D. Szilvia kérdése: Szabadgyökerű gyümölcsfaoltvány vásárlásakor a gyökérzeten elszórva csomókat, daganatokat vettem észre. Az eladó gyakorlott mozdulattal levágta azokat, szemétbe dobta. Mik lehettek azok a csomók, nem veszélyesek? Felhasználhatók az ilyen facsemeték?
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Kérdező!
Gyümölcsfák, díszfák és lágyszárú zöldség- és dísznövényeken gyakran találkozhatunk az agrobaktériumos gyökérgolyva betegség (kórokozója Agrobacterium tumefaciens) tüneteivel. Egy tipikusan sok tápnövényű kórokozóról van szó, több száz növényfaj tartozik a gazdanövény körébe. Ez a tulajdonsága nehezíti meg az ellene való védekezés eredményességét.
A baktérium faiskolákban, nevelésük során fertőzi meg a növényeket, jelen esetben a gyümölcsfacsemetéket. Faiskola talajában él, tartja fenn magát a kórokozó, ameddig talál magának élő kétszikű növényzetet, annak gyökérzetét. Fennmaradásához folyamatosan nedves talajra van szüksége. Tipikus sebparazita kórokozó, elsősorban a növényzet talajban lévő részén, és azon okozott sebzéseken hatol be és fertőzi a növényt. A gyökérzeten, és gyakran a gyökérnyak tájékán szokott előfordulni.
Gyökérgolyva tünetei: a daganatok nagysága 1-2 mm-es mérettől több cm-es nagyságig változhat, alakja nem szabályos gömbforma, felülete egyenetlen karfiol rózsájára hasonlító. A frissen fejlődő daganatok vajszínűek, puhák, később színűk barnára változik, és a daganatok megkeményednek. A talajba lehulló golyvákban a baktérium több évig életképesen fenntartja magát.
Növények fertőződése faiskolákban történik, a védekezés is a faiskolák feladata. Fertőzött oltványokat, faiskolai szaporítóanyagot forgalmazni tilos, észlelésük esetén a fertőzött szaporítóanyagot meg kell semmisíteni. A faiskolák rendszeres ellenőrzése során a növényvédelmi hatóság ezt a betegséget is vizsgálja, szűri.
Sajnos ennek ellenére is előfordulhat, hogy faiskolai szaporítóanyag forgalmazásánál fertőzött növényeket találunk. A daganatok gyökérről történő levágásával a facsemeték nincsenek mentesítve, a gyökérzet egyéb részei is fertőzöttek lehetnek, annak ellenére, hogy tüneteket nem látunk azokon (látens fertőzés).
Ha daganatos gyökérzetű oltványt ajánl az eladó, a fertőzött teljes növényt meg kell semmisíteni. Semmiképp se vásároljon ilyen módon „mentesített” csemetét. A gyökérzetről levágott daganatokkal a metszőollóra tapadt növénynedvvel a kórokozó a következő metszésben résesített növényt is megfertőzheti. Árudákban, lerakatokban az öntözővízzel is terjedhet a baktérium, és fertőzheti a még egészséges egyedeket.
Fertőzött facsemeték elültetése után gyökérzetükön felszaporodnak a golyvák, és 2-4 év után a fák legyengülnek, elhalnak. A fák kitermelése során gyökérzetükön golyvák tömege válik láthatóvá. Az ilyen módon fertőződött talajba – a fa helyére – 3-4 évig csak egyszikű növényt javasolt ültetni, mivel az egyszikűek a kórokozónak nem tápnövényei, ezalatt táplálék hiányában elpusztulnak.
Szabadgyökerű csemeték telepítésekor a gyakorlat alkalmazza az 1%-os Cu tartalmú agyagos pépbe mártást a gyökerek védelmére. A réz hatóanyag csak a gyökerek felszínét védi, a sebzésen keresztüli behatolást akadályozza meg, az esetlegesen már meglévő belső fertőzöttség ellen nem nyújt védelmet.