Miért sárgulnak már most a platánfák?

Agrofórum Online

J. Réka kérdése: Utcánkban a platánfa levelei sárgulnak. Sajnos a fa lombját nem lehet elérni, közelről nem tudtam megnézni. Inkább a fiatal leveleknél lép fel az elváltozás. Mi okozza?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Platánfák többsége, különösen a koros fák imponáló magasságra nőnek, és utcai sorfáknál a háborítatlan forgalom érdekében az alsó vázágakat 3 méter alatt a fa nevelése során eltávolítják. Ez megnehezíti a lombon élő károsítók megfigyelését. Néha segítségre lehetnek a fatörzs tövi részén előtörő sarjak, azokat is megfertőzik a fán élő rovarok és gombák is.

A platán egyik jelentős kártevője a platán csipkéspoloska (Corythucha ciliata). A rovar kifejlett alakja (imágó) és a lárvái is szívó kártevők, a leveleket szívogatják azok hátsó oldalán, a szívás helyén tűhegynyi sárguló foltok maradnak vissza. Élettevékenységüket apró fekete fényes ürülékpettyek jelzik a levelek hátoldalán. A levél színén számos sárga pont sárga foltot képez, a levelek megkeményednek, súlyos fertőzésnél elszáradnak, majd lehullanak.

A csipkés poloskák kifejlett alakja fehéres, csipkéhez hasonló, áttetsző szárnyú, míg a lárvák barna színűek. Az imágók a fák törzsén telelnek a kéreg alatt, tavasszal rügypattanás után bújnak elő. Évente 2 nemzedéke fejlődik ki hazánkban. Az első nemzedék kikelő lárvái ellen a leghatékonyabb a védekezés, akkor lehet megakadályozni a kártevő felszaporodását. Közterületen lévő növények permetezésére szigorú előírások szabályozzák, csak korlátozott számban engedélyezettek növényvédő szerek. A sorfák permetezését magasságuk miatt általában speciális magasnyomású géppel rendelkező vállalkozók, cégek szokták elvégezni. E kártevő ellen a triflumuron (Alsystin), a deltametrin (Decis, Decis mega) és pimetrozim (Plenum, Chess) hatóanyagú rovarölő szerek közül lehet választani.

Platánfák leveleinek sárgulását hazánkban 2011-ben megjelent, és azóta szétterjedt új betegség is okozhatja, ez a platánlisztharmat (Erysiphe platani). A gomba elsősorban a fiatal hajtásvégi leveleket fertőzi, azokon nagyméretű, fehér bevonatú foltokat okoz, a foltok mellett a levéllemez hullámossá válik, torzul, a foltok összeolvadhatnak. Lisztharmat bevonat a levelek mindkét oldalán kialakulhat. Súlyos fertőzésnél a fiatal zsenge levelek teljesen eltorzulnak, kanalasodnak, majd a levéllemezük elhal. A kórokozó párás levegőt kíván, de nem szükséges számára a nedves környezet. Víz hatására (eső) a konídiumok elpusztulnak. A gomba spóráinak (konídiumok) terjesztését a szél, légmozgás végzi. Ősszel a fehér foltokban fekete, apró gömb formájú, áttelelő szaporító képletei fejlődnek. Díszfáknál az elemi kén tartalmú Cosavet DF, valamint az azoxistrobin hatóanyagú Amistar, Tazer 250 SC és a tebukonazol hatóanyagú Folicur Solo, penkonazol hatóanyagú Topas 100 EC engedélyezettek

Árnyéktűrő és árnyékkedvelő évelő és egynyári dísznövények

2019. február 9. 04:36

Hogyan tehetjük kertünk árnyékos szegleteit is pompás színkavalkáddá? Milyen évelő és egynyári dísznövényeknek felelnek meg a félárnyékos helyek, vagy a teljes árnyékba borult zugok?

Hogyan teleltessük a leandert?

2018. december 13. 05:36

Tripszes lehet a szegfű!

2020. június 11. 10:45

Szegfű növényeket vásároltam, több fajtát, és az egyik piros fajtánál a sziromleveleken fehér karcos jellegű foltokat látok, csak egyes töveknél. Mitől lehet ez, nem fognak ezek elpusztulni, ha kiültetem? Lehet védekezni ellene?

Mitől van fehér, gyapjas bevonat a kőrisfákon?

2019. május 5. 11:58

A kőrisfákon fehér gyapjas bevonat jelent meg, hasonlít a vértetűhöz. Korábban ilyet nem láttam. Mik ezek, lehet ellenük védekezni?