H. Ilona kérdése: A babarózsa és a törpemandula bokrok virágai, miután virágzásnak indultak, 1-2 nap alatt leszáradtak, elhaltak. Úgy néztek ki, mintha leforrázták volna azokat. Hasonló módon elszáradtak a fiatal hajtások is. Megelőzhető-e a betegség?
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna ny. egyetemi adjunktus,
Kedves érdeklődő!
A dísz Prunus fajok virágzó hajtásait is megfertőzi a Monilia laxa nevű gomba, melynek kártételét a meggy és kajszibarack fáknál sokan ismerik már. Erre a gombára jellemző, hogy kifejezetten virágzáskor fertőzi meg a növényeket, és a virágzaton keresztül hatol a gomba a hajtásba. Majd tovább nő a gombafonál, megfertőzi a vesszőket, onnan a több éves ágakat. Fertőzéskor a virágzat hirtelen elhervad, barnán elszárad, rajta marad a hajtáson.
Amikor a hajtásokba és a vesszőkbe is belenőtt a gomba, azok is elhalnak. A betegség gyors lefolyású. A fertőzés tartósan csapadékos időjárás esetén várható. Ha több napig esős az idő, vagy magas páratartalmú a levegő, a növények lombja nem szárad fel, erős fertőzésre számíthatunk. A betegség lefolyása és a lehetséges védekezési mód hasonlít a meggy virágfertőző moníliás betegségre, hiszen azonos kórokozó gombáról van szó.
Megelőző permetezéssel tudjuk megvédeni a növényeket: a virágzás ütemétől, gyorsaságától függően 1-3 permetezés lehet szükséges a virágzás kezdetétől. A sziromhullás végén is érdemes permetezni, az a kezelés akadályozza meg a gomba hajtásba történő behatolását. A gomba a megfertőződött bokrok fás részén telel, ezért a réz hatóanyag tartalmú téli lemosó permetezés indokolt. Virágzáskor pedig a dísznövényeknél alkalmazható felszívódó hatású ciprodinil, penkonazol és tebukonazol hatóanyagú szereket vegyük számításba.
Amennyiben a hajtás és vessző elhalás is megjelent, a beteg, elszáradt hajtásokat, vesszőket a tövükig vissza kell metszeni és a területről eltávolítani. Azok a vesszők egészségesek, melynek keresztmetszetük egyszínű, világos, nem láthatók bennük barna folt vagy gyűrű alakú elszíneződés. Házi kertben, ahol meggy- és kajszibarack fáknál virágzásban permeteznek a betegség ellen, ne feledjék a babarózsa és törpe mandula kezelését sem. Házi kertekben általánosan elterjedtek az esti órákban végzett öntözések, amik – a levegő páratartalmának emelésével – fokozzák a moníliás fertőzős veszélyét, ezért a reggeli öntözésre javasolt áttérni.