Mikor végezzem el a téli lemosó permetezést?

Agrofórum Online

S. Gábor kérdése: A téli lemosó permetezést mikor a legjobb elvégezni és hogyan? Többféle gyümölcsfám van a kertben, együtt szeretném kezeltetni azokat.

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus 

A téli lemosó permetezés, ahogy a neve is jelzi, télen, a fák nyugalmi állapotában, levélhullást követően végzett növényvédelmi beavatkozás. Célja, hogy a fán, annak kérgén, kéreg repedéseiben, redőiben áttelelő károsítókat hatástalanítsa, megölje, megszakítsa azok életciklusát, ezzel a tavaszi fertőzést csökkentse.

Lemosó permetezést lehet – és szokták – még tél elején (ősz végén) a levélhullást követően a kemény fagyok előtt is végezni. Ez esetben a károsítók számát a kezelés utáni téli fagyok tovább csökkentik. A télvégi lemosó permetezés ideje a február végi, márciusi fagyok után, a fák nedvkeringésének beindulásakor, rügypattanás előtt van. Fontos az optimális időzítés, amikor a károsítók is már aktív állapotba kerülnek. Gyakran e két téli kezelési alkalom is szükséges lehet, de mindenképpen hasznos. A bőségesen kijuttatott permetlé becsurog a fakéreg mélyedéseibe, repedéseibe. Ölő hatása akkor tud érvényesülni, ha a permetlé egyenletes rétegben, mindenhol bevonja a fás szövetek és a károsítók felszínét.

Lemosó permetezés állati kártevők és betegségeket előidéző kórokozók ellen együttesen történik. Fákon áttelelő kártevők közül a leggyakoribbak: levéltetű tojások, atkák és tojásaik, pajzstetvek, kórokozók közül a körte varasodás, baktériumos és moníliás ágelhalások. Kórokozók ellen a réz és kén (mészkénlé) tartalmú gombaölő szerek, kártevők ellen pedig a növényi olajok és paraffin olaj tartalmú szerek alkalmazhatók és azok kombinációi. A felhasználható növényvédő szerek mind kontakt hatásúak, komolyabb eső lemossa a fák felszínéről, ezért tartósan esőmentes időjáráskor tanácsolt kivitelezésük. Permetezéshez legalább 8-10 ℃-t elért léghőmérsékletet és szélcsendes időt válasszunk. A permetlé alkotóinak oldódását és hatékonyságát segíti a levegőnél magasabb hőmérsékletű 15-20 C fokos víz alkalmazása. A permetezést megelőző metszés – a beteg ágak, moníliás gyümölcsmúmiák, kártevő telepek levágása– fokozza a permetezés hatását.

Számos kártevő és kórokozó a fertőzött és talaj felszínére hullott levelekben telel át. Talajba ásásukkal, vagy összegyűjtésük utáni komposztálással a károsítók elpusztulnak. A lemosó permetezés csak a lehullott levelek helyes kezelésével együtt hatékony.

Mi rágja a muskátli bimbóit?

2019. szeptember 13. 06:38

M. Gizella kérdése: Muskátli virágaim bimbóit valami megrágta, befúrta magát a virágba, tönkretette. Mi okozhatta, tudok-e ellene védekezni?

Fontos információk a növényvédelmi gépek kötelező időszakos műszaki felülvizsgálatáról!

2019. augusztus 2. 08:11

A növényvédelmi hatóság ellenőrzései során figyelembe veszi, hogy minden gép azonnali felülvizsgálata nem lehetséges.

Itt az utolsó pillanat a metszés befejezésére

2019. március 13. 08:28

Az elmúlt héten folytatódott a tavasziasan enyhe idő, de a szárazság aggasztóan súlyos továbbra is. A kisebb csapadékok nem enyhítettek a talajok nedvességhiányán, az eddig eltelt két és fél hónapban 100-150 mm az elmaradt csapadék.

Jön a hétvége és ezzel együtt a záporok, zivatarok

2018. július 20. 05:12

A héten többfelé hátráltatta a mezőgazdasági munkákat szeles, záporos időjárás. A továbbiakban a szél mérséklődésére lehet számítani, de az időjárás csapadékos jellege megmarad, eleinte a keleti országrészben, majd a hétvégén egyre többfelé várhatók záporok, zivatarok. Forróságra továbbra sem kell készülni, marad a nyári meleg.