Miért száradnak ki a málnaszemek?

Agrofórum Online

A málna és szeder gyümölcse esetében is tapasztaltam, hogy a szemek egy része kiszáradt. A málna termésén nem csak kiszáradást, hanem fehéredést is tapasztaltam. Mi okozhatja ezt?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos 

Kedves Kérdező!

Egyre gyakrabban előforduló probléma a gyümölcsök termesztése során a napégés okozta tünetek megjelenése. A nagy fényintenzitás a gyümölcsök bőrszövetének és az ahhoz közel elhelyezkedő szöveteknek a perzselését, valamint a színanyagok képződésének lelassulását vagy leállását okozhatja. A sejtek ezáltal úgymond ”megfőnek”, elpusztulnak, végezetül szövetrészeik elhalnak. Hazánkban ez főként nyár közepén, júliusban fordulhat elő, amikor a tartósan magas hőmérséklet erős napsugárzással párosul. Veszélyhelyzet akkor van, amikor a levegő hőmérséklete tartósan 30 fok felé emelkedik. Az erős napsugárzásnak kitett gyümölcsök felülete ilyenkor akár több mint 15 fokkal is magasabb lehet a levegő hőmérsékleténél. A napégés veszélyét tovább növelheti, ha a magas hőmérséklet alacsony páratartalommal párosul. A napégésből keletkező sérüléseken további problémákat okozhatnak a kórokozók, melyek a sebzéseken keresztül könnyebben bejutnak és romlást idéznek elő.

Gyakori problémát a napégés az alma és körtefák gyümölcse esetében okoz, de előfordulhat csonthéjasokon, dión, valamint bogyósokon egyaránt. A napégés okozta tünetek minden esetben a termés nap felőli oldalán mutatkoznak, mely azonosításukat megkönnyíti. Az almához hasonlóan a csonthéjasoknál is a gyümölcsök héjának megbarnulása, majd felrepedése tapasztalható. Vannak olyan szilva és kajszifajták, melyek a tartós felmelegedésre a gyümölcsök húsának barnulásával reagálnak a mag körüli részen. A dió zöld burkának enyhe károsodása esetében termését még be tudja jó minőségben érlelni. A bogyós gyümölcsöknél okozott feltűnő tünete, hogy a szövetek helyén általában világosabb, sok esetben fehér, száradó foltok jelennek meg. A napégés ellen már a termőhely és a fajta megválasztásával is védekezhetünk illetve a növények megfelelő tápanyag utánpótlással is sokat tehetünk a megfelelő kondíciójuk érdekében. A gyümölcseinket a napégéstől pl. a termőfelület takarásával, árnyékolásával (raschel-háló) vagy párásító öntözés alkalmazásával is megóvhatjuk.

Viszlát málna, hello kivi?

2018. július 16. 11:47

A közelmúltban látott napvilágot a hír, miszerint a klimatikus változások hatására több bogyósgyümölcs termesztése is ellehetetlenül hazánkban. Talán ez volt az első eset, amikor a hazai fogyasztók szembesültek azzal, hogy a sokat emlegetett időjárási változások következménye már nem csak a távoli jövőben határozza meg a mindennapjainkat, hanem itt és most.

A károsító helyzet alakulása 2019-ben és várható következményei (7. rész)

2019. december 22. 10:18

A hazánkban 2013-óta jelenlevő foltosszárnyú vagy pettyesszárnyú muslica inváziós kártevőnek számít. Közeli rokona az őshonosnak tekinthető ecetmuslicának, de ennek ellenére igen veszélyes légyfélének számít.

Bazsalikomos málna? Igen, ez az év fagylaltja

2018. május 19. 18:19

A Magyar Cukrász Iparosok Országos Ipartestülete szervezte Év fagylaltja-versenyt Szegeden tartották a Virág Cukrászdában. A megmérettetésen negyven cukrász hetvenkét fagylaltját szakmai és közönség zsűri pontozta négy kategóriában.