Mikor kell védekezni a szilvadarazsak ellen?

Agrofórum Online

Sz. László kérdése: Tavaly a szilvatermés jelentős részén szilvadarázs kártétele volt megfigyelhető a permetezés ellenére. Mikor kell védekezni ellenük?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A poloskaszagú szilvadarazsak (sárga szilvadarázs – Hoplocampa flava; fekete szilvadarázs – Hoplocampa minuta) károsítása a különböző szilvafajtákon és ringlón a legjelentősebb mértékű. A csészecimpára rakott petéből kikelő lárva a virágzás után a fejlődő terméskezdeménybe hatolva károsít. A fejlettebb és fertőzött szilva gyümölcsén általában két lyuk található, a nagyobbik nyíláson át hagyja el a már kifejlődött lárva a gyümölcsöt.

Az üreget a lárva fekete, szemcsés ürüléke tölti ki, amely poloskaszagra emlékeztet. A kifejlődött lárva a gyümölccsel együtt a talajra hullik, és azt csak 1–2 nap múlva hagyja el. A lárva a talajban telel át, tavasszal bábozódik, majd a kifejlett darazsak április-májusban rajzanak. Évente egy nemzedékük fejlődik. A tojásaikat a még zárt virágokba rakják le. A szilvadarazsak csak az apró, fejletlen gyümölcsre veszélyesek. A megkeményedett magvú és érőfélben lévő gyümölcsök károsítását már rendszerint a gyümölcsmolyok okozzák.

A kártétel, mivel főként a fiatal gyümölcsöket és gyümölcskezdeményeket fenyegeti, ezért különösen az elhúzódó virágzású fajtákat veszélyezteti. A fekete szilvadarázs felszaporodásának a száraz, meleg évek kedveznek. A kártevő megjelenése fehér színű ragacslappal nyomon követhető, ill. egyedszámuk gyéríthető. A színcsapdákat virágzás előtt a korona felső harmadába helyezzük el úgy, hogy a csapda fehér felületét minél hosszabb ideig érje napsütés. A csapdázás megkezdésének szokásos időpontja április eleje. A fekete és a sárga szilvadarázson kívül sok más repülő rovar is odaragad.

Ezen rovaroktól a szilvadarázs a szárny- és testalakja, valamint színezete alapján különböztethető meg. Erős rajzáskor a kifejlett alakok ellen a viszonylag rövid várakozási idejű piretroidokat használhatjuk. A tojásból kikelő lárvák ellen sikerrel a kitinszintézis-gátlók alkalmazhatók. Hatékonyan a virágzás után, sziromhullás végén védekezhetünk, a méhek viráglátogatásának befejezése után. Jól időzített védekezés esetén, míg a tojásból kifejlődő lárva eljut a károsítás helyéig, megfelelő mennyiségű növényvédő szerrel találkozik, mellyel megelőzhető a termésbe való berágása. A megkésett permetezés hatékonysága jelentősen csökken.

A védekezés részét képezheti a talajra hullott szilva legalább 2 naponkénti összegyűjtése is, mivel a lárvák pár napig még a gyümölcsben maradnak.

Örökké zölden – örökzöld növényeink gondozása és védelme hónapról hónapra III. rész

2018. május 31. 05:30

A tavasz végi és nyári hónapokban fokozottan kell ügyelnünk az örökzöld növényeinket fertőző kórokozókra.

Tavaszi növényvédelem kalászosokban

2020. február 26. 08:02

Ahogy tavaly, úgy 2020-ban is bevált növényvédő szereket, kipróbált növényvédelmi technológiákat ajánlunk a jövedelmező gabonatermesztéshez.

A magyaroknak NAGYOBB van, mégis JOBBAN kihasználja az adottságait ez a picike ország a BUSA KS segítségével!

2020. május 12. 10:24

Hollandia, az ország, ami fentről szemlélve egy óriási patcheworknek tűnik. Amerre a szem ellát mindenütt szigorúan rendezett mezőgazdasági területeteket látunk.

Az almafa védelme eső után

2020. május 5. 12:13

Sok eső esett az elmúlt pár napban, félek, hogy almafáimon megjelenik a lisztharmat és a varasodás. Mikor, és milyen szerrel védekezzek ellene?