Mik károsíthatják a körtefát?

Agrofórum Online

Körtefáim levelein és kicsi termésein sok furcsa elváltozást látok. Milyen kártevők fordulnak elő a körtén ilyenkor, miről ismerhetem fel azokat?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus  

Kedves Olvasó!

Valóban így van, a körtefán virágzástól kilombosodásig számos kártevő nevelkedik, gyakran súlyos elváltozásokat okozva. A körténél ez azért is feltűnő, mert a körte levelei gyorsan befeketednek a külső behatásokra.

Virágzáskor a virágok között rozsdabarna, ki nem nyíló bimbók láthatók, abban csontszínű lárvák majd bábok fejlődnek. Ez a bimbólikasztó bogár kártétele. Rügyfakadáskori kezeléssel lehet a bogár bimbókba történő tojásrakását megakadályozni. A már megtermékenyült apró termésekbe rakja petéit a poloskaszagú körtedarázs,1 lárva fejlődik a termésben. Hasonló kártételt okoz a körtetermés gubacsszúnyog, fertőzésénél 10-20 db sárgás színű 3mm – es lárvák élnek a kis termésekben. A terméskezdemények növekedésben elmaradnak, megbarnulnak, megfeketednek, belőlük a kifejlett lárvák kibújnak, talajba húzódnak továbbfejődésre. A virágbimbókat fertőzi mindkét kártevő, akkor lehet rovarölő szeres permetezéssel védekezni ellenük.

Szivarsodró eszelény károsítása

A fiatal hajtásokat gyakran elrágja a hajtástörő eszelény, a sérült hajtások lógnak, majd feketén elhalnak, gyakran ebbe helyezik tojásaikat az apró ormányos bogarak. A hajtáshervasztó darázs is utódai felnevelése miatt károsítja a fiatal zsenge körte hajtásokat: spirális formában, körben, számos helyen megszúrja a hajtást, bele helyezi tojásait. Szúrás nyomán néhány órán belül hervadnak, lekonyulnak a hajtások, pár nap múlva a szúrás helye megbarnul, megfeketedik, jól láthatóvá válik. Mindkét hajtáskárosító felszaporodása ellen a fertőzött hajtások levágásával, eltávolításával védekezhetünk. Sajátos kártételt okoz a szivarsodró eszelény: több levelet is összesodor szivarhoz hasonló alakban és szerkezetben, az érintett levelek némelyikének levélnyelét elrágja, és a szorosan egymáshoz simuló középső levélre helyezi utódát, a petéjét. A kis lárva az elfonnyadt képletben talál optimális környezetet fejlődéséhez. A fémes kék színű, néhány mm-es nagyságú ormányos bogár a szőlő és a hársfa levelein is hasonló levélcsomókban neveli fel utódait.

Mindhárom kártevőnél a károsított hajtások összegyűjtésével, megsemmisítésével lehet védekezni. Körte és egyéb gyümölcsfák leveleit rágásukkal károsítják a különböző színű, de hasonló alakú, és nagyságú (2-4mm hosszú) úgynevezett levélbarkók. Kártételük általában nem jelentős. Minden bogár a fa rázására, ütögetésére leveti magát önvédelmi ösztönből. Gyérítésükre bevált módszer a fa koronájának megrázása a fa alá terített fóliára. A lepotyogó, kezdetben mozdulatlan bogarak onnan könnyen összegyűjthetők és hatástalaníthatók.

Levéltetű és körtelevél gubacsszúnyog károsítása

Levelek kiterülésével a levéltetvek is minden évben megjelennek, szívogatásuk hatására a levelek megvastagodnak, csavarodnak, deformálódnak. A hajtásvégi zsenge körte levelek széleit a főérig gyakran besodorja a körtelevél-gubacsszúnyog. A bepöndörödött levélben fejlődnek utódai, lárvái 1-2 mm hosszúak csupán, a kifejlett szúnyogok is aprók 1,2-2 mm nagyságúak. A körte-gubacsatka a leveleken lapos, de kissé kiemelkedő, 2-3 mm-es foltokat okoz, melyek kezdetben zöld színűek, később megbarnulnak. A foltokban élnek a szabad szemmel nem látható levélatkák, rügyekben telelnek. Rügypattanáskor lemosó permetezés hat ellene.

Körte gubacsatka

A körte levélbolha fajok a hajtásvégi zsenge leveleket fertőzik, azokon torzulást, megvastagodást, majd ízköz-rövidülést okoznak. Mézharmatot termelnek, amin korompenész telepedik meg, megfeketedik a fa. Téli olajos lemosó permetezés, majd rügypattanástól a lárvák felszaporodásakor alkalmazott rovarölő szeres kezelés (abamektin, actamiprid, elemi kén, spirodiklofen, tiakloprid hatóanyagok) lehet szükséges.

A hosszú időtartamú gyümölcstárolás legújabb kori kihívásai

2018. június 28. 06:42

A tárolás a gyümölcstermesztés folyamatának speciális része. Egyre inkább csak a legkiválóbb minőségű, jó ízű, jó húsállományú és tetszetős küllemű gyümölcsök adhatók el. A gyümölcstárolás a rövid távú (átmeneti) és a hosszú időtartamú tárolást különbözteti meg. Hazánkban az alma és a körte azok, amelyeket nagy mennyiségben hosszú idejű tárolásra termesztünk.

Történelmi körtefajták újratöltve

2019. február 27. 05:39

A történelmi körtefajtáink közül most további hármat mutatunk be olvasóinknak, melyek az Arabitka, a Bohusné körte és a Tüskés körte.

Almás-körtés őszi pite

2019. november 24. 05:37

„Ronda, de finom” – így hirdetik a piacon a vajkörtét, ami furán hangzik, de végülis igaz. Nekünk szerencsére otthon is bőséggel terem, így nem kellett a piacról beszereznünk ezt a valóban formátlan gyümölcsöt, ami most újfent egy ínycsiklandozó pite alapanyagaként szolgált.


Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/digitalnomads/public_html/staging/releases/20240911215937/public/cms/wp-includes/functions.php on line 5420