Miért nem érik be teljesen a szeder?

Agrofórum Online

R. Istvánné kérdése: Szeder terméseim egy része világosabb, olyan mintha nem érett volna meg. Mi okozza ezt?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A szeder termesztése során a kártevők közül a leggyakrabban levéltetvekkel találkozhatunk, de a kis málnabogár által okozott károk is gyakran előfordulhatnak. A szeder gubacsatka (Acalitus essigi) jelenlétére az érő gyümölcsök nem megfelelő színeződése utal. A kártevő apró, mikroszkópikus mérete miatt szabad szemmel nem érzékelhető.

Szívogatásának hatására a bogyó be nem érő részeket tartalmaz, ezáltal a gyümölcs egy-egy része nem megfelelően színeződik, halványabb, rózsaszínes árnyalatú marad. Ezek a deformált világos részek nem is puhulnak meg kellő mértékben. A keményedés mellett, ezek a részek savanyúak is maradnak, tehát a károsodott termések íze is csökkent értékű. A fertőzött bogyók idővel fokozatosan száradnak és halványulnak. A kártevő nagyobb méretű populációjának megjelenése esetében jelentős termésveszteség is kialakulhat. Az apró atkák a szederbokrok rügyeinek pikkelylevelei alatt telelnek át, ami a védekezés szempontjából is fontos jelentőségű.

A védekezés a megfelelő termőhely megválasztásával kezdődik. Az egészséges szaporítóanyag megvásárlásával, a beteg és letermett részek eltávolításával is sokat tehetünk a károk megelőzése érdekében. Fontos az atkák ellenségeinek, vagyis a ragadozóatkák megtelepedésének elősegítése is.

A kémiai védekezés szempontjából leghatékonyabb a rügypattanáskor elvégzett kezelések alkalmazása. Az ekkor elvégzett lemosó permetezés kén- és olajtartalmú szerek kombinációjával jó eredményt érhetünk el. Ezen túlmenően még virágzáskor és terméskötődéskor ajánlott megelőző jelleggel is egy permetezést beiktatni. A készítmények közül szederben atkák ellen a fenpiroximát hatóanyagú készítmény eredményesen használható. A permetezés idejének megválasztásakor minden esetben tekintettel kell lenni a készítmény élelmezésügyi várakozási idejének betartására is! Amennyiben a terméseken az atkák által okozott torzulás megjelent, a kártevő ellen már nem tudunk védekezni.

A tápanyag-utánpótlás hatása a kártevők életmódjára és kártételére

2019. január 14. 08:45

Napjaink növénytermesztési tevékenysége elképzelhetetlen a kultúrnövények igényeit kielégítő tápanyag-utánpótlás nélkül. A kijuttatott makroelemek alapjaiban határozzák meg a növény vegetatív, generatív fejlődését, szabják meg annak adaptív képességeit.

Drágábban vehetünk bort idén

2018. július 26. 06:32

Amennyiben a termékek átvételi ára nem követi a termelési költségek, illetve a szőlőár növekedését, abban az esetben megtörhet a szőlő-bor ágazat eddigi fejlődési pályája.

A szabadföldön termesztett paradicsom integrált növényvédelme

2019. július 31. 05:37

Hogyan alkalmazhatjuk az integrált növényvédelem elveit a házikertünkben vagy hétvégi telkünkön? Mit tehetünk zöldségeink (pl.: a paradicsom) legteljesebb védelme érdekében? Ehhez nyújt segítséget egy egyetemi kutatás összegyűjtött anyaga.

Gyökerek – a szőlőtőkék láthatatlan szervei

2019. november 2. 08:44

A gyökerek, a szőlő láthatatlan részei, mivel a talajban fejlődnek, ott végzik életfunkcióikat. Talán ezért is szerény és hiányos ismeretünk szerveződésükről és életükről. Sokkal kevesebbet tudunk róluk, mind a tőkék föld feletti részeiről. De azt biztosan tudjuk, hogy a gyökérrendszer finom, vékonyka gyökerei veszik fel a talajból a tápanyagokat, amihez a talaj vize oldószerként szolgál.