Milyen bogarak károsítják a szőlő rügyeit, hajtását, mit lehet ellenük tenni?

Agrofórum Online

Aki válaszol:
Dr. Mikulás József, címzetes főiskolai tanár, növényorvos, a mg.-i tudományok kandidátusa

Kedves Olvasó!

Ezt a rügyet, hajtást a kendermag rágják. Kendermagbogárnak évente csak egy nemzedéke van, soktápnövényű faj, és elsősorban a laza homoktalajokon károsít. Károsítása különösen a szőlő ültetvényekben, ezek közül elsősorban az alacsonyművelésű ültetvényekben okoz több évre szóló gondot, mert kirágja a rügyeket, és ezzel nemcsak a tárgyévi, hanem a következő évi termés mennyiségét is meghatározza.

Kendermagbogarak a szőlőrügyet és a hajtást is elpusztítják

Egy-egy növényen akár 20-66 bogár is lehet, valószínű a nőstények csalogatják őket össze. A nőstények tojásaikat a tápnövények gyökérnyak táján helyezik el 2-4 cm mélyen. Egy-egy nőstény 30-60 tojást produkál. A tojásból kb. 3 hét alatt kelnek ki a lárvák. A nőstények a tojásrakás befejeztével elpusztulnak, a hímek kicsit tovább élnek. A tojásokra a száraz időjárás negatív hatással van, ezért, ha tojásrakás idején szárazság van, akkor a következő évben kisebb fertőzéssel számolhatunk. A lárvákra pedig kedvezőtlen hatással van az erősen felmelegedő talaj, ezért ilyen talajban sok lárva elpusztul.

Védekezés

Az ellene való védekezés nem egyszerű. A bogarak lerázása, összegyűjtése, kései metszés amikor a kendermagbogár kártételére számíthatunk, baromfiakkal történő összeszedés is javasolt. Kémiai védekezés nem megfelelő eredményének több oka van, az egyik, az, hogy a növények felülete, amelyen a kendermagbogár jár és rág, a kártétel időpontjában nagyon kicsi, így kevés növényvédő szer marad meg a növényen. Kevés ezért az esély, hogy a kendermagbogár annyi növényvédő-szerrel találkozzon, ami elpusztítja.

A fertőzött területeket a bogár megjelenése előtt nem célszerű gyommentesen tartani, mert a bogarak gyomokkal is táplálkoznak, és így a gyomokra kijuttatott növényvédő szerrel is találkozhatnak. A kendermagbogár lárvái a gyomnövények gyökerével táplálkoznak, ezért a kendermagbogár rajzása után célszerű az ültetvény talaját gyommentesíteni. Mert a gyomirtás hatására a gyomnövények gyökerei elszáradnak, a rajtuk élő lárva, tápanyaghiány miatt elpusztul, így a következő évben a bogarak kevesebb kárt tesznek.

Modern borok ősi génállományú szőlőfajtákból

2019. szeptember 22. 08:37

Franciaországban, a Jura megyében termő Savagnin blanc, vagy a Pinot noir genetikai szempontból rokonai azoknak, amelyekből már a Római Birodalom idején is bort készítettek.

Támad a monília, a tafrina - veszélyben a gyümölcsösök

2019. május 28. 08:30

A korábbi hetek csapadékos időjárása kedvezően hatott a kertészeti növénykultúrák állapotára, bár a fejlődésben szerzett korábbi lépéselőny a hűvösebb idő miatt elveszett. A mostani fenológiai állapot a sokéves átlagot idézi. Növényegészségügyi szempontból fokozott figyelmet érdemelnek a kártevők és a betegségek egyaránt.

Csökkennek a hazai borászatok adminisztratív terhei

2018. augusztus 4. 11:07

A július végén életbe lépett változásoknak köszönhetően többek közt egyszerűsödik a melléktermékek felhasználásáról és az ültetvények megújításához igényelhető támogatásról szóló szabályozás.

Jó minőségű szőlőre számítanak Szekszárdon

2020. szeptember 27. 14:17

Sok lehetőség rejlik az idei szőlőben, könnyedebb és testes vörösborokat is lehet készíteni belőlük.