Miért csavarodnak össze a rózsa levelei?

Agrofórum Online

Futórózsáim levelei hosszirányban összecsavarodtak. Az összesodrott leveleken nem láttam sem szín elváltozást sem foltokat. Mi okozhatja ezt az elváltozást és mivel lehet védekezni ellene?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A rózsa levelét valószínűleg a levélsodró rózsadarázs (Blennocampa pusilla) károsítja. A levélsodródás a rajzó egyedek tojásrakásának következménye. A rózsa ép levelei hosszanti irányban, a főérrel párhuzamosan összesodródnak mindkét oldalról a levelek hátoldala felé.  Kelő lárváik a besodródott levelekben fejlődnek ki. Az is gyakori, hogy a levelek csak egy bizonyos részén lép fel az elváltozás, a növények és a hajtások sem egyenletesen fertőződnek. A levélsodró rózsadarázs imágói 3-4 mm méretűek, fekete színű hártyás szárnyú darazsak. Aprócska tojásait az összesodrott levélbe rakja.

A sodort levélben kikelő lárvák kezdetben fehér, majd később világoszöld színűek lesznek. A teljesen kifejlett lárvák már a 8-9 mm-es nagyságot is elérhetik. A lárvák a levél színén hámozgatnak, de a fonák ép marad, majd a nyár közepén elhagyják a besodort leveleket, a talajra vetik magukat, ahol áttelelnek.  A jellegzetes tünet ellenére nem okoz jelentős kárt a rózsadarázs, így a vegyszeres védekezés helyett házikertben rendszerint a károsodott levelek eltávolításával, lecsípésével szoktak védekezni ellene. Nagyobb mértékű fellépése esetében a vegyszeres védekezésre felszívó készítményt alkalmazzunk pl. acetamiprid, így a levél védelmében élő lárvák is elpusztíthatóak.

A rózsán a nagy rózsa levéltetű (Macrosiphum rosae) is okozhatja a levelek besodródását. A rózsalevéltetű a fiatal leveleken, hajtásvégeken fordul elő elsősorban. Nagyobb egyedszámban a fonáki oldalon lehet őket megtalálni, ennek következtében a károsodott levelek a hátoldaluk irányába sodrónak össze. Túlzott mértékű felszaporodásukra főként nyár elején lehet számítani. A levéltetvek az általuk ürített mézharmattal, és a rajta megtelepedő korompenésszel a rózsán nem kívánatos esztétikai problémát okoznak. A még nem besodort levelekben élő egyedek ellen kontakt készítményekkel pl. deltametrin, a besodort levelekben élők ellen pedig pl. acetamiprid, flonikamid hatóanyagokkal permetezhetünk.

Árnyéktűrő és árnyékkedvelő évelő és egynyári dísznövények

2019. február 9. 04:36

Hogyan tehetjük kertünk árnyékos szegleteit is pompás színkavalkáddá? Milyen évelő és egynyári dísznövényeknek felelnek meg a félárnyékos helyek, vagy a teljes árnyékba borult zugok?

Kerti kalendárium – júliusi teendők a házikertben

2020. július 14. 13:13

Júliusban is várnak ránk a díszkertben gondozott növények, a veteményest lakó zöldségfélék, a gyümölcsfák, a gyógy-és fűszernövények, sőt a gyep is. Előtérbe kerülnek a júliusban károsító kórokozók és kártevők, fokozottan ügyelnünk kell az öntözésre és a gyomnövényekre is.

Mindent a hortenziáról

2020. július 28. 09:22

A mocsári hibiszkuszhoz hasonlóan ezt a dísznövényt is akkor ismertem meg jobban, amikor a munkám során nap mint nap találkoztam vele. Az előítéleteimmel ellentétben nem egy „csodabogár” növényről van szó, aminek ne lehetne kiszolgálni egy egyszerű kertben az igényeit. Ismerkedjünk meg közelebbről a hortenziával!


Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/digitalnomads/public_html/staging/releases/20240911215937/public/cms/wp-includes/functions.php on line 5420