Miért és hogyan végezzük el a tavaszi lemosó permetezést?

Agrofórum Online

Cs. Judit kérdése: Tavaszi lemosó permetezés? Miért és hogyan végezzük el? Mikor van itt az ideje?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Akárcsak az őszi, úgy a tavaszi lemosó permetezés is egy meghatározó növényvédelmi munkafolyamat, elvégzése minden évben kiemelt fontosságú. Ezzel a beavatkozással ugyanis a kertünkben álló gyümölcsfák egész éves egészségét alapozhatjuk meg. A tavaszi lemosó kezelés elvégzésének ideje akkor van, amikor a nappali hőmérséklet már tartósan fagypont fölé emelkedik. Ekkor már a kórokozók és a kártevők áttelelő alakjainak is elkezdődik az élettevékenysége, így érzékenységük is fokozódik a növényvédő szerekkel szemben. Ezzel egyidejűleg már a növények nedvkeringése is megindul, ezáltal egyre érzékenyebbé válnak a fertőzésekre is.

Megállapítható tehát, hogy a lemosást a téli fagyok elmúltával, de még a rügyfakadás előtt kell elvégeznünk. Ezt a permetezést is, akárcsak a vegetációs időszakban végzett kezeléseket, célszerű szélcsendes, száraz időjárási körülmények esetén végezni. A legjobb hatékonyságot akkor érhetjük el, ha a növényvédő szert nagy lémennyiséggel juttatjuk ki a növényeinkre, így biztosítva az egyenletes fedettséget. Fontos, hogy a permetlé a fák minden egyes részére eljusson, beleértve a szár repedéseit és a fák csúcsi részét is.

A permetezések célja a gyümölcsfák és szőlőtőkék fás részein, kérgén, rügyek felületén megtapadt kórokozók szaporító képleteinek elpusztítása, a kártevők áttelelő alakjainak gyérítése. Gyümölcsöskertjeinkben a rovarok közül a pajzstetvek, levéltetvek, atkák, az almafákon megjelenő véretetű és a körtefákon károsító levélbolhák ellen, míg a gombás fertőzések közül az almatermésűeken megjelenő varasodás, az őszibarack levélfodrosodását okozó kórokozó, a monília fajok és a lisztharmatok ellen is hatékony megoldást nyújt.

A lemosáshoz használatos növényvédő szer kiválasztása attól függ, mi ellen szeretnénk növényünket megvédeni. A kártevő rovarok ellen olajos tartalmú készítmények ajánlhatók, mivel ezek a rovarok testén bevonatot képezve akadályozzák meg légzésüket. A kórokozók esetében a réz és a kén hatóanyagú készítmények a legáltalánosabban elterjedtek. A réz nemcsak a gombás betegségek ellensége, hanem antibakteriális hatású is. A lisztharmat típusú gombák ellen a kén hatóanyag nyújt védelmet, mely az atkák ellen gyérítő hatással is rendelkezik. Ha többféle károsító van jelen az adott növényen, arra kombinált készítményeket alkalmazzunk a megfelelő védelem érdekében!

 

Együttműködési megállapodást írt alá a kamara és a Mezőgazdasági Repülők Érdekvédelmi Szövetsége

2019. szeptember 27. 08:02

Magyarországon a légi növényvédelemnek nagy hagyománya van, fontos technológiai eszköz a növénytermesztésben.

A sokoldalú Laudis

2019. április 27. 03:33

Több mint egy évtizede, hogy engedélyt kapott a Laudis kukoricagyomirtó-szer, ez idő alatt óriási karriert futott be, hiszen könnyebb felsorolni azokat a magról kelő egy- és kétszikű gyomnövényeket, amelyek ellen nincs, vagy nem elegendő a hatékonysága, mint azokat, amelyek ellen hatékonyan alkalmazható.

A szántóföldi kártevők jelentőségének átrendeződése napjainkban (1.) - Termelési viszonyok, vetésszerkezet, növénynemesítés

2019. június 8. 07:33

A cikksorozat első részében a változó termelési szerkezet és a termelésben megjelenő modern fajták szántóföldi kártevők jelentőségének átrendeződésében betöltött szerepét mutatja be a szerző.

Színre lép az új generáció: Ascra Xpro

2019. január 16. 06:36

Új korszak kezdetéhez érkezett a magyarországi kalászos gabona termesztés: változik (csökken!) a kalászosok súlya a vetésforgóban, növekszik a termesztés intenzitása és növekednek a termésátlagok is.