H. Ferenc kérdése: Kertembe szeretnék szamócát telepíteni. Milyen gombás betegségekre számítsak? Esetleg vannak olyan fajták, amik kevésbé fogékonyak a betegségekre?
Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Érdeklődő!
A hazánkban termesztett szamócának számos kórokozója van, melyek gyengítik a növény kondícióját ezzel együtt veszélyeztetve a termés biztonságát is. A gyümölcsét a botritisz, a fitoftóra és a gnomónia is megtámadhatja.
A botritisz a szamóca egyik súlyos betegsége, mely csapadékos, párás időben jelentős terméskiesést okoz. A fertőzés forrása a talaj, valamint a beteg növénymaradványok. A kórokozó a virágokat is megfertőzheti, melyek megbarnulnak, majd végül elpusztulnak. A túlzott nitrogénadagolás, a túl sűrű és gyomos állomány a betegség mértékét növeli. A betegséget mérsékelhetjük, ha a telepítés előtt a talajt fekete fóliával takarjuk.
A fitoftóra a zöld, félérett terméseket is megfertőzi, amelyeken ovális, puha, besüppedő barnuló foltot láthatunk. Míg botritisz esetén szürkés színű penészgyep jelenik meg, ennél a betegségnél az éretlen gyümölcsök is összetöppednek, míg az érettek gumiszerűvé válnak. A betegség a termés károsításán túl, a tövek pusztulását is okozhatja, főként hűvös, csapadékos időjárás esetében. Kezdetben a külső levelek fertőződnek, majd végül a szívlevelek is elbarnulnak, elhalnak. A gyökértörzset kettévágva, barna rajzolatokat láthatunk, a gyökereken a fertőzés jelei nem láthatóak.
A gnomónia a leveleket és a gyümölcsöt is megbetegíti. Levelét ezen kívül még a lisztharmat, a mikoszferellás és diplokarponos levélfoltosság is megtámadhatja. A levélen előforduló betegségek esetében is a fertőzés elsődleges forrásai a lehullott levelek. A szamóca levélbetegségei ellen a vegyszeres védekezést már a virágzás előtt el kell kezdeni. A kezelések szükség estén 10 naponként ismételhetőek.
Amennyiben a szüret után a lombot kaszálással nem távolítjuk el, akkor a további időszakban is fontos a lomb fokozott védelme. A levélfoltosságok ellen a folpet, kaptán, azoxistrobin, lisztharmat ellen pedig a kéntartalmú hatóanyagok használhatóak.
A károk megelőzése érdekében a rendszeres vegyszeres védekezés mellett már a fajta megválasztásával is elkezdhetjük állományunk védelmét. Az Alba nagy termőképességű, jó ízű, nagy gyümölcsű fajta, amit nemesítője biotermesztésre is ajánl, hiszen a legtöbb kórokozóval szemben toleráns.
Az olasz származású Clery egy korai, zamatos ízű fajta, amely a talajlakó gombákkal és a levélbetegségekkel szemben viszonylag jó ellenálló képességet mutat.
A jó ízű, kevésbé savas Joly széles körben termeszthető, talajminőségre nem érzékeny. Töve erőteljes, gyökérbetegségeknek ellenálló, viszont lisztharmatra kicsit fogékonyabb.
A Thutop nagyméretű és dekoratív gyümölcse zamatos, kellemes ízű. Gombás betegségekre kevésbé fogékony, viszont a levélfoltosságot okozó kórokozók fertőzhetik.