K. Péter kérdése: A kb. 10 éves Gingko fának szinte az összes ágán a levelek nagy része sérült. Olyan, mintha ki sem fejlődött volna a levél, vagy valami megrágta, vagy valamilyen betegség elsorvasztotta. Kártevőt, hernyót nem találtam rajtuk. Mi lehet a baj, és mivel lehetne orvosolni?
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Kérdező!
Nagyon sajnálom, hogy fényképet nem mellékelt a Gingko (páfrányfenyő) fa problémájához, így sok a bizonytalanság a válaszomban. Kérdésében arra sincs utalás, hogy milyen gyakran, hogyan öntözi a fát, és napos vagy árnyékos helyen él a fa.

Válaszom megadásához segítségemre vannak a kertem előtti 12-13 éves utcai sorfaként kiültetett saját nevelésű páfrányfenyő fáim, melyeken hasonló tüneteket észlelek már hetek óta, amióta kezdenek a leveleik megjelenni. A rügypattanás idején volt egy fagyhullám, az leállította a fakadást. Ezeken a fákon kevés, csak egyes levelek nőttek meg a fajra jellemző méretre, és főleg az ágak végén, az ágak alapi, törzshöz közeli részén és közepén a levélcsomók ugyan megjelentek, de a levelek 1-2 cm nagyok csupán, és sárgás színűek. Mivel picik, valóban úgy néznek ki, mintha megrágták volna. Próbáltam az öntözéssel kapcsolatba hozni az elváltozást, mivel a hat Ginko fám öntözése technikai okok miatt nem azonos, de a kevésbé vagy közel optimálisan öntözött fákon a tünetek nálam hasonlóak.
Ilyen betegsége nincs a Ginko-nak, csak valamilyen környezeti hatás okozhatta ezt a szokatlan elváltozást. Most már csak annyi lehetősége és teendője van, hogy próbálja meg a szokottnál is nagyobb figyelemmel ápolni a fát, nagy vízadagokkal öntözze hetente és tápanyaggal is – komplex, sok hatóelemet tartalmazó műtrágyával – lássa el a fát, hogy tovább erősödjön.
Válaszomhoz csatolom a nálam látható fák, kérdéséhez hasonló tüneteit. Kérem, jelezzen vissza, hogy az Ön fáján is hasonlók-e a tünetek.