Milyen kártevő „fogta össze” a rózsa levelét?

Agrofórum Online

G. Nándor kérdése: Kertemben a rózsa levelét valamilyen kártevő félbehajtva károsítja. Mi okozhatja az érdekes jelenséget? Hogyan védekezhetek a kártevő ellen?

Aki válaszol:
Dr. Mikulás József, címzetes főiskolai tanár, növényorvos, a mg.-i tudományok kandidátusa

Kedves Olvasó!

A rózsája levelét egy kártevő állat „fogta össze”, ez a rózsalevél gubacsszúnyog „munkája”. A rózsának több jelentős állati kártevője van, amelyek a lombozatán okoznak kárt, a levéltetvek, a takácsatkák, a rózsadíszbogár, a rózsalevéldarazsak, a szabóméhek, a gubacsdarazsak. Bár a gubacsszúnyogokból hazánkban több mint 250 faj ismeretes, a kertészeti növényeket 70 faj „látogatja”, rózsa szempontjából a gubacsszúnyog nem tartozik a jelentős kártevői közé, de azért érdemes rá figyelni.

Rózsalevél gubacsszúnyog kártétele

A rózsalevél gubacsok általában a felső zsenge hajtásokon található leveleken vannak. A rózsalevél gubacsszúnyog az általa hüvelyszerűen kialakított levélbe helyezi el tojásait, gyakran több levélkébe is. A levélkék hüvelyszerűek lesznek, egy darabig zöldek maradnak, majd később gyakran vörösesbarnára színesednek és így feltűnőbbé válnak, majd lehullanak. A gubacs hasformájú levélrészében kezdetben fehér, akár 50 darab, körülbelül 2 mm hosszúságú később narancsszínű lábatlan lárva található. A kikelő lárvák a gubacs védelme alatt a levélből táplálkoznak, fejlődnek. Augusztus szeptemberben a lárvák kirágják magukat a hüvelyből és ledobják magukat a földre, majd bebábozódnak az avarban. A következő év késő tavaszán kelnek ki a kb. 1,5 milliméter nagyságú gubacsszúnyogok, piros-barna színűek hátsó részükön keresztbe fekete csík van. A nőstény a tojásokat a főérbe helyezi el a levél színén vagy a levél fonákán. Évenként csak egy nemzedéke fejlődik.

A rózsalevél gubacsszúnyog nemcsak termesztett rózsán fordul elő, hanem a vadrózsán (Rosa canina) is.

Rózsalevél gubacsszúnyog lárva

Megelőzés és integrált védekezési mód.

A kártétel általában nem jelentős csak esztétikailag jelent gondot. Közvetlen védekezés nem szükséges. Elég, ha a bábozódás előtt a károsodott leveleket összegyűjtjük és megsemmisítjük.

Bajban a holland kertészeti ágazat a koronavírus miatt

2020. március 23. 08:02

Az elmúlt két hétben az árak 50 %-kal alacsonyabbak lettek, mint normális esetben. Múlt pénteken 20 %-a a készletnek megsemmisült, mert nem volt rá vevő.

Vendéglátósok enyhíthetik a munkaerőhiányt a kertészetekben

2020. április 13. 10:18

A tervek szerint azokat a munka nélkül maradt embereket szeretnék foglalkoztatni Skóciában, akik a koronavírus világjárvány idején a vendéglátóhelyek bezárása miatt veszítették el állásukat az elmúlt időszakban.

Már nem csak fólia alá lehet veteményezni – áprilisi kertészeti teendők

2019. április 17. 08:40

Már bőségesen benne vagyunk az április hónapban, az évnek azon szakaszában, amikor megkezdődnek a szabadföldi munkálatok a veteményesekben is. Persze már hetekkel ezelőtt el lehetett vetni például a borsót is szabadföldbe, de a munka dandárja csak most kezdődik.

Megjelentek az átmeneti támogatásokról szóló rendeletek

2020. június 23. 12:49

A támogatásra vonatkozó kérelmeket június 29-től, három ütemben lehet majd benyújtani a Magyar Államkincstár által erre a célra létrehozott elektronikus felületén.