Mikor tehetjük ki a leandereket tavasszal a kertbe?

Agrofórum Online

Sz. Balázsné kérdése: Lassan itt a jó idő, mikor tegyem ki leandereimet a kertbe? Hogyan ápoljam?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A fagyos napok elmúltával, amikor a nappali hőmérséklet már tartósan eléri a 15 fokot, és a hőmérséklet már nem csökken mínusz 5 fok alá újra kihelyezhetők kertjeinkbe a leanderek. Ez általában március vége és április eleje között szokott megtörténni. Épségének megőrzése érdekében azonban törekedjünk a fokozatosságra. Főként a napfényhez és a hőmérséklet változásához való hozzászoktatásának van kiemelt jelentősége. Lehetőség szerint elsőként félárnyékos helyre tegyük növényeinket. Minél később helyezzük ki őket, annál fokozottabban ügyeljünk a napsütésre, hiszen az egyre erősödő napsütésben levelei könnyedén megéghetnek. A megkésett kihelyezés esetében, ha félárnyékos helyet nem tudunk biztosítani számukra, árnyékolásáról pl. takarással is gondoskodhatunk, ami főként a déli órákban lehet szükséges.

Nyáron viszont már az árnyékot nem kedveli, ezért végleges helyét úgy válaszuk meg, hogy a lehető legtöbb napsütés érje. Tavasszal a tápanyag utánpótlásáról és átültetésről is gondoskodni kell amennyiben kinőtte cserepét, ha nem ültetjük át a hiányzó földjét pótoljuk. Egészen őszig hetente egyszer szükséges a tápoldatozás, míg fel nem készítjük újból a telelésre. Nyáron bőséges vízellátást igényel, forró és száraz napokon akár kétszer is öntözhetjük.

A növények kihelyezésekor növényvédelmi szempontból is érdemes a leanderek átvizsgálása. Gyakran előfordul, hogy a teleltetés folyamán, az ősszel még egészséges növények pajzstetvekkel fertőződnek. A pajzstetvek kis egyedszámú előfordulása esetében, elegendő a levelek szappanos vízzel való lemosása. Nagymértékű elterjedésükkor már rovarölő szeres (olajtartalmú készítmények, acetamiprid) kezeléssel védekezzünk. A száraz nyári napok az atkák elszaporodásának kedveznek, felszaporodásuk kb. júniusban szokott elkezdődni és júliusban már súlyos kártételre lehet számítani, ilyenkor a levegő párásításával, a lombozat nedvesítésével az atkák szaporodása csökkenthető.

A levéltetvek is megjelenhetnek lombozatán. Szívogatásuk mellett nagy gondot okoz az általuk ürített mézharmaton megjelenő korompenész, ami amellett, hogy elcsúfítja a növényeket, még az asszimilációs felületet is lecsökkenti. Szerencsére a leanderen megtelepedő levéltetvek viszonylag könnyen elpusztíthatók. Abban az esetben, ha még csak néhány levéltetű jelent meg a növények levelén, elegendő egy ronggyal letörölni őket, vigyázva a hajtások és bimbók épségére. Tömeges megtelepedésük esetében acetamiprid, deltametrin, flonikamid hatóanyagú készítményekkel védekezhetünk.

 

Vízjogi engedély nélkül is díjmentesen lehet öntözni

2019. május 6. 09:17

Az intézkedést a szárazság miatt vezette be a kormány, a gazdák így külön engedély nélkül 1200 köbméternyi vizet használhatnak fel mintegy 100 hektárnyi területen legfeljebb egy hónapig, a tartósan vízhiányos időszakban.

Jól fejlődik a búza és a repce is a szárazság ellenére

2020. április 8. 10:17

Jelenleg a legnagyobb kihívás az öntözéshez szükséges infrastruktúra kiépítése: a következő 20 évben komoly fejlesztések várhatók ezen a területen.

Vessen és szüreteljen párhuzamosan augusztusban

2019. július 16. 05:36

A hagymafélék mellett sok más zöldségnövényt lehet betakarítani augusztusban, például a paradicsom, a paprika, a cukkini is ebben az időszakban érik a legintenzívebben

Ötszörösére növelnék a gazdák az öntözhető terület nagyságát

2018. február 22. 10:09

A jelenlegi 80 ezer hektár helyett 377 ezer hektáron öntöznének a jövőben a gazdálkodók a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) öntözési vízigény-felmérésének eredményei szerint.