Mi okozza gubacsok kialakulását és a hajtások elhalását a karácsonyfán?

Agrofórum Online

K. Zoltán kérdése: Mi okozza a gubacsszerű tüneteket és a hajtások gyenge fejlődését a karácsonyfán? Hogy lehet megvédeni a fákat ezektől a kártevőktől?

Aki válaszol:
Dr. Mikulás József, címzetes főiskolai tanár, növényorvos, a mg.-i tudományok kandidátusa

Kedves Olvasó!

A lucfenyő hajtásokon a tüneteket fenyőgubacstetvek okozták. A fenyőgubacstetveknek potrohcsövük nincs, még elcsökevényesedve, szemölcs formájában sem. A szárnyatlan gubacstetű (ősanya) ősszel a rügyek tövén telepedik meg és ott kezdi szívogatni a fenyőt, majd az általa kiválasztott fehér viaszpelyhek alatt telel át.

Tavasszal a friss hajtások megindulásakor a tetvek szívása, majd a petézés következtében a rügy tövén a tűkezdemények gubacspikkelyekké alakulnak és a pikkelyek között nyíló kamrák keletkeznek. Április végén az ősanya 100-150 petét rak, melyből kikelnek a fiatal tetvek és bevándorolnak a gubacs kamráiba. Szívásuk következtében a gubacspikkelyek tovább szélesednek, megnőnek. A gubacs feletti hajtás gyengén fejlődik, vagy el is szárad. A képződött gubacsok és a bennük lévő tetvek szívásának hatására a lucfenyőfák legyengülnek, esztétikai értékékük csökken. A gubacstetvek által termelt méhviaszon korompenész jelenik meg.

Fenyőgubacs gubacstetűkkel

Fenyőkön többféle gubacstetűvel találkozhatunk. A karácsonyfa telepeken elsősorban a sárga lucfenyő-gubacstetű, és a zöld fenyőgubacstetű okoz kárt. A különböző tetvek (sárga, zöld fenyőgubacsteű) eltérő kinézetű gubacsokat képeznek. A sárga lucfenyő-gubacstetű egygazdás, csak a lucfenyőn él. Gubacsai sötétzöldek. A gubacsokból kirepülő tetvek után a gubacs megbarnul elszárad.

Zöld fenyőgubacstetű kártétele

Az ellenük való védekezés ősszel és tavasszal is lehetséges. A tavaszi védekezési időszak májusban kezdődik, és egészen júliusig tart. Tavasztól nyár közepéig mechanikai megoldással vethetünk véget a gubacstetvek terjedésének. A zöld gubacsokat időben, még felnyílásuk előtt kell eltávolítani. Erősen károsított hajtás esetén az egész ág vagy ágrész eltávolítása a legkézenfekvőbb megoldás, ekkor már a növényvédő szeres védekezés nem eredményes. Mínusz 15 C0 alatt elpusztulnak a gubacstetű ősanyanyák. A növényvédő szeres védekezés optimális időpontja októberben van felszívódó hatású rovarölő szerekkel.

Karácsonyfa-vásárlás II. rész

2018. december 23. 06:19

A cikk első részében választ kaptunk arra, mire figyeljünk földlabdás vagy vágott élőfenyő vásárlásakor, illetve segítséget kaphattunk a vásárlás időpontjának és helyének megválasztásában. Ebben a cikkben a karácsonyfa céljára vásárolható fenyőfélék közti különbségekről, előnyeikről és hátrányaikról lesz szó.

Ami nélkül nincs karácsony

2018. december 18. 04:47

A fenyőfatermelés egy igen hosszú, 10-14 éves folyamat, és elég kockázatos a munka eredménye. A termelési, illetve értékesítési nehézségek mellett további problémát jelentenek a gazdálkodóknak a magas bérleti összegek.

Milyen fenyőt válasszak az ünnepekre?

2019. december 9. 12:32

Akkor érdemes a földlabdás fenyőfa mellett dönteni, ha a későbbiekben lesz helye a fának a kertben, vagy valakinek oda tudjuk ajándékozni.

Módosul a karácsonyfa termesztés támogatása

2020. május 4. 11:03

A támogatás igénylése az eddigiekhez hasonló módon, hektár alapon történik majd.


Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/digitalnomads/public_html/staging/releases/20240911215937/public/cms/wp-includes/functions.php on line 5420