Miért szaporodott el hazánkban a betyárkóró, mit lehet tenni ellene?

Agrofórum Online

Gy. Adrienn kérdése: Az elmúlt időszakban nagymértékben elszaporodott a betyárkóró az ültetvényeinkben. Miért tört előre ennyire ez a gyomnövény? Mit tehetünk ellene?

Aki válaszol:
Dr. Mikulás József, címzetes főiskolai tanár, növényorvos, a mg.-i tudományok kandidátusa

Kedves Olvasó!

A betyárkóró jelenleg valóban „betyárúl” – egész hazánkban, művelt és parlagterületeken minden talajtípuson egyaránt – elterjedt. A betyárkóró Észak-Amerikából származik, ezt igazolja a faj neve, canadensis (kanadai) is. A betyárkórót Európába a 17. században hurcolták be. Franciaországban (1653) telepedett meg. Jelenleg Európa országainak többségében meghonosodott.

Elterjedésének egyik oka maga a növény. Egyéves, de már ősszel csírázik, a szárazságot jól tűri. Júniustól novemberig virágzik, ez idő alatt nagyon sok magot érlel, nem ritka, hogy egy növény 100-150 ezer magot is hoz. Kicsi, bóbitás termését a szél könnyen repíti, így gyorsan terjeszti. Ha a szükséges nedvesség biztosítva van számukra, kora tavasztól késő őszig csíráznak, tőlevélrózsában telel át. Rendkívül apró csíranövényei különösen a nyirkos talajon érzik jól magukat. Főleg az ősszel és tavasszal keltek maradnak meg. Az ősz folyamán kicsirázottak apró levélrózsát fejlesztve telelnek, sokkal hamarább virágoznak, mint a tavasszal keltek.

Betyárkóró a szőlő sorában

A többi gyomot is elpusztítja, mert olyan kémiai anyagot (allelokemikáliát) termel, amivel a másik növény csírázását, fejlődését gátolja. Elterjedésének másik oka maga a gyomirtással foglalkozó ember. Kezdetben a gyomirtó szerek hatásosak voltak a betyárkóró ellen, de a herbicidek hatására rezisztencia alakult ki, amire időben nem figyeltek fel, emiatt jelenleg hazánkban mindenütt megtalálható.

Az ősszel kelt növények okozzák a legnagyobb gondot. A védekezés ezért már ősszel kezdődik, mindent meg kell tenni, hogy ne szaporodjon, ne hozzon virágot. Mivel sok gyomirtó szerrel szemben rezisztenssé vált, még a totálissal is, ezért a gyomirtó szerek megválasztásakor ismernünk kell, hogy milyen készítménnyel szemben rezisztens adott területen a betyárkóró.

Jó hír, hogy nemcsak gondot okoz az embereknek, hanem segítségére is lehet a betegeknek. A betyárkóró szárított leveléből készült tea hasmenésgátló, vizelethajtó, húgysavak eltávolításával megelőzhető vele a köszvényes roham, enyhíti a gyulladásos eredetű ízületi fájdalmakat. Németországban betyárkóróból 30 gyógyszert állítanak elő és forgalmaznak.

Technológiai tanácsok a napraforgó gyomirtásához

2019. május 10. 03:33

Az állománypermetezések akkor a leghatékonyabbak, ha a gyomnövények 2-4 leveles állapotban vannak.

A termikus gyomirtás újra hódít?

2019. május 13. 11:47

A perzseléses technológia megvalósítására számos megoldás született a kerti berendezésektől kezdve a szántóföldi nagyteljesítményű kultivátorokig.

Repce Különszám – ingyenesen letölthető szakmai kiadvány (PDF)

2019. február 26. 09:52

A Nufarmer magazin tavaszi különszámának főszereplője a repce, köszönhetően annak, hogy – bár Magyarországon nem mindenhol optimálisak számára a feltételek – az egyik legnagyobb árbevételű kultúra, stabil piaccal.

Medallon Premium - a tarlókezelés hatékony eszköze

2019. június 13. 11:28

A tarlókezelés kihagyhatatlan művelési elem. Ezzel az egyszerű, jól tervezhető gyomirtási beavatkozással tudunk a legtöbbet tenni azért, hogy a területeinken ne szaporodjon a gyommagkészlet, visszaszorítsuk az állományból nehezen irtható, gyakran már rezisztenciát mutató évelőket. Utána szebb, könnyebb és olcsóbb a következő évi gyomirtás.