötét udvar veszi körül a levél színén (1. kép) és a levél fonákán is (2. kép). A szegély színe vörösesbarna (3. kép). A gomba a fagyálló termőtestekkel telel át a leveleken. A 4. képen láthatjuk, hogy a levél fonákán található foltban termőtestek képződtek, a belőlük kijövő szaporítóképletek (konídiumok) terjesztik a cerkosspórás levélfoltosságot. Megfelelő időjárás esetén szél és víz segítségével tovább fertőzi a leveleket. Különösen nedves időjárásnál terjed gyorsan, a betegség csúfítja a növényt.

1. kép: Cerkosspórás levélfoltosság betegség okozta tünetek a levél színén

 

2. kép: Cerkosspórás levélfoltosság betegség okozta tünetek a levél fonákán

 

3. kép: Cerkosspórás levélfoltosság betegség okozta tünet közelről nézve a levél fonákán

 

4. kép: Cerkosspórás levélfoltosság betegség szaporítóképletei a levél fonákán

Megelőzés és integrált védekezés

Az idősebb részeket radikálisan el kell távolítani. Ősszel a talajon lévő lehullott leveleket össze kell gyűjteni, a növényen lévő fertőzött leveleket el kell távolítani, mind kettőt meg kell semmisíteni. Rendszeres nyírással levegős lombozatot alakítsunk ki. Kerülni kell a tartósan árnyékos helyet. Öntözni kis mennyiséggel, de gyakran kell. Biztosítani kel, hogy az öntözés után a lombozat gyorsan felszáradjon. Szükség esetén réztartalmú gombaölő szerrel kell védekezni.

 

A jövő 50 egészséges élelmiszere, amivel megmenthető a Föld

2019. szeptember 10. 12:47

Az emberiség meglepően kevés összetevőből készíti el a rendszeresen fogyasztott ételeit.

Valóban elegendő egy bioaktív készítmény használata gombaölőnek?

2019. június 30. 05:38

Sz. Tamás kérdése: Tisztelt Németh Zoltán Úr! Egyik kertész ismerősöm kizárólag egy bioaktív készítményt használ a gyümölcsfáira, de szinte valamennyi növényére a kertben (gyümölcsfák, palánták, eper, málna, tuja, buxus stb.). A kérdésem az volna, hogy ez igaz lehet? Valóban elegendő lenne a kertben e készítmény gombaölőnek, és az a technika, amit leírtam?

Virágzás idején is fertőzhet a monília?

2020. március 18. 04:36

G. Vilmosné kérdése: Virágzás idején is fertőzhet a monília? Mely gyümölcsfákat érinti a betegség? Hogyan védekezzünk?

Gombatermesztő üzem épül Tiszapüspökiben

2018. február 19. 15:08

Az üzemben, teljes kapacitásának elérésekor, mintegy 2 ezer 500 tonna gombát termesztenek majd évente a Tiszapüspöki és Törökszentmiklós közötti ipari övezet 5 ezer 600 négyzetméterén.


Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/digitalnomads/public_html/staging/releases/20240911215937/public/cms/wp-includes/functions.php on line 5420