Miért feketedik be a dió érés előtt?

Agrofórum Online

P. Anna kérdése: Miért feketedik be a dió érés előtt, és mivel lehetne megelőzni, mikor kell védekezni ez ellen?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Anna!

A dió termés feketedésének hátterében több növényvédelmi probléma is állhat. A kórokozók közül a dió gnomóniás betegsége (Gnomonia leptostyla) és a dió baktériumos feketedése (Xanthomonas arboricola pv. juglandis) is okozhatja ezt a tünetet. A dió gnomóniás betegsége lomb és gyümölcshullást is okoz. A leveleken pár mm nagyságú, barna szegélyű többnyire kör alakú foltok képződnek, melyek közepe kiszürkül, és bennük fekete pontok fejlődnek, amik a gomba szaporító képletei. A termés zöld buroklevelén is kör alakú foltok képződnek, melyek elfeketedhetnek, de a gomba a termésbe nem hatol be.

A dió baktériumos feketedése (Xantho­monas juglandis) a dió minden részét megfertőzi (levél, hajtás, gyümölcs). A terméseken apró foltok képződnek, amelyek gyorsan növekednek, besüppednek, elfeketednek. Az elhalás behatol a termésekbe is, megfertőzi a magot, majd megfeketednek, összeszáradnak és lehullnak. A leveleken kezdetben szögletes, vizenyős, később nekrotikus foltok keletkeznek. Terjedésének a nedves körülmények kedveznek.

Védekezés: A fertőzött növényi maradványok összegyűjtésével és megsemmisítésével a következő évi fertőzési forrás mértéke csökkenthető. A kémiai védekezés alapját az ősszel és tél végén elvégzett rezes lemosó permetezés jelenti. Az ismétlődő, tartós, több napos esős időszak után megelőző jelleggel a baktériumok ellen is hatékony réztartalmú permetezés indokolt.

A kártevők közül az almamoly (Cydia pomonella) 2. nemzedéke és a dióburok fúrólégy kártétele okozhat problémát. Az almamoly lárváinak jelenlétét a terméskupacs elfeketedése és csonthéjra száradása jelzi. A 2. almamolynemzedék imágói július elején kezdenek rajzani. Az ellenük való vegyszeres védekezés alapja a feromoncsapdázáson alapuló helyes permetezési idő megválasztása. Amikor számuk eléri az 5 db lepke/hét, vagy e fölé emelkedik a befogott egyedek száma, akkor válik szükségessé a kémiai védekezés (acetamiprid). A feromoncsapdák nem csak előrejelzésre, hanem kiskertben az almamoly hímlepkék összegyűjtésére is alkalmasak.

A nyugati dióburok-fúrólégy (Rhagoletis completa),  a dióbelet nem közvetlenül károsítja, azonban korai károsításával a dió méretét csökkenti, előidézve a dióbél ráncosodását, illetve a dió idő előtti hullását. Elősegítheti továbbá a kórokozók megtelepedését a terméseken, így akár a dió penészesedését is kiválthatja. Aagrotechnikai védekezési eljárások közül célravezető lehet a fertőzés tüneteit mutató termések összegyűjtése, még a lárvák távozása előtt. Megfelelő talajtakarás mellett (pl. fólia) a lehulló nyüvek nem jutnak el bábozódni a talajig, így a felszínen rövid időn belül elpusztulnak. Az imágók rajzása sárga ragacsos lapokkal jól követhető, és megfelelő információt ad a védekezések időzítéséhez. A tojásrakás idején végzett rovarölő szeres kezelés megfelelő védelmet nyújthat a nyugati dióburok-fúrólégy ellen.

A fúrólégy elleni védekezést az almamoly 2. nemzedéke elleni védekezéssel is össze lehet vonni, amennyiben még szükségessé válik az almamoly elleni július végi, illetve augusztusi rovarölő szeres kezelés.

Gnomónia, a kajszi súlyos betegsége

2019. május 22. 07:06

A. Viktor kérdése: A képeken látható foltok miatt aggódom. 3 kajszi mutatja ezeket az elváltozásokat. Ezek már a vírusfertőzés jelei? Ha igen, akkor érdemes lehet még megtartani a fákat, vagy meg kell tőlük szabadulni?


Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/digitalnomads/public_html/staging/releases/20240911215937/public/cms/wp-includes/functions.php on line 5420