Miért lettek feketék a zöld szőlőlevelek?

Agrofórum Online

S. Mihály kérdése: A szőlőlugasomban elkezdett feketedni a szőlő levele, olyan mintha penészes lenne. Tudok még tenni valamit a növényekért?

Aki válaszol:
Dr. Mikulás József, címzetes főiskolai tanár, növényorvos, a mg.-i tudományok kandidátusa

A szőlőleveleken korompenész gombabevonat látható. A korompenész gomba a gyapjaspajzstetvek (vándorpajzstetvek) lárváinak tevékenyése miatt szaporodott fel. Ez a pajzstetű hazánkban leggyakrabban szőlőn, a lugasokban károsít. A pajzstetvek ürülékükből létrejött édes mézharmat rácsurog a levelekre, majd ezen a ragacsos anyagon megtelepednek a korompenész gombái.

A levelek úgy néznek ki, mintha egy vastag, ragadós porréteg fedte volna be őket. Ettől a rétegtől nem tudnak a levelek megfelelően lélegezni és ezért károsodnak. A korompenész létrejöttét a pajzstetvek elpusztításával kell megakadályozni, ha nincsenek pajzstetvek, nincsen korompenész sem.

A mézharmatra rájárhatnak a hangyák is, amiknek ez az édes anyag a kedvenc eledelük. A hangyák valósággal gondozzák a pajzstetveket a táplálék reményében, sőt, masszírozzák ki belőlük az édes nedveket, minek következtében a pajzstetvek még több nedvet szívnak ki a levelekből. A hangyákon kívül a darazsak is látogatják az ilyen leveleket. Ha a darazsak odaszoknak a szőlőtőkéhez, később az éredő szőlőbogyót is komolyan károsítják.

A pajzstetvek elleni védekezésre már a metszéskor kell gondolni. A csercsapon, és az idősebb részeken metszéskor figyelhetünk fel a nőstény pajzstetveket.  Pajzsuk fehér, vattaszerű, méretük 3-4 mm. Egy vattacsomóban több ezer tojás lehet. A lárvák megjelenése június-júliusra tehető. Pajzstetves vesszőket le kell vágni, a nyesedéket pedig elégetni. A kifejlődött már megtermékenyített nőstény telel át. A nőstény pajzsa alól júniusban másznak ki a lárvák.

A levélerek mentén, a szőlő levelein vándorolnak, táplálkoznak. Ebben a fejlődési fokozatban gyapjaspajzstetű lárvák nem nagyon feltűnőek, még nincs pajzsuk. Az alacsony peszticid terhelésű üzemekben jelentős lehet az előfordulásuk. Védekezés a levélen szívogató lárvák ellen felszívódó készítményekkel a szőlőmolyok elleni védekezéssel (tapadásfokozót) tartalmazó rovarölőszerrel áztatásszerűen egybekötve június végén, július elején ajánlott. Sok természetes ellensége van, a fűrkészdarazskon kívül a madarak (cinkék, fakúszok) is pusztítják.

Ökogazdálkodás: hódítás előtt a tájfajta gabonák?

2019. március 7. 09:18

2021 januárjától lép hatályba az új ökogazdálkodási rendelet, amelyet az Európai Unió már elfogadott. Ennek egyik lényeges eleme, hogy lehetővé teszi, hogy az ökogazdálkodást folytató termelők heterogén szaporítóanyagokat állítsanak elő, és ezeket kereskedelmi forgalomba hozzák.

Figyeljünk a gyümölcs- és a szőlő szaporítóanyagok kitermelési határnapjára

2020. szeptember 10. 10:47

A szabadgyökerű gyümölcsfaiskolai és szőlőiskolai ültetési anyagok termelési ciklusa ősszel, a növényállományok kitermelésével zárul.

Milyen zöldmunkát kell a szőlőben végezni?

2020. július 13. 07:11

Mikor és miért kell a szőlő csonkázását, hónaljazását elvégezni? Mi a haszna?


Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/digitalnomads/public_html/staging/releases/20240911215937/public/cms/wp-includes/functions.php on line 5420