Miért kell a növényeknek is útlevél?

Agrofórum Online

H. Péter kérdése: Ősszel vásárolt facsemeték törzsére rögzítve különböző színű szalagokat láttam. Mik ezek, fontosak, érdemes megtartani?

Aki válaszol:

Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus 

Kedves Kérdező!

Nemzetközi kereskedelem és a turizmus rendkívüli fokozódásával a növények, élő növényi részek országhatárokon, gyakran földrészeken átívelő mozgatása is megnőtt. Növényeken számos károsító szervezet bújhat meg látható tünetek nélkül. Ezeknek a korlátlan szétterjesztést illetve lokalizálását próbálják meg nemzetközi egyezményeken alapuló intézkedésekkel többek között az Európai Únió országai megállítani.

Az EU országok között a határokon megszűntek az emberek és a szállított áruk ellenőrzései, a növény-egészségügyi határvizsgálatok. Ezért a növényi termékeket előállító országok feladata a növényi anyagok növény-egészségügyi vizsgálata szállítás előtt. A növényforgalmazás szabályai – az élet okozta változások miatt – folyamatosan változnak, új betegségek, károsítók megjelenésével új növényekre is kötelezően előírják a növényi útlevél használatát.

A növényi útlevél törvényi előírás szerint tartalmazza többek között a következő adatokat: Növényútlevél elnevezést, Magyarország kódját (HU), felelős hatóság feltüntetését (NÉBIH) termelő nyilvántartási számát, egyéni sorozatszámot, a növény botanikai nevét. A növényi útlevél formájára vonatkozóan jelenleg nincs kötelező előírás. De annak tartós, a külső behatásnak ellenálló anyagból kell készülnie, valamint úgy kell elhelyezni a növényen vagy a csomagolóanyagon, hogy sérülés nélkül ne lehessen eltávolítani, és azonosításra alkalmas legyen. Leggyakrabban facsemeték törzsére befűzéssel rögzített műanyag szalagok formájában találkozhatunk velük.

Milyen növények forgalmazhatók csak növényi útlevéllel?

A szaporítóanyagok, szaporító alapanyagok forgalmazásánál kötelező alkalmazása, annak megléte nélkül forgalmazásuk TILOS! NEBIH folyamatosan frissíti azon növények listáját, melyeknél a növényi útlevél megléte a forgalmazás feltétele. Számos példa: gyümölcsfajok (almafélék, csonthéjasok), szőlő, rózsafélék családjába tartozó díszfák, bangiták, rododendron félék. Kötelező a díszfaiskolákban, erdészeti csemetekertekben előállított díszfákra, zöldségpalántákra, hagymáról nevelt virágokra, bogyós gyümölcsűekre (szamóca, málna, szeder), lágyszárú dísznövényekre is, a cserepes dísznövények közül többek között a kála, Monstera, Philodendron, Anthurium fajokra és banánfélékre.

Joggal vetődik fel a kérdés, mi az előnye a növényi útlevéllel ellátott szaporító anyagnak. A hivatalos okirat kiadása előtt a szaporításra szánt növényt növény-egészségügyileg vizsgálják, és garantálják, hogy a jelentős károsítóktól mentes. Különösen azon betegségeknél van ennek jelentősége, melyeket nem tudunk gyógyítani, például a vírusbetegségek esetén vagy új, hazánkban még nem azonosított betegségek megjelenésénél. Az útlevél a növény eredetének beazonosítására is alkalmas, bármi új, váratlan károsító felbukkanása esetén a fertőző forrás (üzem) rövid időn belül azonosítható, a fertőzési góc megsemmisíthető.

Kérdésére válaszolva, igen, a fán található növényi útlevél szalagot feltétlenül tegye el, őrizze meg a számlával együtt, a későbbi esetleges problémák, reklamációk egyszerűbb intézése érdekében.

Mi teszi tönkre minden évben az egrest?

2019. május 27. 10:28

S. Soma kérdése: Egres bokraimon a bogyókat évek óta tönkre teszi egy barna színű foltosság. Hogyan és mikor védekezzek ellene, hogy evésre is maradjon belőlük?

Mikor és hogyan metszem meg az egyszer termő málnát?

2020. augusztus 13. 11:21

Hogyan, milyen metszéssel érhetem el, hogy minél több málnám teremjen és maga a növény is jó kondícióban legyen?

Milyen kártevők élnek a málna vesszőiben?

2020. február 27. 05:38

Gy. Adrienne kérdése: Megmetszettük a málnáinkat. Egyes vesszőkben apró lárvákat találtunk. Milyen rovarkártevői vannak a málnának, amik a málna hajtásaiban élnek?