Miért sárgulnak már most a platánfák?

Agrofórum Online

J. Réka kérdése: Utcánkban a platánfa levelei sárgulnak. Sajnos a fa lombját nem lehet elérni, közelről nem tudtam megnézni. Inkább a fiatal leveleknél lép fel az elváltozás. Mi okozza?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Platánfák többsége, különösen a koros fák imponáló magasságra nőnek, és utcai sorfáknál a háborítatlan forgalom érdekében az alsó vázágakat 3 méter alatt a fa nevelése során eltávolítják. Ez megnehezíti a lombon élő károsítók megfigyelését. Néha segítségre lehetnek a fatörzs tövi részén előtörő sarjak, azokat is megfertőzik a fán élő rovarok és gombák is.

A platán egyik jelentős kártevője a platán csipkéspoloska (Corythucha ciliata). A rovar kifejlett alakja (imágó) és a lárvái is szívó kártevők, a leveleket szívogatják azok hátsó oldalán, a szívás helyén tűhegynyi sárguló foltok maradnak vissza. Élettevékenységüket apró fekete fényes ürülékpettyek jelzik a levelek hátoldalán. A levél színén számos sárga pont sárga foltot képez, a levelek megkeményednek, súlyos fertőzésnél elszáradnak, majd lehullanak.

A csipkés poloskák kifejlett alakja fehéres, csipkéhez hasonló, áttetsző szárnyú, míg a lárvák barna színűek. Az imágók a fák törzsén telelnek a kéreg alatt, tavasszal rügypattanás után bújnak elő. Évente 2 nemzedéke fejlődik ki hazánkban. Az első nemzedék kikelő lárvái ellen a leghatékonyabb a védekezés, akkor lehet megakadályozni a kártevő felszaporodását. Közterületen lévő növények permetezésére szigorú előírások szabályozzák, csak korlátozott számban engedélyezettek növényvédő szerek. A sorfák permetezését magasságuk miatt általában speciális magasnyomású géppel rendelkező vállalkozók, cégek szokták elvégezni. E kártevő ellen a triflumuron (Alsystin), a deltametrin (Decis, Decis mega) és pimetrozim (Plenum, Chess) hatóanyagú rovarölő szerek közül lehet választani.

Platánfák leveleinek sárgulását hazánkban 2011-ben megjelent, és azóta szétterjedt új betegség is okozhatja, ez a platánlisztharmat (Erysiphe platani). A gomba elsősorban a fiatal hajtásvégi leveleket fertőzi, azokon nagyméretű, fehér bevonatú foltokat okoz, a foltok mellett a levéllemez hullámossá válik, torzul, a foltok összeolvadhatnak. Lisztharmat bevonat a levelek mindkét oldalán kialakulhat. Súlyos fertőzésnél a fiatal zsenge levelek teljesen eltorzulnak, kanalasodnak, majd a levéllemezük elhal. A kórokozó párás levegőt kíván, de nem szükséges számára a nedves környezet. Víz hatására (eső) a konídiumok elpusztulnak. A gomba spóráinak (konídiumok) terjesztését a szél, légmozgás végzi. Ősszel a fehér foltokban fekete, apró gömb formájú, áttelelő szaporító képletei fejlődnek. Díszfáknál az elemi kén tartalmú Cosavet DF, valamint az azoxistrobin hatóanyagú Amistar, Tazer 250 SC és a tebukonazol hatóanyagú Folicur Solo, penkonazol hatóanyagú Topas 100 EC engedélyezettek

Metszés tavasztól télig I. rész – mit metsszünk télen?

2019. január 30. 04:36

A fás szárú növények nyugalmi állapotban végzett metszése általában a vegetatív fejlődést segíti (leveles hajtások erőteljes növekedése), a nyár közepén végzett művelettel az erőteljes növekedésű hajtások fejlődését megállítva a generatív fejlődés lesz túlsúlyban (bőséges virágzást indukálunk).

Szárazságtűrő dísznövények II. rész – egynyári dísznövények

2019. február 16. 04:36

Melyek azok az egynyári dísznövényfajok, melyeket nyugodt szívvel telepíthetünk lazább szerkezetű kerti talajokba olyan évben is, amikor kifejezetten meleg, aszályos időjárást jósolnak?

Milyen egynyári dísznövényekről szedhetünk magot?

2020. szeptember 3. 15:40

Mikor és hogyan kell azokat begyűjteni?

Strapabíró balkonnövények

2019. április 10. 04:36

Milyen növényfajokat válasszunk korlátunk díszeiként, amelyek nem adják fel már nyár közepén a küzdelmet?