Miért száradnak el a díszfák levelei nyáron?

Agrofórum Online

Sz. Zsófia kérdése: Házunk előtt a vadgesztenyefák lombja leszáradt, mintha leforrázták volna. Az utcánkban sajnos a többi fa is ilyen. Más faféléknél is száradnak a levelek. Tehetünk valamit értük?

Aki válaszol:

Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Érdeklődő!

Észrevétele jogos és súlyos problémát feszeget. Vannak olyan fafajok, melyek a nyári forró, magas hőmérsékletet és ezzel párosuló vízhiányt nehezen viselik el. Hamar, jól látható tünetekkel – levélszél száradással – reagálnak a számukra nem megfelelő környezeti viszonyokra. Városi körülmények között tűnnek fel júliusra, augusztusra lombján károsodott fák, ahol a fák mellett, annak környékén, nagy felületen szilárd burkolat fedi a talajt. Az aszfalt vagy kő burkolat a tűző napsütésben felforrósodik, a napsugárzás és annak hőjét alulról is visszaveri a fa lombjára, amit már a növény neheze visel el. Ilyen esetekben megfigyelhető, hogy a lombozat alsó szintjén hatalmasodik el a levélszél száradás.

A szilárd burkolatok káros hatása másban is megnyilvánul: a természetes csapadékot sem engedi beszivárogni a gyökérzethez, valamint a gyökérzet egészséges működéséhez szükséges levegő behatolását is megakadályozza. Városi körülmények között a kifejlett fákat nem öntözik, csak a fiatalokat, a fák magukra vannak hagyva. Előnyösebb helyzetben vannak azok a fák, melyeket földsávba ültettek, esetleg aljnövényzettel együtt, ilyen esetekben a talaj szellőzése, a csapadék beszivárgása akadálytalan, és a fa alatti talaj sem forrósodik fel. Földsávba ültetett fáknál ritkább és lényegesen enyhébb károsodásuk. A magas hő mellett az utóbbi években fokozott ultraibolya sugárzás is károsítja a lombozatot. Magas hőre és szárazságra különösen fogékonyak a különböző juhar fafajok és a vadgesztenye, de más fajoknál is előfordulhat.

A vadgesztenyefáknál a napégés mellett más ok is közrejátszik az augusztusi lombszáradásban: a vadgesztenye aknázó-moly harmadik nemzedékének lárvái is károsíthatják a leveleket kör alakú foltjaikkal, de felszaporodhatnak rajta a levelek hátoldalán élő takácsatkák, amik szívogatásukkal szárítják el a leveleket. Levél gyors elhalását okozhatja a lisztharmat fertőzés, valamint a nagy kiterjedésű foltokat okozó guignardiás betegség is. Ezek együttes hatására számos fa augusztusra elveszíti leveleit, és szeptemberben rendellenes módon virágzásnak indul.

Szakmai szervezetek által összeállított fásításra használt fafajok jellemzése a következő file-on olvasható. https://www.diszkerteszek.hu/szakmai_anyagok/ Közterületi Sorfák Jegyzéke 2016, letölthető: itt  Telepítés előtt érdemes tanulmányozni, és csak a várostűrő 3. kategóriába sorolt fajokból választani.

A rhizopuszos rothadás és következményei

2019. szeptember 4. 14:38

A Rhizopus gombák fertőzése a növény víztartalmától és az időjárási tényezőktől függően okozhat nedves rothadást vagy száraz korhadást is. A rhizopuszos rothadás során alapvetően alkoholos erjedés megy végbe a behatolt kórokozó tevékenységének következtében.

Veszélyességük fokozott jelentősségű: a spanyol csupaszcsiga

2018. október 14. 03:35

A spanyol csupaszcsiga inváziós károkozó állatfaj, mely az Ibériai-félszigetről származik. Néhány évtized alatt Európa legtöbb országába eljutott, terjedése az utóbbi húsz évben vált intenzívebbé.

A szőlőtripsz jelentősége, kártétele és a védekezés lehetőségei

2019. június 10. 13:37

A szőlőtripsz károsítására rügyfakadás után lehet számítani. Mivel tavasszal meglepetésszerűen jelentkezhet a kártétel a fiatal hajtásokon, a fakadást követően rövid időn belül megelőző védekezés lehet szükséges.

Peronoszpóra fajok jelentősége szántóföldi kultúrákban

2019. január 23. 04:36

A szerző célja, hogy a peronoszpóra eredetű betegségeken belül felhívja a figyelmet és ismertesse a szóján (Glycine max) károsító Peronospora manshurica, valamint az őszi káposztarepcét (Brassica napus L. convar. napus) és az olajretket (Raphanus sativus var. oleiferus) fertőző Peronospora parasitica kórokozó gombafajok jelentőségére, bemutatva tüneti megjelenésüket és a védekezési lehetőségeket.