Milyen gomba károsítja a fák törzsét?

Agrofórum Online

H. Mihály kérdése: Fák törzsén fehér színű gombákat figyeltem meg. Mit tehetünk a gomba megtelepedése ellen?

Aki válaszol:
Dr. Mikulás József, címzetes főiskolai tanár, növényorvos, a mg.-i tudományok kandidátusa

Kedves Olvasó!

Ezen a fatörzsön hasadtlemezű gombák vannak. Fehérrothadást okozó gomba, hosszú életű, rendkívüli alkalmazkodó és szaporodó képességű, mely megtalálható egész évben. Magyarországon gyakori. Termőtesteit legyengült vagy elhalt fás részeken nagy tömegben fejleszti. Ez a gomba a kezdeti fertőzést követően már néhány év lappangás után is tüneteket okoz a kéreg elhalásával és a termőtestek megjelenésével. Amennyiben a gomba termőtestet növeszt, a fa 3-6 éven belül biztosan elpusztul.

Hasadtlemezű gombák a fa törzsén

Nevét onnan kapta, hogy a szürke színű lemezeinek éle hosszában kettéhasad és kétfelé széthajlik. A nedvességtartalom növekedésével a lemezek újra kiegyenesednek, a spórák így ki tudnak hullani. E gomba lemezei között egész évben, még télen is megtalálható az életképes spóra. Az egész világon előfordul széles körben elterjedt gombafaj. Megtelepszik az élő lombosfákon, gyümölcsfákon, fenyőfákon viszont ritkábban található meg. A frissen vágott fatörzseken, de az elpusztult ágakon, lehullott fakorhadékon is élősködik.

Ez a gomba nemcsak a fákra, hanem az emberre is komoly veszélyt jelent, mivel spórái belélegezve megtapadhatnak az orrnyálkahártyában, de akár a tüdőben is, és ott is fejlődésnek indulnak. A tüdőn kívül az agyszövetet is megtámadhatja. Nem csak elhanyagolt gyümölcsösökben, de városi parkokban, fasorokban is egyre nagyobb mértékben szaporodnak el.

Hasadtlemezű gombák

Nagyon korai felismeréssel, sebkezeléssel, permetezéssel esetenként még megakadályozható a fák továbbfertőződése, bár a legtöbb esetben már szinte lehetetlen a fába került gombákat elpusztítani. Éppen ezért a legnagyobb hangsúly a megelőzésen van. A fákat óvni kell a mechanikai sérülésektől, ugyanis a legkönnyebben a friss sebekben tudnak megtelepedni a spórák. Például motoros fűkaszával történő kaszálásnál, ha műanyag hengert helyezünk a fa talajhoz közeli részére, megvédhetjük a fák törzsét a sebzéstől.

Beteg farészeket, súlyos esetben a fákat, különösen, ha a törzsön találhatók a gombák el kell távolítani a kertből, ültetvényből, vagy a városi parkokból, fasorokból és meg kell semmisíteni.

A kucsmagomba igazi tavaszi különlegesség

2019. április 20. 06:17

Áprilisban jelenik meg bokros, erdős élőhelyén az „igazi”, az ízletes kucsmagomba, valamint a hegyes kucsmagomba, amelyek sajnos kevésbé gyakoriak, viszont finomabb ízűek.

Hogyan védekezhetünk a som levélfoltossága ellen?

2019. október 19. 06:38

G. Jakab kérdése: Som bokrokon már nyáron megjelentek, és az utóbbi hetekben súlyosan elterjedtek a foltos levelek. Mi okozza ezt a betegséget, lehet-e védekezni ellene?

Miért pusztul a fű a kertben nagy hóborítás után?

2020. január 13. 10:06

K. Piroska kérdése: Előző teleken, a nagy mennyiségű hó után, a gyepünkön erős fűpusztulás lépett fel. Nagy területen elhaltak, elrohadtak a fűszálak. Hogyan tudom megelőzni a betegség megjelenését?

Mi okozza vörösbarna foltok kialakulását a korallberkenye levelein?

2020. február 21. 05:38

H. Franciska kérdése: Korallberkenye bokromon vörösbarna foltok szaporodtak el, ezek a levelek le is hullanak. Mi okozza?


Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/digitalnomads/public_html/staging/releases/20240911215937/public/cms/wp-includes/functions.php on line 5420