Mi okozza az alma fiatal leveleinek sárgás-pirosas elszíneződését?

Agrofórum Online

J. Réka kérdése: Mi okozza az alma fiatal leveleinek sárgás-pirosas elszíneződését?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Az alma jellegzetes tavaszi kártevője a közönséges levélpirosító alma-levéltetű (Dysaphis devecta). Magyarországon, az almafákon megjelenő levéltetvek közül az egyik legközönségesebb faj. Jelenlétére már áprilistól számíthatunk. A kikelő egyedek a fiatal levelek csúcsi részén szívogatnak. Károsításuk nyomán a levél széle a fonák felé sodródik, de tömeges megjelenésük alkalmával akár az egész hajtás csavarodása is előfordulhat. A besodort levél kezdetben sárgás, majd piros színű lesz. A tetvek e levelek védelme alatt élnek tovább. Erős fertőzés esetén szinte az összes levél lehullik. Tojás alakban a kéregrepedésekben telel. Tavasszal a tojásból kelő ősanyák indítják el az az évi nemzedéket. Tavasszal szűznemzéssel szaporodik, majd nyáron az ivaros alak is kialakul. A megtermékenyített nőstény tojásait kéregrepedésekbe rakja.

Az ellenük történő védekezés esetén több tényezőt is figyelembe kell venni. A harmonikus tápanyagellátással elérhető, hogy a levéltetvek kevésbé tudjanak károsítani. A sűrű lombkoronájú, túlzott nitrogénnel ellátott növények ideális élőhelyet és táplálkozási forrást biztosítanak a tetvek számára. A védekezés szempontjából alapvető fontosságú a kártevő jelenlétének korai felismerése. A rügyfakadás előtt elpusztított tojásokkal már akár több nemzedéksor kifejlődése is megállítható. A rügyfakadás után végzett védekezés ugyanezt a célt szolgálja. A házi kertekben elterjedt az az eljárás is, amikor a fertőzött ágvégeket és leveleket távolítják el, ezzel akadályozva a levéltetű tovább terjedését.

A besodródott levelekben élő egyedeknek nagy az életben maradási esélye kontakt készítmények alkalmazása esetén, mivel ezekre a helyekre a permetlé eljutása korlátozott. Az így túlélő levéltetvek rövid időn belül képesek felszaporodni. A kártevő megjelenésétől függően már a virágzás előtt ajánlott lehet a permetezés. A sziromhullás után jelentkező levéltetvek ellen felszívódó rovarölő szereket alkalmazzunk (acetamiprid, tiakloprid). Fontos kiemelni a pirimikarb és flonikamid hatóanyagú készítményeket, hiszen ezek csak a levéltetveket pusztítja, így a hasznos rovarokat kíméli. Az egymást követő permetezések alkalmával célszerű más szerkombinációt alkalmazni, hogy ne alakuljon ki a rovarok ellenálló képessége az egyes készítményekkel szemben.

Tűzelhalás elleni megelőző védekezés - Amiért érdemes az ERWIPHAGE PLUS-t választani

2018. április 16. 06:38

Hatásos és célirányos védekezés az almafélék tűzelhalása ellen - magyar világújdonsággal.

A precíziós termesztési technológiák alkalmazhatósága a gyümölcsösökben

2018. március 3. 11:24

A precíziós gazdálkodás egy váz, amelyet egyéni igényeink és lehetőségeink függvényében tölthetünk meg tartalommal.

Nőttek az amerikai frisspiaci almakészletek

2020. március 20. 09:02

Az Egyesült Államok egyértelműen több almát fog feldolgozni almalé céljára ebben az évben.

Metszés tavasztól télig I. rész – mit metsszünk télen?

2019. január 30. 04:36

A fás szárú növények nyugalmi állapotban végzett metszése általában a vegetatív fejlődést segíti (leveles hajtások erőteljes növekedése), a nyár közepén végzett művelettel az erőteljes növekedésű hajtások fejlődését megállítva a generatív fejlődés lesz túlsúlyban (bőséges virágzást indukálunk).