Mi történt? Hiába virágzik az uborka, nincs rajta termés

Agrofórum Online

Sz. Zsigmond kérdése: Uborkát ültettem, rengeteg a virág rajta, de uborka nincs. Tud valaki megoldást?

Aki válaszol: Tóth János kertészmérnök, okleveles növényorvos, szaktanácsadó

Tisztelt Olvasó!

Konkrét és helyes megoldást ilyen kevés információ ismeretében nehéz adni, azonban az alábbiakban ismertetnék néhány lehetőséget, ami talán rávilágíthat a probléma forrására.

Az uborka (Cucumis sativus) a rokonsági köréhez (kabakosok családjába tartozik, mint pl.: tökfélék, dinnyefélék, cukkini, patiszon) hasonlóan váltivarú, egylaki faj. A virágok egyesével vagy csoportosan a levélhónaljakban fejlődnek, élénksárga sziromlevelei rovarbeporzásúak. Botanikai tulajdonságai közül a termesztés szempontjából kiemelt fontosságú a nőtípusú és a hímtípusú virágok aránya. Ezek alapján 3 fő virágzási típust különböztetünk meg:

  • a kevert virágú (monoikus) fajtatípus: többségében hím virágok fejlődnek, legtöbbször 4-5 hímvirágot fejlesztő ízköz után következik egy-egy nőivarú ízköz. Ezekre a fajtákra az erőteljes növekedés (nagy lombfelület, kevés termés) és a nagyfokú alkalmazkodó képesség a jellemző, elsősorban konstans fajták között fordul elő, de az intenzív termesztés során háttérbe szorult.
  • Nővirágú (gynoikus) fajtatípus: mind a főszáron, mind az oldalhajtásokon minden levél hónaljban egyesével, vagy csoportosan nővirágot képez. Hímvirág nem, vagy csak nagyon ritkán képződik rajta. A sok nővirág eredményeként nagy terméshozamokra alkalmasak, azonban ennél a típusnál gondoskodni kell a hímvirágú, porzó egyedek ültetéséről is.
  • Túlnyomórészt nővirágú (gynomonoikus) fajtatípus: a hajtás elején csak hímvirágokat fejlesztenek, majd ezután a főszáron és az oldalhajtásokon is csak nővirágokat képeznek. Az úgynevezett hímvirágképző szakasz hosszát a környezeti tényezők erősen befolyásolhatják. A legtöbb, nagy termőképességű fajta ebbe a csoportba tartozik.

A fentiek tudatában az alábbi lehetőségek állhatnak fenn a problémával kapcsolatban:

  • Az ismeretlen helyről származó palánta, vetőmag (pl. kispiac, ismerős), melynek nem megbízható a minősége a forrása, nem fajtatiszta és fajtaazonos.
  • Csak nővirágú fajtatípust ültettünk és nem gondoskodtunk megfelelő porzó egyed ültetéséről
  • A túlnyomórészt nővirágú fajták hímvirág képző szakaszának a fejlődése gátolt, melyet a nem megfelelő környezeti tényezők okozhatnak.

Ha a palánta jó minőségű volt és biztos forrásból származik és a hímvirágzatok is kifejlődtek, akkor még a virágok megtermékenyülésénél lehet probléma. A magas hőmérséklet és az alacsony relatív páratartalom, melyet egyszóval légköri aszálynak nevezünk, nagymértékben gátolja a pollen csírázóképességét. Nagy általánosságban elmondható, hogy a jobb terméskötődés kulcsa a virágzáskori magas páratartalom, melye öntözéssel érhetünk el, a foszfor túlsúlyos műtrágyák, lombtrágyák használata, valamint a mikroelemek közül a bór pótlása. Ezen felül az árutermelő gazdaságoknál nem ritka, hogy poszméh kaptárakat telepítenek a növényházba, javítva ezzel a termés mennyiségét és minőségét.

Támrendszeres konzervuborka termesztése II. - Kémiai talajtulajdonságok

2020. május 16. 04:36

Gyakran szokott a talaj sótartalmával gond lenni, amire az uborka különösen érzékeny. Bár a zöldségféléket sóérzékeny növények kategóriájába soroljuk, de az uborka ezen belül is a különösen érzékenyek csoportjába tartozik.

Paradicsom- és uborkatermesztés okostelefonnal?

2018. december 25. 20:21

Az Izlandon értékesített paradicsom és uborka legalább felét helyben termesztik

Óriásberuházás valósulhat meg Mosonmagyaróvár térségében

2019. május 20. 08:17

Ha a beruházás a tervek szerint elkészül, s jelentősen megnő a paprika-, paradicsom- és az uborkatermelés, az nemcsak a magyar piacot látja el egész évben, de magas hozzáadott értékű áruként jóval jövedelmezőbb, mint a gabonanövények értékesítése.

Kovászosuborka-krémleves ropogós szalonnával

2019. augusztus 3. 04:36

Ha a nagy hőségben egy hűsítő levesre vágyunk, ezzel nem lőhetünk mellé.