Miért hullott már le a kajszibarack levele?

Agrofórum Online

B. Kriszta kérdése: Kajszibarack fám levele augusztus közepétől tömegesen hullik, rajta nagy barna elhalásokat látok. Mi okozhatja? Ilyen még nem volt a kertemben.

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus 

Kedves Kérdező!

A kajszibarack fák egyik nem rendszeresen fellépő betegségségéről van szó, a neve kajszi apiognomóniás levélfoltossága, kórokozó neve Apiognomonia erythrostoma. Ez a betegség nem okoz járványokat minden évben, de amikor fellép, igen súlyos kártételével lehet számolni. Elsősorban tavaszi kártétele ismert, de nyár végén, augusztustól is megjelenik.

Tüneteket csak a leveleken okoz: azokon viszonylag nagyméretű, 5 mm-nél is nagyobb sárguló, elmosódott szélű foltok fejlődnek, melyek gyorsan megnagyobbodnak, a levéllemez felületének nagy részére kiterjednek. A foltok mindig érintik a levél szélét, barna majd szürkésbarna színűre változnak, az elszínesedő, elhalt foltokat sárga udvar szegélyezi. A levelek gyorsan elszáradnak, kanalasodnak, és tömegesen lepotyognak. A betegség azonosításában segítséget jelent a barnán elhalt foltokban – általában a levél hátoldalán – képződő fekete színű, apró, kissé kiemelkedő szaporító képletek (piknídiumok) sokasága. A tömeges levélhullás hatására csökken a lomb asszimilálása, a hajtások növekedése, következő évi termésmennyiség is. A talajra hullott fertőzött levelekben telel át a gomba ivaros termőtestekben, amennyiben azok a talajfelszínen maradnak. Tavasszal áprilistól fejlődnek ki az ivaros gomba spórák, azok felelősek a tavaszi járvány elindításáért.

Amikor a levéltünetek, a foltok kialakulnak, már kémiai beavatkozás nem segít. A fertőzést követően 2-3 hét múlva, késleltetve jelennek meg csak a betegség tünetei. Járványok kialakulását az eső mennyisége és gyakorisága határozza meg, nedves levelekből tudnak csak a gombaspórák kiszabadulni, fertőzni. Házi kertekben a rendszeres esti vagy éjszakai gyep öntözés is hozzájárul a betegség fellépéséhez.

Védekezés alapja a fertőzött levelek talajba forgatása. Ha a fa alatti gyep miatt erre nincs lehetőség, megoldás a lehullott levelek gondos összegyűjtése, elásása vagy szakszerű komposztálása. A földre hullott levelek őszi karbamidos permetezésével, a levelek gyors lebomlását, és azzal a gombák elpusztítását érhetjük el. Sziromhullástól júniusig – megelőző jelleggel – lombpermetezéssel védekezhetünk a ditianon, a dodin, a mankoceb, a penkonazol, a prokloráz és a tebukonazol hatóanyagú gombaölő szerek egyikével. Permetezés időzítése a meteorológiai adatokra alapozva történjen.

Ez már igazi növényvédelmi szezon a szántókon és a gyümölcsösökben is

2018. április 20. 06:54

A meleg idő országszerte robbanásszerűen virágba borította az őszi káposztarepce táblákat és a gyümölcsös kerteket. A természet igyekszik behozni lemaradását.

Rengeteg a tenni való a gyümölcsösben - ha szüretelni is akarunk

2019. március 27. 04:36

Az átlagosnál melegebb időjárás hatására teljesen virágba borult a kajszi, megkezdte virágzását az őszibarack, zöldbimbóban a cseresznye, meggy, szilva.

Gyümölcsösültetvény-összeírás: tarolt az alma és a meggy - feljövőben a bodza

2018. május 29. 11:27

A felmérés közel 15 ezer gyümölcstermesztő gazdaság több mint 37 ezer ültetvényére terjedt ki.

A kajszi karcsú orsó kialakítása

2020. május 31. 08:17

Miután bevált és elterjedt az almásokban a karcsú orsó, más gyümölcsfajokra is igyekeztek adaptálni ezt a faalakot. A kajszifajták eléggé különböző növekedési jellegűek, már, ami a természetes elágazási szöget illeti, mert a „bokor” természet mindegyikre jellemző. Mindegyik fajtából megpróbálkozhatunk karcsú orsót kialakítani, de csak támrendszer mellett és gondos alakító metszéssel.